کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


پذیره‌نویسی موفق اولین صندوق VC بازار سرمایه کشور

24 دسامبر 2016
کد خبر : 972199صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس که با مدیریت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان روانه بازار سرمایه کشور شد، اولین صندوق از این نوع است که با سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی (منقسم به ۵۰۰ هزار واحد ۱۰۰هزار تومانی) فعالیت خواهد کرد.

پذیره‌نویسی اولین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازار سرمایه کشور که صبح امروز در نماد «رویش» آغاز شد، در اولین دقایق پذیره‌نویسی با موفقیت پایان یافت.
به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و به نقل از روابط عمومی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان (عضو کانون نهادهای سرمایه گذاری)، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس که با مدیریت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان روانه بازار سرمایه کشور شد، اولین صندوق از این نوع است که با سرمایه ۵۰ میلیارد تومانی (منقسم به ۵۰۰ هزار واحد ۱۰۰هزار تومانی) فعالیت خواهد کرد.
بر اساس امیدنامه و اساسنامه صندوق، تمامی واحدها در روز پذیره‌نویسی به قیمت هر واحد ۳۰ هزار تومان (۳۰ درصد تأدیه) فروش رفته و مابقی مبلغ بعدا توسط خریداران تأدیه خواهد شد. همچنین ۳۰ درصد از کل سرمایه صندوق توسط موسسین صندوق تعهد شده است.
بر این اساس، پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق در حجم ۳۵۰ هزار واحد به ارزش هر واحد ۳۰ هزار تومان، صبح امروز در بازار سوم فرابورس ایران انجام شد.
با توجه به شرایط پذیره‌نویسی اعلام شده برای این صندوق، حداقل رقم قابل خریداری برای هر سرمایه‌گذار حقیقی ۵ میلیون تومان (معادل ۵۰ واحد) و برای هر سرمایه‌گذار حقوقی ۳۰ میلیون تومان (معادل ۳۰ واحد) در نظر گرفته شده بود که با توجه به لزوم پرداخت فقط ۳۰ درصد از مبلغ واحدهای قابل خریداری در روز پذیره‌نویسی، هر سرمایه‌گذاری حقیقی با پرداخت حداقل ۱٫۵ میلیون تومان و هر سرمایه‌گذار حقوقی با پرداخت حداقل ۹ میلیون تومان امکان شرکت در پذیره‌نویسی این صندوق را داشتند. مابقی مبلغ قابل پرداخت در تعهد سرمایه‌گذاران باقی می‌ماند که در طول دوره سرمایه‌گذاری و پیرو فراخوان‌های مدیر صندوق باید ظرف مهلت تعیین شده بر اساس امیدنامه پرداخت شود.
همچنین، سقف خرید برای هر سرمایه‌گذار حقیقی ۳ میلیارد تومان (معادل ۳۰ هزار واحد) و برای هر سرمایه‌گذار حقوقی ۶ میلیارد تومان (معادل ۶۰ هزار واحد) در نظر گرفته شده بود.
در جریان پذیره‌نویسی انجام شده، تقاضای خرید واحدهای صندوق رویش از سوی ۲۶ کارگزار وارد سیستم معاملات شد و در نهایت واحدهای این صندوق توسط ۸۷ کد معاملاتی خریداری شد که شامل ۷۰ کد حقیقی و ۱۷ کد حقوقی است.
همچنین از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری انجام شده به تفکیک، تعداد ۴۱ هزار و ۱۷۰ واحد توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و تعداد ۳۰۸ هزار و ۸۳۰ واحد توسط سرمایه‌گذاران حقوقی خریداری شد.
به این ترتیب در جریان پذیره‌نویسی این صندوق معادل ۱۰٫۵ میلیارد تومان منابع جذب صندوق شد که با احتساب تعهد ۴٫۵ میلیارد تومانی مؤسسین، در مجموع ۱۵ میلیارد تومان منابع جذب نخستین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازار سرمایه کشور شد که معادل ۳۰ درصد کل سرمایه صندوق است.
صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس در حوزه سلامت در شاخه‌های زیست‌فناوری و سلول‌درمانی و نیز حوزه تکنولوژی مالی فعالیت خواهد کرد و دوره فعالیت آن ۷ سال و قابل تمدید در نظر گرفته شده است.
معاملات ثانویه این صندوق‌ها در بازار ابزارهای نوین مالی (بازار سوم فرابورس) انجام می‌شود.