کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل “تأمین مالی جمعی” را ابلاغ نمود

28 آگوست 2018
کد خبر : 977814سازمان بورس و اوراق بهادار، دستورالعمل “تأمین مالی جمعی” که ۲۵ اردیبهشت ۹۷ به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده بود، ابلاغ نمود.

این دستورالعمل بر اساس تفاهم‌نامه مشترک مورخ ۲۳دی ۱۳۹۶ راجع به تأمین مالی جمعی بین وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور با موضوع برنامه توسعه تولید محصولات دانش‌بنیان و با عنایت به قانون بازار اوراق بهادار، تنظیم شده است.

خاطر نشان می شود، در تأمین مالی جمعی که نوعی روش تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها محسوب می‌شود، تعداد زیادی از تأمین‌کنندگان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی با مبالغ خرد و با استفاده از بستر اینترنت مشارکت دارند.

در این مدل، عامل که زیر ساخت‌های لازم و بستر اینترنتی مناسب برای انجام فرآیند را فراهم می‌کند، می‌تواند یک نهاد مالی ثبت شده دارای مجوز فعالیت معتبر یا شخص حقوقی باشد که از طریق انعقاد قرارداد با نهادهای مالی اقدام به ارائه خدمات مربوطه کند.

همچنین فهرست نهادهای مالی مجاز به فعالیت در زمینۀ تأمین مالی جمعی و ضوابط مربوط به نحوه فعالیت آن ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

جزئیات مواد و تبصره های دستورالعمل “تأمین مالی جمعی” به پیوست در اینجا ذکر شده است .

  • به نقل از سنا