کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


ورود نقدینگی‌های جدید، از جمله عوامل رشد اخیر بازار سرمایه

07 جولای 2018
کد خبر : 977222امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل سرمایه‌گذاری صنعت و معدن (عضو هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): ورود نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه، یکی از عوامل رشد بازار است و فشار تورمی در شرایط فعلی باعث شده تا سرمایه‌گذاران قیمت‌ها را با سایر بازارها مقایسه کنند و قیمت‌های سهام را برای خرید جذاب ارزیابی کنند. 

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امیر تقی‌خان تجریشی درباره رشدهای اخیر بازار سهام گفت: حجم نقدینگی بازار که باعث نگرانی از افزایش تورم در جامعه شده بود، اواخر سال گذشته به سمت بازارهای مختلف حرکت کرد.

وی نتیجه حرکت نقدینگی های جامعه به سمت بازارهای غیر مولد را افزایش خیره کننده قیمت سکه و طلا و تشکیل بازار سیاه ارز دانست و گفت: رشد قیمت سایر کالاها و خدمات در جامعه نیز از دیگر دلایل تحرک این نقدینگی ها بود.

تجریشی با اشاره به اینکه حجم بالای نقدینگی جامعه تا چند هفته گذشته هنوز به بازار سرمایه نرسیده بود، گفت: مهمترین دلیل تاخیر در ورود نقدینگی ها به بازار سرمایه نگرانی سرمایه گذاران از ریسک های سیاسی بین الملل بود که پس از مدتی سرمایه گذاران دریافتند قیمت ها جذابتر از آن است که حتی ریسک های سیستماتیک نیز دغدغه ای برای بازار ایجاد کند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران با بررسی عملکرد شرکت ها، قیمت سهم، سودهای محقق شده، سودهای تقسیمی جذاب با توجه به قرار گرفتن در فصل مجامع و نسبت قیمت به درآمد مناسب در بازار سهام به این جمع بندی رسیدند که ورود به بازار سهام و سرمایه گذاری در این شرایط می تواند ارزنده، جذاب و با بازدهی مناسب همراه باشد و به طور قطع در هر شرایطی قیمت ها به کمتر از نرخ های فعلی نخواهد رسید.

تجریشی با اشاره به فشار تورمی در بازارهای کالایی افزود: در این شرایط مقایسه قیمت سهام با سایر کالاها و بازارها مثل خودرو، ارز، سکه و مسکن و غیره سرمایه گذاران را به این نتیجه رساند که قیمت سهام در بازار سرمایه از جذابیت بالایی برخوردار است و نسبت به سایر بازارها هنوز رشد چندانی نکرده است.

مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن معتقد است زمانی که در بازارهای کالایی یا خدماتی، نرخ ها در کمتر از ارزش واقعی قرار می گیرند به طور معمول حرکت و تقاضا در آن بازار سریع و جهشی خواهد بود و این اتفاقی است که از چند هفته گذشته در بازار سهام آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه تا چند ماه گذشته سرمایه گذاران برای ورود به بازار سرمایه دچار تردید بودند، گفت: اما به محض ورود نخستین نقدینگی ها به بازار و برداشته شدن قدم اول، سایر سرمایه گذاران نیز متوجه جذابیت بالای آن شدند و به این ترتیب رشد ادامه دار بازار آغاز شد.

تجریشی بازار سرمایه را یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری دانست و گفت: در عین حال سرمایه گذاران باید به این نکته کلیدی و مهم توجه کنند که لزوما قرار نیست روند جهشی بازار همیشگی و دایمی باشد و برای مدت طولانی تداوم پیدا کند چرا که پس از هر رشد جهشی، معمولا اصلاحی چند روزه وجود دارد.

وی به سرمایه گذاران توصیه کرد: برای کسب سودهای معقول و منطقی از بازار سرمایه باید از تحلیل های بنیادی استفاده کنند و چنانچه سرمایه گذاران قصد دارند در این شرایط صعودی با پذیرش ریسک به بازدهی مناسبی برسند و در این بازار ماندگار شوند باید به سمت تحلیل های بنیادی حرکت کنند.

تجریشی به ورود سرمایه گذاران غیرحرفه ای به بازار سرمایه در شرایط صعودی بازار اشاره کرد و گفت: این گروه برای جلوگیری از ضرر، زیان و تصمیم گیری های هیجانی حتی در شرایط صعودی بدون تحلیل و برنامه وارد صف های خرید نشوند.

وی بهترین گزینه برای سرمایه گذاران تازه وارد را سرمایه گذاری غیر مستقیم دانست و گفت: انتخاب صندوق های سرمایه گذاری با بازدهی و عملکرد مناسب در سال های فعالیت و خرید واحدهای آن می تواند بهترین گزینه برای سرمایه گذاران تازه وارد و غیر حرفه ای باشد.