کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


سبقت ‌نفتی‌ها

29 آوریل 2019
کد خبر : 979484معاملات دیروز بازار سهام با فتح کانال ۲۰۹ هزار واحدی شاخص بورس تهران به اتمام رسید. این رکورد تازه که به لطف و رشد سه هزار و ۹۵۶ واحدی نمایشگر اصلی بازار سهام میسر شد بیش از هر چیز از نمادهای پالایشی و فلزی تأثیر پذیرفت. بر این اساس روز جاری خوش بینی موجود در میان معامله‌گران و افق مناسب سودسازی ریالی شرکت‌ها در بازار سبب شد تا سرمایه‌گذاران همچون بسیاری از روزهای گذشته با صف خرید کردن نمادهای بنیادی و بسیاری از نمادها در گروه‌های دیگر نماگرهای موجود در بازارهای مالی کشور را با رشد قابل توجهی مواجه کنند.

بر این اساس داد و ستدهای روز جاری در حال خاتمه یافت که بورس تهران بازده ۱.۹۳ درصد را برای فعالان بازار در مقام آورد. در این روز همچنین نمایشگر هم وزن سکه نشانگر رشد کلی نمادهای بازار بدون در نظر گرفتن میزان وزن آنها بر کلیت بازار است نیز با ۱.۷۳ صدم درصد افزایش مواجه شد و به میزان ۷۱۸ واحد رشد کرد.

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد زحمت افزایش ارتفاع شاخص دیروز بر دوش نمادهایی از گروه فرآورده‌های نفتی، استخراج کانه‌های فلزی، فلزات اساسی و غیر بود. این نمادها که از اسفند ماه سال گذشته به لطف وضعیت بنیادی مناسب و افزایش میزان سودآوری ریالی با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده بودند امروز نیزدر سایه تداوم وضعیت قیمت‌های جهانی و نبود عامل منفی داخلی بر سر راه رشد شان به مسیر صعودی خود ادامه دادند.

بر این اساس گروه فرآورده‌های نفتی که شامل شرکت‌های پالایشی و تولیدکننده روانکار است در حالی معاملات امروز خود را به پایان برد که بسیاری از نمادهای آن همچون «شبندر»، «شتران»، «شپنا» و دیگر نمادهای حاضر با رشد قیمت حداکثری رو‌به رو شدند.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز به جز نماد های «کروی»، «کدما» و سایر نمادها در محدوده سبز تابلو معامله می‌شدند.

این در حالی است معاملات گروه‌های کاشی و سرامیک، ماشین‌آلات و در ساخت دستگاه‌های برقی و گروه ماشین‌آلات و ساخت تجهیرات همگی در سقف قیمت‌های روزانه ادامه یافت. به نظر می‌رسد سرمایه گذاران که در ماه‌های اخیر عکس العمل مناسبی نسبت به گزار‌های ماهانه نشان داده‌اند در حال حاضر با آمدن صورت‌های مالی سالانه شرکت‌های یک بار دیگر به ارقام مناسب فروش و سودسازی واکنش نشان می‌دهند؛ واکنشی که با در نظر گرفتن رشد قیمت دلار در سال جاری و امید به تغییر نرخ محصولات در بسیاری از صنایع خود را در غالب صف‌های خرید قابل توجه نشان داده است.

رشد شاخص که در نهایت افزایش ۱٫۹۳ درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهایی نظیر «فولاد»، «شپنا» و «شبندر» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح ۲۰۹ هزار  و ۲۴۴ واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه رشد قیمت در نمادهای حاضر در برخی گروه های بنیادی نظیر نفتی‌ها و استخراج کانه‌های فلزی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد و ۷۳۸ میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و ۴۹۹ میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

معاملات بورس تهران دیروز در حالی پایان یافت که نمادهای فرآورده‌های نفتی با مجموع ارزش معاملات ۱۹۴ میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های بانک‌ها، شیمیایی ، خودرو و فلزات اساسی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

خبرهای فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را رشد ۴۹ واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «کگهر»، «دماوند» و «ذوب» پذیرفت این در حالی است که نمادهای «بپاس» و «ثعمرا» تنها نمادهایی بودند که تاثیر منفی بر این شاخص گذاشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و ۷۵۴ میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به ۴۰۴ میلیارد تومان می‌رسد این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به ۷۰۷ میلیارد تومان رسیده است.

منبع: اقتصاد آنلاین