کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


شاخص بورس تهران پر بازده‌ترین شاخص در میان ۱۷ شاخص معتبر بین المللی

01 آگوست 2016
کد خبر : 971466به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از خبرگزاری سنا، بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر میشود، در هفته گذشته شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران ۲٫۳ درصد، شاخص کل (هم وزن) ۱٫۶ درصد و شاخص قیمت (ارزش وزنی) ۱٫۴ درصد و شاخص قیمت (هم وزن) ۱٫۳ درصد نسبت به پایان هفته قبل افزایش داشتهاند. این در حالی است که از ابتدای سال تا پایان ششم مرداد ماه سال ۱۳۹۵، شاخص کل (ارزش وزنی) افت ۵ درصدی را تجربه کرده است و شاخص کل هم وزن رشد ۵٫۳ درصدی را از آن خود کرده است. اختلاف بازدهی بین شاخص ارزش وزنی و شاخص هم وزن حاکی از عملکرد بهتر شرکت­ های متوسط و کوچکتر در مقایسه با شرکتهای بزرگ بورس اوراق بهادار تهران است.

در هفته گذشته شاخص فرابورس ایران ۱٫۵ درصد، قیمت سکه بهار آزادی ۱٫۲ درصد و قیمت دلار مبادلهای ۰٫۱ درصد رشد و قیمت یورو مبادلهای ۰٫۱ درصد افت داشته است.

مطابق گزارش یادشده که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، ۱۷ شاخص معتبر بورسهای خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در هفته گذشته، حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل به ترتیب ۱۳ و ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. سه صنعت “خودرو و ساخت قطعات”، “سرمایه‌گذاری‌ها” و “فلزات اساسی” به ترتیب با ۲۵٫۹، ۱۶٫۷ و ۱۶ درصد از حجم معاملات هفتگی، بیش از ۵۸ درصد حجم معاملات را از آن خود کرده‌اند.

بر این اساس در هفته منتهی به ششم مرداد ماه سال ۱۳۹۵ صنعت “فلزات اساسی” با بازدهی ۱۰٫۵ درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. در مدت مشابه صنعت “ساخت محصولات فلزی” با افت ۶٫۷ درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت­ها در هفته گذشته، “فنرسازی زر” با ۲۴٫۵ درصد و “تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی” با منفی۱۰٫۹ درصد، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشتهاند.

مطابق این گزارش در هفته گذشته و در میان صندوق­ های سرمایه­ گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران، قیمت صندوق سپهر اندیشه نوین با رشد ۲٫۳ درصدی، بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داد. در مدت مشابه در میان این نهادهای مالی از نظر تغییرات ارزش خالص دارایی (NAV)، صندوق شاخص سی شرکت فیروزه با ۲٫۸ درصد رشد، بیشترین افزایش ارزش خالص دارایی­های را از آن خود کرده است.

در ۳۰ روز منتهی به ششم مرداد ماه سال ۱۳۹۵ و در بازارهای جهانی، قیمت تمامی فلزات اساسی با رشد همراه بوده و در این میان نیکل با ۱۵٫۶ درصد، بیشترین و آلومینیوم با ۰٫۳ درصد، کمترین افزایش قیمت را داشته است.

مطابق گزارش یاد شده در هفته منتهی به ششم مرداد ماه سال جاری، قیمت انواع نفت با کاهش همراه بوده است و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب ۶٫۷، ۷٫۸ و ۵٫۲ درصد کاهش پیدا کرده است.