کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


سود بانکى ٢٣درصد دستور بانک مرکزى نیست

01 سپتامبر 2018
کد خبر : 977853عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، امروز در افتتاحیه بیست و نهمین همایش بانکداری اسلامی گفت: اتفاقی که در بازار ارز افتاد محصول ناترازی سیستم بانکی، رشد نقدینگی و اصرار به تداوم رشد نقدینگی است و تا زمانی که این وضعیت ادامه دارد این مشکلات نیز تداوم خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی کانون به نقل از اقتصادآنلاین، رییس کل بانک مرکزی با بیان این که اتفاق کنونی بازار ارز حاصل ناترازی صورت‌های مالی بانک‌ها و نقدینگی است خاطرنشان کرد: تا زمانی که افزایش نقدینگی در کشور به همین شکل ادامه داشته باشد، مشکل بازار ارز حل نخواهد شد.

همتى ادامه داد: ما برای اینکه در تله دولت امریکا نیفتیم مجبور به تغییر سیاست ارزی کشور شدیم و بسته اخیر ارزى دولت گام مثبتى در این زمینه بود.

رییس بانک مرکزى با اشاره به این که جلوگیری از اتلاف منابع ارزی مهم ترین اولویت بانک مرکزی است، افزود: ذخایر ارزی، ناموس بانک مرکزی است بنابراین امکانات ارزی بانک مرکزی را بیشتر خواهیم کرد و از منابع بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز استفاده نمى‌کنیم.

همتى اضافه کرد: ٤٠میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که اگر این منابع وارد بازار شود به طور قطع بازار ارز را تنظیم خواهد کرد و فعلا ضرورتی برای استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی نیست.

رییس کل بانک مرکزی درباره عملکرد بازار ثانویه توضیح داد: بازار ثانویه به سرعت در حال شفافیت است. از زبان ما مى‌گویند بانک مرکزى در بازار ثانویه دخالت نمى کند در حالى که ما گفتیم در نرخ دخالت نمی کنیم؛ اما در بازار دخالت خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم بازار از جهتی که به نفع نظام است منحرف شود.

همتى بیان کرد: تا کنون  ٩٧درصد مبادلات از طریق سامانه نیما و حواله و  سه درصد در بازار صرافی انجام شده به همین دلیل است که نرخ سنا و نیما به هم نزدیک هستند.

همتی با اشاره به این که نقدینگى بالا نتیجه خلق شبه پول و افزایش نرخ سود بانکى است، گفت: اجازه نخواهم داد بانک‌هایی که در نظام بانکی کشور راه را کج می روند ادامه مسیر دهند.

وی همچنین در مورد برخی شائبه‌های مطرح شده مبنی بر این که بانک مرکزی در دوره جدید فعالیت خود، تحت تاثیر جریان‌های خاص فکری است، تصریح کرد: براى تصمیم گیرى صحبت‌هاى تمام جناح‌ها را مى‌شنوم اما از هیچ گروه خاصی القاء نمى‌گیرم.

وى با تاکید بر این که نرخ سپرده بانکى ٢٣درصد دستور بانک مرکزى نبوده، افزود: البته سیاست‌های پولی مشکلاتى دارد که باید اصلاح شود کما این که روند چندساله گذشته نشان می‌دهد روش‌های جدید باید برای اجرا در سیستم بانکی استفاده کنیم.

همتی درباره اضافه برداشت بانک‌ها توضیح داد: اضافه برداشت بانک‌ها در تیرماه امسال نسبت به تیرماه پارسال ١٨.٢ درصد رشد داشته و اگر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ضرب شود صد هزار میلیارد تومان نقدینگی به کشور اضافه شده است.