کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


سه توصیه به سهامداران بورسی

06 ژوئن 2016
کد خبر : 971225پس از کاهش هیجان های ناشی از اجرایی شدن برجام در زمستان سال گذشته، سرعت رشد شاخص بورس کاهش پیدا کرد، با این وجود چشم انداز سرمایه گذاری در بازار سرمایه روشن تصور می شود و چنین افت و خیزهای جزیی از ذات بازار به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از خبرگزاری سنا، مصطفی امید قائمی، مدیرعامل گروه توسعه مالی مهرآیندگان (عضو کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران)، در خصوص روند حرکتی قیمت ها در بازار سرمایه و چشم انداز آتی این بازار با اشاره به اینکه ریسک های سیاسی در بازار سرمایه کاهش چشمگیری پیدا کرده است، اظهار داشت: در سال‌های گذشته ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک بر بازار سرمایه حاکم و مانع جذب سرمایه های جدید و رونق پایدار بازار سرمایه شده بود.

مدیر عامل سابق فرابورس معتقد است با اجرایی‌شدن برجام و از میان رفتن تحریم‌های بین‌المللی ریسک سیاسی از بازار سرمایه در حال جدا شدن است.

امیدقائمی با تاکید بر اینکه رفع تحریم های بین المللی و ایجاد گشایش های مالی در عرصه جهانی باعث توسعه کشور در همه جوانب به خصوص حوزه اقتصادی است، افزود: در صورت از میان رفتن تحریم‌ها به طور کامل، اوضاع اقتصادی بهبود پیدا می‌کند و همچنین شرایطی فراهم می‌شود تا ریسک سرمایه‌گذاری نیز در کشور کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه با عملیاتی شدن دستاوردهای برجام همه بخش های اقتصادی از رونق برخوردار خواهند شد، تصریح کرد: به‌دنبال رونق بخش‌های مختلف اقتصادی، بازار سرمایه هم به عنوان یکی از ارکان مهم اقتصادی از فضای پسابرجام سود می‌برد.

مدیرعامل گروه توسعه مالی مهرآیندگان همچنین با اشاره به اینکه این روزها ایران برای سرمایه گذاران خارجی جذاب و مرکز توجه شده است به رفت و آمدهای دائمی هیات های سرمایه گذار خارجی در ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: حضور دائمی سرمایه گذاران خارجی در کشور و رصد بازارهای ایران توسط این گروه یکی از نتایج مهم اجرایی شدن برجام است.

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه در حال‌حاضر گروه‌های مختلفی از هیات‌های خارجی به بازار سرمایه کشور نیز وارد شده‌اند و در صورت ورود سرمایه‌های خود به این بازار، نقدینگی زیادی به بازار سهام کشور تزریق خواهد شد.

امید قائمی در ادامه گفت: درحال‌ حاضر به‌دلیل رویدادهای مثبت سیاسی و اقتصادی، ریسک سرمایه‌گذاری در ایران کاهش یافته و همچنین از نظر اعتباری، کشور در وضعیت بهتری قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در این شرایط سرمایه‌گذاری در ایران جذاب خواهد بود، افزود: با حضور سرمایه گذاران خارجی و ورود نقدینگی های جدید نسبتP/E بازار سرمایه نیز افزایش خواهد یافت.

وی به چشم‌انداز مثبت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: پس از فروکش کردن هیجان بازار از اجرایی‌شدن برجام، روند پرشتاب صعودی بازار سرمایه کاهش یافت و حتی شاخص به عقب بازگشت اما با توجه به آینده روشن اقتصادی، بازار سرمایه با سرعتی متعادل در مسیر صعودی حرکت خواهد کرد.

امیدقائمی با اشاره به اینکه آثار از میان رفتن تحریم‌های بین‌المللی زمانبر است، بیان کرد: باید در وهله نخست شرکت‌های فعال در بازار سرمایه به سودآوری برسند  تا قیمت آنها در بازار سهام نیز تحت تاثیر قرار بگیرد و روند افزایشی پیدا کند.

وی در خاتمه به سهامداران توصیه کرد: با توجه به اینکه رسیدن به نتایج عملی اجرای برجام در داخل کشور نیازمند زمان بیشتری است اما چشم انداز اقتصادی روشن است بهتر است سهامداران با نگاه بلند مدت و با احتیاط در بازار اقدام به خرید سهام بنیادی کنند و از خرید و فروش های هیجانی بپرهیزند.