کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


۱۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از بازار سرمایه تا پایان سال جاری

01 ژانویه 2017
کد خبر : 972260تأمین مالی تا پایان امسال به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد، این تأمین مالی از محل های متنوعی از جمله افزایش سرمایه، اوراق سلف بورس کالا، انتشار انواع اوراق و پذیرش شرکت و صندوق ها است، تلاش می شود تا پایان سال رقم تأمین مالی از بازار سرمایه به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد که رشد بالا و چند صد در صدی است.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری و به نقل از سنا: شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران صبح امروز در دومین همایش انجمن مالی اسلامی با تأکید بر اینکه بازار سرمایه بهترین فرصت برای کسب سود است، گفت: همانند همه کشورها کسانی که دنبال فرصت های سودآور هستند می توانند وارد بازار سرمایه شوند.

 

شاپور محمدی به راه اندازی صندوق های جسورانه و ورود شرکت های دانش بنیان در فرابورس اشاره کرد و گفت: این موضوع کانال ویژه و خاصی است که به ارزش گذاری فکر ناب، تأمین مالی و فرصت سرمایه گذاری برای عام کمک می کند.

 

وی تأکید کرد: ورود صندوق های جسورانه به بازار سرمایه صرفاً فرصتی برای این صندوق ها نیست. بلکه برای فعالان بازار سرمایه نیز فرصتی است که در شرکت های پر رشد پیشرو سرمایه گذاری کند.

 

به اعتقاد رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مکانیسم بازار سرمایه ساز و کار، بُرد – بُرد است و فرصتی دو طرفه برای صندوق ها و سرمایه گذاران ایجاد شده است.

 

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به اینکه بازار سرمایه نقش چند جانبه و چند بعدی دارد، گفت: بازار سرمایه فرابعدی است، اما در تحلیل ها برخی از ابعاد نادیده گرفته شده و بیش از حد بر روی یک بعد تمرکز می شود.

 

وی با اشاره به قدمت پنجاه ساله بازار سرمایه ایران گفت: در این سالها برای این بازار زحمات زیادی کشیده شده و بازار گسترش قابل توجهی داشته است.

 

محمدی با تأکید بر اینکه تأمین مالی تا پایان امسال به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد، گفت: این تأمین مالی از محل های متنوعی از جمله افزایش سرمایه، اوراق سلف بورس کالا، انتشار انواع اوراق و پذیرش شرکت و صندوق ها است. در عین حال، تلاش می شود تا پایان سال رقم تأمین مالی از بازار سرمایه به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد که رشد بالا و چند صد درصدی است.

 

وی ادامه داد: در حوزه مشارکت آحاد مردم عملکرد بسیار خوب بوده است و تاکنون بیش از ۱۰ میلیون و ۶۴۰ هزار کد سهامداری در بازار سرمایه وجود دارد که از هدف گذاری سال ۹۵ که ده میلیون کد بوده فراتر رفته است.

 

به گفته وی: «ارزش بازار به ۶۴۲ هزار میلیارد ریال رسیده که امید است تا پایان سال به ۶۸۸ هزار میلیارد ریال برسد.»

 

رییس سازمان بورس با اشاره به اینکه اقتصاد ایران جزء ۲۰ اقتصاد اول دنیا است، گفت: «اما بازار سرمایه کشور ما در رده سی بازار اول دنیا قرار دارد و هنوز ۱۰ پله برای اینکه به اقتصاد ایران برسیم فاصله وجود دارد پس نباید هدف ها را کوچک دید.»

 

محمدی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: «کارایی و بهره وری بحث مهم هر بازاری است همچنین از دیگر نکات اقتصاد مقاومتی اصلاح و تقویت همه جانبه نظام مالی با هدف پاسخگویی اقتصاد و پیشگامی در تقویت بخش واقعی است.»

 

رییس سازمان بورس با تأکید بر اینکه در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بازار سرمایه برنامه های خوبی را اجرا کرده و در دست اجرا دارد گفت: «اخیراً ابزار اختیار فروش تبعی در بازار راه اندازی شده اما اختیار خرید و فروش مستقل که در دنیا مرسوم است هنوز اجرا نشده که اجرای آن بسیار مهم است.»

 

وی با اشاره به اینکه ابعاد راه اندازی این ابزار شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: برخی تصور می کنند آپشن ها راه اندازی شده است تا افراد سود کسب کنند درصورتیکه اهداف دیگری هم وجود دارد. یکی از این اهداف این است که شرکت های سرمایه گذاری و صندوق ها بتوانند از پرتفویی که به عنوان استراتژی بلندمدت است درآمد کسب کنند. این بخش موضوع مهمی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گفته وی: «زمانی که قیمت اختیار سهم با سهم مقایسه می شود به موازنه بازار کمک می کند که جزء اهداف مهم و کلان است.»

 

محمدی افزود: «ابزار اختیار باعث ثبات بازار می شود که یکی از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی نیز ثبات بازارهاست.»

محمدی با تأکید بر اینکه قابل معامله شدن صندوق ها در بازار سرمایه مانع انحراف می شود، گفت: «باید توجه شود که ممکن است همه ابزارها در یکی دو سال آینده عملیاتی شود اما در سالهای اول آثار آنها خیلی ملموس نیست و اثرات عمیق در سالهای بعدی خود را نشان می دهد.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه کمک به شرکت های صادراتی از طریق رینگ های صادراتی بورسهای کالایی کارهای بسیاری انجام شده است، گفت: «این رینگها فرصت بسیار بزرگی است.»

وی به انتقادهای غیر کارشناسانه در این حوزه اشاره کرد و افزود: «معافیت مالیاتی از بورسها بسیار بیشتر از کارمزد معاملات است، باید در تحلیلها همه جوانب در نظر گرفته شود. در جایی که مکانیزم صحیحی مثل بورس کالا فعال است همه باید از آن دفاع کنند و نباید با یک اشکال کوچک فرصتهای خوب را زیر سوال برد.

وی بورس انرژی را افتخار کشور خواند و افزود: «کشورهایی که این بورس را ندارند از انرژی بهره مند نیستند. انرژی مهمترین ثروت کشور است که باید درست قیمت گذاری شود به همین دلیل همه ارکان باید به بورس انرژی کمک کنند.»

محمدی به ابلاغ IFRS توسط سازمان بورس به گروهی از شرکت ها اشاره کرد و گفت  « IFRSدر شفافیت کل اقتصاد اثر دارد و بسیاری از تصمیمها و فعالیتهای سازمان بورس برای شفافیت کل اقتصاد است.

وی افزود: «کمیته فقهی سازمان بورس با زحمات زیادی به این مرحله رسیده است که بر این اساس همه فعالیتها از کمیته فقهی عبور می کند چراکه سود وقتی مشروع است، ارزشمند خواهد بود.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: ابزارهای بدهی هم تماما اسلامی است و ما در کشور به طور تقریبی دارای همه اوراق مالی- اسلامی دنیا معامله می شود.

محمدی در دومین همایش مالی – اسلامی به انجمن مالی اسلامی پیشنهاد کرد از این به بعد در بحث روش های مالی اسلامی وارد شده و این حوزه مورد توجه قرار بگیرد. نحوه استنتاج، رسیدن به ابزارها، مشتقه روی ابزارها و امثال آن از ظرفیت بالایی برای توسعه برخوردارند. این ابزارها ظرفیت خوبی برای عدالت، سلامت و دوری از ربوی بودن معاملات هستند.

وی با تأکید بر اینکه انجمن در این حوزه بسیار می تواند کمک کرده و نقش مشورتی داشته باشد، گفت: «انجمن به گفتمان سازی و نزدیکی ذهن ها کمک کند.»

محمدی در پایان تصریح کرد: در بازار سرمایه ابزار دارایی بسیار مهم است و این ابزار بر ابزار بدهی اولویت دارد. به عبارت دیگر ابزار بدهی در کنار ابزار دارایی است که معنا می یابد.

وی خاطرنشان کرد: کمیته فقهی سازمان بورس با زحمات زیادی به این مرحله رسیده است که بر این اساس همه فعالیتها از کمیته فقهی عبور می کند چراکه سود وقتی مشروع است، ارزشمند خواهد بود.