کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


پذیره‌نویسی صندوق جسورانه رویش لوتوس پارسیان از اول دی‌ماه ۹۵

20 دسامبر 2016
کد خبر : 972157علی تیموری شندی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان  (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری): سود پرداختی این صندوق به دلیل جسورانه بودن آن مشخص نیست و حداقل سرمایه‌‍گذاری در این صندوق برای اشخاص حقیقی ۵ واحد (معادل ۵ میلیون تومان) و برای اشخاص حقوقی ۳۰ واحد (معادل ۳۰ میلیون تومان) است. علاوه بر این، پژوهشگاه رویان به صورت انحصاری با این صندوق فعالیت می کند.
به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و به نقل از سنا: معاون پذیرش ناشران فرابورس با اعلام این خبر گفت: علاوه بر این ، چند صندوق جسورانه دیگر نیز درخواست تاسیس داده اند. تاکنون پنج صندوق جسورانه مجوز تاسیس گرفته اند و در مراحل اجرایی قرار دارند.

سید مهدی علم الهدی صبح امروز در نشستی که با هدف معرفی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازار سرمایه ایران برگزار شد، گفت: صندوق های جسورانه به رشد و اعتلای علم و دانش جدید در کشور کمک می کند و در اینجا هم ساختاری پیشنهاد شده تا نقطه شروع متقاضیان صندوق های جسورانه از فرابورس ایران باشد.
وی افزود: راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه یکی از آرزوهای فرابورس بوده است و در شکل‌گیری این صندوق‌ها سعی شده ساختارهای رایج دنیا در آن رعایت شود تا اگر سرمایه‌گذار خارجی به ایران آمد، با موضوع ناآشنا و جدیدی مواجه نباشد.
علم‌الهدی گفت: صندوق‌های جسورانه برای تاسیس باید موافقت اصولی را از سازمان بورس دریافت کنند و سپس برای پذیره نویسی به فرابورس ایران مراجعه کنند.
معاون پذیرش و ناشران فرابورس ادامه داد: اساسنامه و امیدنامه پیشنهادی سازمان بورس در هیات مدیره مطرح شده و مورد تایید قرار گرفته است. علت این‌که بورس به این مقوله ورود کرد، این بود که فعالان این حوزه با توجه به الزامات قانون تجارت درباره‌ اداره شرکت‌ها مشکلاتی داشته‌اند. قانون توسعه ابزارها اجازه ویژه را به سازمان بورس داده بود که صندوق‌هایی را با اساسنامه مصوب سازمان ایجاد کنند و این اساسنامه امکان تغییر دارد.
علم‌الهدی اظهار کرد: صندوق‌های جسورانه سال‌هاست در کشورهای توسعه یافته وجود دارد و باید در کشور ما نیز ایجاد می‌شد. خوشبختانه در حال حاضر در مقطع تاسیس و پذیره‌نویسی اولین صندوق جسورانه هستیم که رویداد مهمی برای بازار سرمایه است.

پذیره نویسی صندوق جسورانه رویش لوتوس از اول دی
علی تیموری شندی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری) هم در ادامه این نشست گفت: صندوق جسورانه رویش لوتوس در حوزه سلامت با رویکرد زیست فناوری و فینتک فعالیت می کند و امکان تجاری سازی دستاوردهای آن وجود دارد.
علی تیموری شندی افزود: امیدواریم با انجام مقدمات، این صندوق چهارشنبه همین هفته پذیره نویسی شود. همچنین سقف پذیرش این صندوق ۵۰ میلیارد تومان است که در سه مرحله و به مدت یکسال انجام خواهد شد.
به گفته تیموری شندی، سود پرداختی این صندوق به دلیل جسورانه بودن آن مشخص نیست و حداقل سرمایه گذاری در این صندوق برای اشخاص حقیقی ۵ واحد(معادل ۵ میلیون تومان) و برای اشخاص حقوقی ۳۰ واحد ( معادل ۳۰ میلیون تومان) است. علاوه بر این، پژوهشگاه رویان به صورت انحصاری با این صندوق فعالیت می کند.
وی افزود: خیلی وقت‌ها وقتی صحبت از حوزه دانش ‌بنیان می‌شود افراد فکر می‌کنند این موضوع یک بحث فانتزی است، در حالی که اگر به آمارهای این موضوع در دنیا توجه کنیم این آمارها نشان می‌دهد که این حوزه فانتزی نیست بلکه یک حوزه اجتناب‌ناپذیر برای ایران است. در دنیا ۸۵ درصد محرک رشد اقتصادی حوزه‌های دانش‌بنیان و فن‌آورانه هستند. این حوزه پرپتانسیل و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
تیموری شندی ادامه داد: در ابتدای کار از این موضوع حمایت‌های دولتی صورت گرفت، اما آن طور که انتظار داشتیم شرکت‌های این حوزه شکل نگرفتند. شاید یکی از دلایل این موضوع این است که آن اکوسیستمی که باید این شرکت‌ها در آن حوزه شکل می‌گرفتند وجود نداشت ولی به نظر می‌رسد بازار سرمایه در حال بزرگ‌ شدن است و نهادهای مالی می‌توانند به شکل‌گیری این صندوق‌ها کمک خوبی کنند.