کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


روزهای پر رونق بازار سرمایه

18 آگوست 2018
کد خبر : 977692محمودرضا خواجه‌نصیری، مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): شرایط امروز شرکت‌ها و میزان فروش آنها تغییرات اساسی کرده و اگرچه به دلیل شرایط تحریم محدودیت‌هایی برای کنترل بازار ایجاد شده اما باز هم عملکرد شرکت‌ها چه به واسطه حجم فروش و چه به واسطه قیمت فروش نسبت به سال‌های گذشته بهتر است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل تامین سرمایه تمدن ضمن بیان مطلب فوق، در خصوص شرایط صنایع حاضر در بورس گفت: عملکرد شرکت ها را باید با سال های گذشته مقایسه کنیم. طی سه ماه اول سال های  ۹۴ تا ۹۶ کشور در حالت رکود بود و  وضعیت درآمدی شرکت ها تغییر محسوسی نداشت.

وی با بیان اینکه سیاست کنترل تورم مانع افزایش قیمت فروش می شود و از سوی دیگر هزینه های مالی و پرسنلی را افزایش می دهد، افزود: بنابراین در چند سال گذشته ما شاهد ثبات درآمد و افزایش هزینه شرکت ها بودیم و این باعث می شد هیجان زیادی برای رصد گزارش های عملکردی دوره های مذکور وجود نداشته باشد.

صنایع بورسی در مسیر سود آوری 

خواجه نصیری، ادامه داد: اما نکته اساسی اینست که در شرایط امروز درآمد و فروش شرکت ها تغییرات اساسی دارد. اگرچه به واسطه تحریم ها محدودیت هایی برای کنترل بازار ایجاد شده اما باز هم شرکت ها چه به واسطه حجم فروش و چه به واسطه قیمت فروش نسبت به سال های گذشته عملکرد بهتری دارند.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، شرکت های صادرات محور را پیشرو بازار سرمایه دانست و گفت: با فرض سیاست های سخت گیرانه بازار ارز، فروش شرکت های صادرات محور با توجه به موجودی انبارها با دلار ۴۲۰۰ تومان و ارز صادراتی آزاد حداقل ۲۰ درصد رشد داشته و به عبارت دیگر عملکرد آنها بهتر از سال گذشته است. قیمت ارز یک شرکت صادرات محور می تواند دو برابر قیمت های فعلی در صورت های مالی ثبت شود و قیمت سهم آن به همان نسبت قیمت به درآمدی که داشته (۵۰ تا ۱۰۰ درصد) رشد قابل ملاحظه ای می کند.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: به صورت کلی سود آوری صنعت پتروشیمی به واسطه درآمدهای ارزی، صنعت فولادی و معدنی به واسطه فروش گران تر محصولات، صنعت سیمان به واسطه کاهش فشار عرضه و بهبود تقاضای ناشی از افزایش قیمت ها با رشد همراه شده است.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن ارزش جایگزینی دارایی شرکت ها را عامل بعدی موثر در صورت های مالی دانست و گفت: از لحاظ عملکردی در سه ماهه اول گزارشات بسیار پررنگ و مطلوب داشتیم و نکته اساسی این است که اینها همه با اعمال محدودیت های ناشی از تحریم ها رقم خورده است. اما اکنون با تغییر رویه های اقتصادی و سیاست های رییس جدید بانک مرکزی حتماً تغییرات جدیدی ایجاد می شود. به عبارت دیگر دولت به این سمت حرکت کرده که کالاهای اساسی، آذوقه و دارو را در قالب سیستم مبتنی بر ارز دولتی تامین کند و سایر فضاهای اقتصادی را رها کند و اجازه دهد قیمت در بازار تعیین شود. در این شرایط قطعا شرکت های صادرات محور سود بیشتری کسب می کنند و منفعت آن به جیب سهامدار هم خواهد رفت.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، طبق سیاست های جدید، شرکت های صادر کننده ارز خود را با قیمت آزاد به بازار عرضه می کنند و از طرفی واردات کالای خارجی که مشابه داخلی آن در دسترس است محدود می شود. در نتیجه بخش تولید کشور در شرایط بهتری قرار می گیرد. به عنوان مثال شوینده های داخلی جایگزین شوینده های گران خارجی می شود و این موضوع در خصوص بسیاری از کالاها صدق می کند و در نتیجه این شرایط به افزایش سودآوری صنایع صادراتی و شرکت های تولید کننده منتهی می شود.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، با بیان اینکه ریسک های سیستماتیک مانع رشد بازار سرمایه است، گفت: به رغم برخی از ریسک های متوجه بازار، همچنان فاکتورهای مثبت رشد بازار سرمایه بیش از فاکتورهای منفی آن است.

محمودرضا خواجه نصیری، با اشاره به اینکه اگر اثر ذهنی ریسک های سیستماتیک نبود بازار باید ۵۰ درصد رشد می کرد، افزود: به نظر من اثر ریسک های سیتماتیک بر بازار سرمایه پایدار نخواهد بود و شرایط تغییر می کند. اکنون حتی بانک ها که در آستانه زیان های عملیاتی بودند با توجه به تغییرات نرخ ارز و رشد دارایی می توانند حاشیه سود ایجاد کنند. بنابراین جهش تورمی حتی به سیستم بانکی هم کمک می کند.

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، سیاست دولت ها در سال های گذشته برای کنترل تورم با فعالیت واقعی اقتصاد شکل نگرفته است. به عبارت دیگر برای کنترل تورم دو راه داریم، یکی کنترل تورم ناشی از افزایش عرضه و دیگری کنترل تورم ناشی از کاهش تقاضا! تقاضایی که فریز می شود به آینده منتقل می شود، عرضه تقاضا را جواب می دهد و مانع از این می شود که تورم تداوم پیدا کند. وقتی تورم را با فریز کردن یک بخش اقتصاد کاهش می دهیم این یخ بلاخره یک روز باز می شود و وقتی یخ باز شد، شرایط اصلاح می شود.

خواجه نصیری با بیان اینکه سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی یک مقاومت پشت دری است، افزود: نکته ای که سرمایه گذاران بورسی باید به آن توجه کنند این است که در نهایت ارز به سمت قیمت گذاری در بازار آزاد حرکت می کند، بنابراین شرکت های صادر کننده، ارز خود را در بازار خواهند فروخت. دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد. طبیعتاً توصیه ای که بتوان به عنوان یک تحلیل گر اقتصادی به یک سرمایه گذار کرد این است که آن دست از سیاست های موقت مانند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را شناسایی و سناریوهای عبور از آن و حرکت در اقتصاد آزاد را پیش بینی و مبتنی بر آن تصمیم گیری کنید.

این تحلیلگر بازار سرمایه تاکید کرد: شرکت های صادرات محور، شرکت های تولید داخل با رفرنس قیمت خارجی و شرکت های داخلی تولید کننده با رقیب وارداتی خارجی منفعت و سود خواهند داشت. فقط برخی صنایع که وابستگی شدید ارزی به خارج از کشور دارند در چنین شرایطی دچار مشکل می شوند و این شرکت ها حتی ۱۰ درصد بازار سرمایه را  نیز در اختیار ندارند.

بازار سرمایه، ابزار کنترل نقدینگی

محمودرضا خواجه نصیری در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایط فعلی افزایش نرخ بهره بانکی کمکی به کنترل نقدینگی می کند یا خیر؟ گفت: اساساً بحث مربوط به نرخ بهره با فرض بر این که مردم سرمایه های خود را از سایر بازارها خارج کنند و در سیستم بانکی نگهداری کنند شکل می گیرد. تغییر جهت نقدینگی به سمت سود بانکی در شرایطی توجیه پذیر است که بازارهای دیگر آرام باشند. به عبارت دیگر وقتی بازار سکه در عرض یک ماه ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند، نرخ سود بانکی ۳۰ درصدی هم بازار جایگزین برای آن محسوب نمی شود. بنابراین نمی توان گفت این سیاست راهگشا است یا الزاماً مسئله را حل می کند، باید این نقدینگی به سمت بازارهای واقعی اقتصاد مانند بازار سرمایه هدایت شود.

وی ادامه داد: ضریب تکاثری و افزایش نقدینگی در کشور نگران کننده است. بانک مرکزی با افزایش نرخ بهره سود بانکی، می خواهد پول را به بانک ها هدایت کند، نکته اساسی این است که اگر نرخ بهره را ۲۰ درصد اعلام کنیم ۱٫۲ ضریب افزایش همین نقدینگی را در آینده بالا برده ایم. به عبارت دیگر وضعیت اقتصاد کشور را درمان نمی کنیم و بانک مرکزی خود توده نقدینگی را آزاد می کند. بنابراین به نظر من باید به جای افزایش نرخ بهره نقدینگی را به بورس هدایت کنیم.

صندوق های سرمایه گذاری بهترین ابزار کنترل ریسک های بازار سرمایه

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن به تازه واردین بازار سرمایه توصیه کرد از طریق صندوق های سرمایه گذاری به بورس وارد شوند و گفت: اگر در اخبار ساعت ۲۱ و ۲۲ شب رشد شاخص بورس بیان شود هر کسی که در منزل نشسته به آن فکر خواهد کرد! بعد متوجه می شود کار او نیست و آن را رها می کند. بنابراین رشد بورس باعث جذب سرمایه و درگیر کردن مردم نمی شود. پس باید باید سعی کنیم صندوق های سرمایه گذاری را بیشتر به مردم معرفی کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: اتصال فضای فراگیر فن آوری اطلاعات به صندوق های سرمایه گذاری و فرهنگ سازی قطعا مسیر همواری برای هدایت نقدینگی به بازار سرمایه محسوب می شود و باید در توسعه این فضا تلاش کرد.