کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


گزارش چهارمین نشست فصلی مسئولیت‌پذیری اجتماعی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

12 ژوئن 2018
کد خبر : 976924چهارمین نشست فصلی مسئولین‌پذیری اجتماعی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، برای دومین سال متوالی و با حضور جمعی از مدیران نهادهای مالی و فعالان بازار سرمایه، در جهت توسعه فرهنگ مسئولیت‌پذیری اجتماعی در بازار سرمایه در روز دوشنبه مورخ ۹۷/۰۳/۲۱ مصادف با روز ۲۶ ماه مبارک رمضان، در محل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار گردید.

در ابتدای مراسم دکتر سعید اسلامی‌بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران ضمن خیرمقدم به حاضران در نشست به ارائه سخنرنی درخصوص مسئولیت‌پذیری اجتماعی پرداخت.

اسلامی‌بیدگلی با بیان این‌‌که مسئولیت‌پذیری اجتماعی و زیست‌محیطی باید دغدغه‌های مهمی برای فعالان بازار سرمایه باشد، افزود: این نگرانی وجود دارد که کسب‌وکارها و تمایلات به سودآوری هرچه بیشتر شرکت‌ها، خللی در توجه به مسئولیت اجتماعی، منابع طبیعی و مسائل زیست‌محیطی وارد نماید.

عملاً فرض بر این است که برخلاف تفکر چنددهه گذشته که اگر شرکت‌ها به فکر مسئولیت اجتماعی باشند ممکن است به کسب‌وکارشان خللی وارد شود؛ امروزه محققین در تلاشند ثابت نمایند که رعایت و توسعه مسئولیت اجتماعی می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت هرچه جامعه نسبت به مسئولیت اجتماعی و محیط زیست، حساس‌تر شود، به مرور منافع اقتصادی با اصول مسئولیت‌پذیری اجتماعی گره می‌خورد. نقش بزرگی که سازمان‌های نوع سوم (مثل سازمان‌های مردم‌نهاد) دارند، ایجاد چنین حساسیتی در جامعه است.

دبیرکل کانون مسأله بعدی را برندینگ معرفی نمود و گفت: که امروزه در ایران هم دیده می‌شود که شرکت‌ها بخشی از منافع خود را به امور عام‌المنفعه اختصاص می‌دهند. هم‌چنین مسأله دیگر حفظ منابع انسانی است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

برای مثال گفته می‌شود که بین ۱۵ تا ۲۷ درصد محبوبیت برند را شهرت شرکت در برنامه‌های مسئولیت اجتماعی مطرح می‌نماید. در سال ۹۶ شاهد بودیم که نهادهای حاکمیتی بزرگ شهرت خود را بخاطر مسئولیت اجتماعی از دست دادند، تمامی حمایت اجتماعی خود را نیز از دست دادند. پس می‌توان نتیجه گرفت که هر زمان بتوانید حس شهرت شرکت در مسئولیت‌پذیری اجتماعی را افزایش دهید احتمالاً وضعیت برندینگ شما نیز بهبود می‌یابد.

در تحقیق دیگری مطرح شد که ۶۷ درصد از نسل کارکنان جوان بنگاه‌ها بین ۲۲ تا ۳۳ ساله‌ها در فرآیند انتخاب شغل، تعهدات کارفرما به مسئولیت‌پذیری اجتماعی را به‌عنوان یکی از پارامترهای انتخاب خود لحاظ می‌کنند. طبیعتاً ممکن است این درصد در ایران متفاوت باشد زیرا این تحقیق در امریکا مطرح شده ولی شواهد حاکی از آن  است که نسل جدید در ایران نیز به این مورد حساس هستند و شما با ایجاد شهرت در این حوزه می‌توانید نیروهای بهتر و وفادارتر به وضعیت شرکت را جذب نمایید.

سطوح مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه سطوح مسئولیت‌پذیری اجتماعی شرکت‌ها را مورد بحث قرار داد و بین کرد: که ما هم تلاش کردیم این هرم را محور کار خود در کانون نهادهای سرمایه‌گذاری قراردهیم. در این خصوص، بحث اول آشناسازی کارکنان با اخلاق حرفه‌ای است (اولین مسئولیت اجتماعی هر بنگاه این است که کار خود را به درستی انجام دهد.)

۲- تشویق کارکنان به کار داوطلبانه

۳- حمایت از پروژه‌های اجتماعی

۴- تلفیق CSR با پروژه‌های سازمانی (که سطح بالایی از بنگاه‌های توسعه یافته در جهان به این سمت حرکت می‌کنند. مثلاً تویوتا متعهد می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ درصد بالایی از محصولات خود را برقی نماید که به کاهش آلودگی زیست‌محیطی کمک نماید.

اسلامی‌بیدگلی افزود: ما در کانون از حدود یک‌سال و نیم گذشته، شروع به همکاری با نهادهایی از جمله حامیان فردا نمودیم که برنامه‌های مسئولیت اجتماعی کانون با همکاری این مؤسسه انجام می‌شود. طی سال‌های اواخر ۹۵ و ۹۶ با همکاری کارگزاری بانک کشاورزی برنامه‌های سه‌شنبه‌های رویش را داشتیم که البته این برنامه‌ها درحال تغییر است. فعالیت‌های اجتماعی، کسب و کارهای اجتماعی، مؤسسات خیریه و نیکوکاری اساساً دراین مجموعه معرفی شدند که سعی نمودیم پروژه‌های موفق کشور را در آن برنامه‌ها معرفی نماییم. عمده هدف ما در برنامه سه‌شنبه‌های رویش (که مسائل مربوط به غیر از بازارسرمایه بوده است.) ایجاد یک رسانه و تریبون برای کسانی بود که پروژه‌های موفق اجتماعی را اجرا کرده‌اند. ما سعی کردیم که بازدیدهای فصلی از سازمان‌های مردم‌نهاد و عام‌المنفعه داشته باشیم. مثل بازدید از مؤسسه محک و خیریه کهریزک و … که هدف ما ایجاد ذهنیت آشنایی برای فعالان و مدیران بازارسرمایه با فعالیت این نوع نهادها و نهادینه شدن این موضوع در ذهن و برنامه نهادهای کشور بوده است.

که مجموع این فعالیت‌ها و بهبود عملکرد کانون در حوزه اصلی فعالیت خود منجر به دریافت جایزه ملی مسئولیت‌پذیری اجتماعی از انجمن مدیریت ایران (در اولین دوره) شد که امیدواریم سطح این جایزه را در سال‌های آتی نیز افزایش دهیم.

در ادامه طاهره پناهی، مدیرعامل مؤسسه آموزشی نیکوکاری رعد ضمن خوشامدگویی به فعالان بازار سرمایه از اینکه دو نهاد، سعی در ارتقای سطح مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارند، ابراز خرسندی نمود.

وی بیان کرد: ۱۵ درصد از جمعیت کره زمین دارای معلولیت هستند (بر طبق آمار جهانی) که این آمار در ایران به مراتب بیشتر است.

به گفته وی  اولین‌بار یک بانک انگلیسی با توجه به حقوق شهروندی معلولان، خدمات خود را تنها به معلولان اختصاص داد و این بدان معناست که جامعه در حدی رشد یافته است که می‌خواهد معلولان در تمام لایه‌های مختلف جامعه حضور فعال داشته باشند.

پناهی خاطر نشان کرد: رعد درحال حاضر۳۰۰ کارآموز معلول را آموزش داده است و در زمینه ادامه تحصیل معلولان برنامه‌های مشخصی دارد، به‌طوری‌که تمام کارآموزان دارای مدارک تحصیلی از مقطع کاردانی تا دکترا هستند. این مجموعه با توجه به اینکه نقطه تمرکز خود را روی موضوع کارآفرینی برای معلولان و توان‌یابان گذاشته است، علاوه‌بر خدماتی مانند توان‌بخشی و فیزیوتراپی، دانشگاه علمی‌کاربردی هم دارد که امر ادامه تحصیل معلولان با توجه به استعدادهای آن‌ها انجام می‌گیرد، همه خدمات این مجتمع رایگان است و فقط از نیروهای مردمی کمک می‌گیرد. وی در پایان گفت: قرار است فعالیت‌های خیریه به‌زودی به بورس بیاید و از این طریق بخشی از سرمایه‌گذاران در بورس بتوانند درصورت تمایل، بخشی از سرمایه خود را به‌صورت داوطلبانه به خیریه اهدا کنند.

در ادامه نشست مراسم تجلیل و اهدای جوایز برندگان نخستین لیگ تنیس روی میز ویژه نهادهای بازار سرمایه برگزار شد.

در پایان حاضران به صرف افطاری پرداختند.

 

فایل ارائه دکتر سعید اسلامی‌بیدگلی

 

 

  • روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران