کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، ارزش بازار سرمایه کشور را هزار هزار میلیارد تومان اعلام نمود

06 نوامبر 2018
کد خبر : 978445دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه شورای معاونین وزارت اقتصاد که با حضور رییس جمهور برگزار شد، ارزش بازار سرمایه کشور را هزار هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از شادا، دکتر شاپور محمدی در این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان در دولت یازدهم و دوازدهم، اظهار داشت: اگر رقم ارزش بازار سرمایه را به تولید ناخالص داخلی تقسیم کنیم، از رقم ۲۰ درصد به ۵۱٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است. 

وی با بیان اینکه ارزش بازار بورس و فرابورس از ابتدای دولت دوازدهم، ۱۱۲ درصد رشد داشته است، گفت: شاخص بورس تهران و فرابورس در طی این مدت ۱۴۰ درصد رشد داشته و در سال میلادی منتهی به آگوست به ترتیب ۶۵ و ۶۳ درصد رشد داشتند و جایگاه اول و دوم را به خود اختصاص دادند. 

دکتر محمدی، تعداد شرکت های بورس و فرابورس را در حال حاضر ۵۹۴ شرکت عنوان کرد و یادآور شد: از ابتدای دولت یازدهم، با اضافه شدن۱۲۰ شرکت به بورس، تعداد شرکت های بورسی ۲۵ درصد رشد داشته و تا پایان سال حداقل ۱۰ شرکت اضافه خواهد شد. 

 رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ارزش کل تامین مالی بورس را در دولت دوازدهم بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در بازار سرمایه عمدتا تامین مالی حاضر و پول جدید بوده است.

وی با بیان اینکه مانده صکوک منتشره ۹۲ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: بازار بدهی ما اکنون ۹ برابر سال ۱۳۹۴ شده و این امکان عملیات بازار باز را برای بانک مرکزی فراهم می کند؛ ضمن اینکه کشور ما طی صد سال گذشته چنین ابزار مهمی را در اختیار نداشته است.

دکتر محمدی، تعداد صندوق های سرمایه گذاری مشترک را ۲۰۰ صندوق اعلام کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم تعداد صندوق های سرمایه گذاری ۶۵ درصد رشد داشته است.

وی همچنین گفت: سرمایه گذاران خارجی در پایان مهرماه سال جاری ۲ هزار و ۱۰۰میلیارد تومان در کشورمان سرمایه گذاری کردند که نسبت به سال گذشته ۷۳ درصد رشد داشته است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه های پیش روی این سازمان را شامل حذف همه محدودیت ها در تامین مالی بخش خصوصی، عملیاتی شدن ابزارهای مالی جدید “وارانت” و “قرارداد آتی شاخص” تا پایان سال جاری، تاسیس شرکت بین المللی بورس در کیش و انتشار اوراق بیمه ای با همکاری بیمه مرکزی و شرکت های بیمه ای تا پایان سال جاری برشمرد.