کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رشد قابل‌توجه سود پالایشی‌ها نسبت به سال گذشته

26 نوامبر 2018
کد خبر : 978569مصطفی امیدقائمی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اهداف (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): گروه پالایشی‌ها کماکان برای سرمایه‌گذاری قابل اتکا بوده و می‌توان سهم پالایشی‌ها را رصد کرد و در قیمت‌های مناسب به این گروه ورود کرد.
قیمت جهانی نفت روز جمعه شیب نزولی داشت و به کمترین میزان در یکسال گذشته رسید.
به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از بورس‌نیوز، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات جمعه با ۳ دلار و ۸۰ سنت، معادل ۶٫۱ درصد کاهش به ۵۸ دلار و ۸۰ سنت رسید. همچنین نفت برنت تا رقم ۵۸ دلار و ۴۱ سنت یعنی پایین ترین رقم از اکتبر ۲۰۱۷ افت کرد.
قیمت نفت خام آمریکا نیز با ۴ دلار و ۲۱ سنت، معادل ۷٫۷ درصد کاهش به ۵۰ دلار و ۴۲ سنت رسید که پایین ترین رقم از اکتبر ۲۰۱۷ بود. این افت قیمت نفت، گروه پالایشی را تحت تاثیر قرار داد و ابن گروه هفته جاری را با صف فروش و افت قیمت آغاز کرد.
امیدقائمی در این خصوص بیان کرد: کاهش قیمت نفت از دو جهت موجب افت سودآوری پالایشگاه ها به لحاظ افت حاشیه سود شرکت‌ها و از لحاظ کاهش ارزش موجودی انبار شرکت‌ها خواهد شد.
وی ادامه داد: اما از سوی دیگر، با توجه به اینکه شرکت‌های پالایشی در سال جاری یک دوره افزایش قیمت نفت را تجربه کردند، این افت قیمت چندان نگران کننده نیست و باید تحلیل دقیق‌تری بر نرخ خوراک و فرآورده های پالایشی انجام داد. آنچه مسلم است سود پالایشی‌ها امسال رشد قابل توجهی نسبت به سال ۹۶ خواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با فشار فروش سهم پالایشی ها اظهار داشت: واکنش بازار به سهم پالایشی ها قوی تر تاثیر کاهش قیمت نفت بر سودآوری شرکت ها بوده است. با توجه به افت قیمت سهم ها، سهم پالایشی ها به نقطه تعادل نزدیک شده است. این گروه کماکان برای سرمایه گذاری قابل اتکا بوده و می توان سهم پالایشی ها را رصد کرد و در قیمت های مناسب به این گروه ورود کرد.