کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها، اقدام مهم بازار سرمایه

14 ژوئن 2017
کد خبر : 973543ولی نادی‌قمی، مدیرعامل تأمین‌سرمایه نوین (عضو هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): برطبق قانون، بانک مرکزی مسئولیت تدوین استانداردهای گزارشگری مالی بانک‌ها را به‌عهده دارد و از آنجا که در جهان مدرن امروز، بانک‌ها جزء لاینفک تجارت در سطح محلی و بین‌المللی محسوب می‌شوند، صورت‌های مالی آنها نیز دارای اهمیت بسزایی است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، ولی نادی قمی، ضمن بیان مطلب فوق درخصوص تنظیم صورت‌های مالی بانک‌ها طبق الگوهای نمونه بانک مرکزی و سازمان بورس گفت: در برقراری ارتباط کسب و کارها زبان حاکم بر روابط زبان پول و منفعت و صورت‌های مالی است که دقیق و سخت‌گیر نیز هست.
وی افزود: از طرف دیگر کشور ما برای دستیابی به رشد اقتصادی و سطح اشتغال مد نظر در برنامه‌های پنج ساله و سند چشم‌انداز باید بر صادرات و تولید در کلاس جهانی اهتمام بورزد و در این میان بانک‌ها و بازار پول نقش پررنگی ایفا می‌کنند.
به‌گفته نادی‌قمی از آنجا که صورت‌های مالی نمونه تهیه شده توسط بانک مرکزی همگرا با استانداردهای بین‌المللی و قوانین حاکم بر نظام بانکداری تهیه شده است لذا به‌نظر می‌رسد که بانک‌ها درجهت شفافیت بیشتر و پاسخگویی به ذی‌نفعان ناچار هستند که صورت‌های مالی خود را به‌طور کامل بر طبق آن تهیه کنند اما این موضوع رعایت IFRS نیست.
وی به تأثیر انتشار صورت‌های مالی در قالب استانداردهای بین‌المللی اشاره کرد و گفت: تفاوت مدل کسب و کار بانکداری در ایران درجهت رعایت قانون بانکی بدون ربا و تسهیم منافع مشاع در ارتباط با نحوه تسهیم سود و زیان حاصل از اعمال ارزش‌های منصفانه روی دارایی‌های مشاع و ارتباط آن با تغییرات ارزش منصفانه سپرده‌ها، محدودیت جدی در اجرای IFRS به‌وجود می‌آورد.
نادی‌قمی با تأکید بر اینکه شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها یکی از اقدامات مهم بازار پول و سرمایه است اما اجرای آن به‌راحتی مقدور نیست، عنوان کرد: صورت‌های مالی جدید از اواخر سال ۱۳۹۴ ابلاغ شده است. لذا بانک‌ها وقت کافی برای تطبیق خود برای تهیه صورت‌های مالی جدید داشته‌اند، اما مسئله جدی به موضوعات خارج از اختیار بانک‌ها مثل مسائل مالیاتی و تفاوت کسب و کار بانکداری در ایران باز می‌گردد که احتمال انطباق با IFRS را ضعیف می‌کند.
وی افزود: با اجرای صورت‌های مالی نمونه، انتظار دور از واقعیت بسیاری از کارآفرینان و مردم از بانک‌ها مبنی بر پرداخت سود سپرده بالا و همچنین وام ارزان قیمت برآورده نخواهد شد و ازطرف دیگر تخصیص غیرمنطقی منابع به شرکت‌هایی که جریان‌های نقدی قابل اعتمادی ندارند، محدودتر می‌شود.
مدیرعامل تأمین‌سرمایه نوین ادامه داد: با رعایت دقیق، مسئولانه (وظیفه‌شناسانه) و سخت‌گیرانه استانداردهای حسابداری علی‌الخصوص بخش‌های مرتبط با کاهش ارزش تسهیلات، معاملات کاغذی که صرفاً جنبه شناسایی سود دارد و محتوای نقدینگی ندارد متوقف خواهد شد.
نادی‌قمی درخصوص نحوه اجرای صورت‌های مالی نمونه و متعاقب آن اجرای تدریجی IFRS هم گفت: در درجه اول مسئولیت در این حوزه با مدیران بانک‌ها است. سپس بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر و حسابرسان مستقل مسئولیت جدی دارند.
مدیرعامل تأمین‌سرمایه نوین تصریح کرد: اگر اینها مسئولیت خود را به‌طور دقیق و حرفه‌ای انجام دهند صورت‌های مالی بانک به‌خوبی بیانگر وضعیت مالی و نتیجه عملکرد خواهد بود. ضمن اینکه حسابرسان مستقل نباید از بیان مشکلات بر سر راه منصفانه بودن صورت‌های مالی طفره بروند. همچنین در ارتباط با تسهیلات، بانک‌ها و نهادهای مالی ملزم به انعکاس تسهیلات مالی به بهای تمام‌شده مستهلک شده به کسر ذخیره کاهش ارزش اند.
وی با بیان اینکه صورت‌های مالی بانک‌ها طبق الگوهای نمونه بانک مرکزی درصورتی با الزام بانک‌ها به رعایت IFRS از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار همگراست که برای اجرای تدریجی IFRS به موسسات اعتباری زمان بدهیم افزود: سازمان بورس به بانک‌ها برای رعایت IFRS (استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی) تأکید دارد و تا پایان شهریور بانک‌ها باید خود را در این خصوص تطبیق دهند.
نادی‌قمی اظهار داشت: بر اساس اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار، آن دسته از شرکت‌ها و بانک‌هایی که سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌کند، در سال ۱۳۹۵ ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی سال مالی ۱۳۹۵ بر اساس IFRS هستند. همچنین برای سایر شرکت‌ها، تهیه صورت‌‌های مالی مبتنی بر IFRS مجاز است. ضمن این که سایر ناشران بزرگ ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به‌نحوی که سازمان تعیین می‌کند، ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی سال مالی ۱۳۹۶ بر اساس IFRS خواهند بود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال تکرار اتفاقات سال گذشته و تأخیر یا عدم تأخیر در تدوین صورت‌های مالی و تعویق مجامع گفت: به‌نظر می‌رسد که احتمال تأخیر در ارایه صورت‌های مالی و نیز تعویق مجامع وجود دارد.
مدیرعامل تأمین‌سرمایه نوین اظهار داشت: به هرحال گزارش ارزش منصفانه دارایی‌هایی که در بانک‌ها فقط در تسهیلات اعطایی خلاصه نمی‌شود بلکه املاک و مستغلات و اختلاف حساب با دولت را نیز شامل می‌شود، کار ساده ای نیست و البته مشکل‌تر از آن تسهیم منافع مشاع خواهد بود.
نادی‌قمی ادامه داد: از طرف دیگر هزاران میلیارد ریال منافع تعدیل و اصلاح خواهد شد و بانک ها باید به سهامداران خود پاسخگو باشند که در شرایطی که حتی یک ریال سود نمی‌توانند به سهامداران خود پرداخت کنند، چطور آمده اند و نرخ سودهای بالا به سپرده‌گذاران پرداخت کرده‌اند. آیا انصاف بین آورده سهامداران و آورده سپرده‌گذاران رعایت شده است؟ چرا منافع از جیب سهامداران باید به جیب سپرده‌گذاران منتقل شود.