کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


روند رو به رشد معاملات الگوریتمی

20 ژانویه 2019
کد خبر : 979048عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری پارس آریان، معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه ایران را جهشی بسیار بزرگ و تغییری بنیادین در ماهیت معاملات توصیف کرد.

هادی جمالیان در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: امروزه معاملات الگوریتمی در بازاهای مالی دنیا بخش زیادی از حجم معاملات را به خود اختصاص داده است . در ایران هم خوشبختانه با توسعه ای که به لحاظ مقرراتی و البته زیرساختی اتفاق افتاده، این فرآیند آغاز شده  است.

معاون سرمایه گذاری هلدینگ گروه مالی پاسارگاد افزود:  اگر چه هنوز در مقایسه با بازارهای مالی پیشرفته حجم معاملات الگوریتمی در بازار ما چندان قابل توجه نیست ولی در شروع یک جهش بسیار بزرگ و یک تغییر بنیادین در ماهیت معاملات بازار سرمایه ایران قرار داریم .

به گفته جمالیان از آنجا که بخش زیادی از فرآیندهای تحلیل که منجر به انجام معاملات می شود قابلیت تبدیل به الگوریتم های منطقی را دارند، معاملات الگوریتمی این فرصت را ایجاد می کنند تا تحلیلگران، این بخش از الگوهای خود را به زبان ماشین تبدیل کنند؛ لذا خطاهای عملیاتی و انسانی در این مرحله حذف می شود و تحلیلگران قادر خواهند بود خود به توسعه الگوریتم های پیشرفته تر بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه معاملات الگوریتمی قرار نیست به طور کامل جایگزین انسان شود، خاطر نشان کرد: معاملات ، همچنان “انسان محور” باقی می ماند اما با سرعت بسیار بالاتر و کارآیی بیشتر انجام خواهد شد.

جمالیان یادآور شد: معاملات الگوریتمی در سه محور اساسی بازارگردانی اوراق بهادار، شناسایی و بهره برداری از فرصت های آربیتراژی و مدیریت سبد سرمایه گذاری صورت می گیرد و در حوزه  مدیریت سبد نیز انواع استراتژی ها و الگوهای معاملاتی قابلیت تبدیل شدن به الگوریتم های معاملاتی را دارا هستند.

وی افزود: نکته بسیار مهمی که در رابطه با معاملات هوشمند می توان به آن اشاره کرد این است که توسعه بازار سرمایه در بسیاری از ابعاد خود منوط به افزایش حجم و سرعت معاملات و همچنین بالارفتن قابلیت نقدشوندگی دارایی های مالی است. معاملات الگوریتمی قابلیت افزایش سرعت معاملات و همچنین افزایش حجم معاملات را دارند. به عبارت دیگر این معاملات نه تنها بازار در مقیاس فعلی را به سمت نقدپذیری و کارایی بالاتر سوق می دهند، بلکه خود ایجاد کننده مقیاس جدیدی از حجم معاملات خواهد بود؛ برای مثال معاملات پر تواتر یا HFT قابلیت افزایش قابل توجه در حجم معاملات را ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار امیدواری کرد: از آنجا که بازار سرمایه  ایران در حوزه  زیرساخت های فنی و مقرراتی همچنان نیازمند توسعه و بهبود است، معاملات الگوریتمی به عاملی برای ارتقای ظرفیت های فنی و مقرراتی بازار سرمایه کشور تبدیل شود ؛ چرا که خوشبختانه مسوولین ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار نیز نشان داده اند که نگاه توسعه گرا و رو به جلو دارند و در توسعه ابزارهای نوین و عمق بخشی هر چه بیشتر به بازار سرمایه ایران تلاش می کنند.

معاون سرمایه گذاری هلدینگ گروه مالی پاسارگاد در ارتباط با همکاری این گروه با سازمان بورس در برگزاری مسابقات الگوریتمی گفت : ما در نخستین دوره  مسابقات الگوریتمی که در حال برگزاری است در کنار سازمان بورس هستیم و تمام ظرفیت های گروه مالی پاسارگاد را با راهبری و هماهنگی سازمان بورس در اختیار جوانان و نخبگانی که در این حوزه صاحب ایده هستند قرار می دهیم. ایجاد دسترسی به API و داده های بازار شرکت داتکس، ایجاد دسترسی به سامانه  معاملات الگوریتمی QuantoRythm  شرکت آیکو، ایجاد دسترسی به اطلاعات تاریخی و جاری پایگاه داده های آیکو، اعطای اعتبار برای خرید و فروش به تیم های شرکت کننده توسط کارگزاری بانک پاسارگاد و همچنین پشتیبانی مادی و معنوی از این رویداد از جمله اقدامات گروه مالی پاسارگاد در برگزاری این رویداد بوده است.

وی با اشاره به فرصت استعدادیابی در این گونه رویدادها افزود: خوشبختانه تیم های شرکت کننده عمدتا متشکل از جوانان مستعد با تحصیلات مرتبط در بهترین دانشگاه‌های کشور هستند که در طول دوره  برگزاری مسابقات و پس از آن نیز تیم های شرکت کننده و دیگر کسانی که در این حوزه صاحب نظر هستند مورد رصد همکاران قرار می گیرند و در صورت یافتن افراد واجد شرایط حتما زمینه های همکاری حرفه ای و شغلی این عزیزان را با شرکت های مرتبط فراهم خواهیم آورد.