کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رشد اندک پس از چهار روز متوالی افت

29 ژانویه 2019
کد خبر : 979128معاملات امروز بورس تهران امروز در شرایطی آغاز شد که سبزپوشی نمادهای شاخص‌ساز توانست در دقایق ابتدایی معاملات نماگر اصلی بازار را تا سطح ۱۶۰ هزار و ۳۶۲ واحد رشد دهد. این رشد که در ساعات بعدی اندکی از ارتفاع آن کاسته شد، همچنان پایدار ماند و توانست عملکردی ۳۳۴ واحدی را برای شاخص بورس تهران در روز جاری به ثبت برساند. همین امر باعث شد تا دماسنج اصلی بازار سرمایه کشور روز معاملاتی خود را در سطح ۱۶۰ هزار و ۱۵۳ واحد به پایان برساند.

بازار سهام کشور امروز را در حالی آغاز کرد که افت قیمت بسیاری از نمادها در روزهای گذشته و ادامه دار شدن بدینی‌ نسبت به ریسک‌های پیش روی بازار سرمایه در شرایط فعلی، امکان ریزش بیشتر شاخص‌ها در روز جاری را امری دور از انتظار نمی‌کرد. با این حال افزایش قیمت‌ها امروز نشان داد که سطح روانی ۱۶۰ هزار واحدی شاخص به راحتی قابل شکستن نیست و بسیاری از نمادها که طی ماه‌های گذشته مقدار زیادی از قیمت خود را از دست دادند، به راحتی در مسیر افت ماندگار نخواهند شد. بازار که حالا هم گزارش‌های نسبتا خوب نه ماه را دیده و هم با آرامش خاطر بیشتری نسبت به سود سازی ریالی شرکت‌های دلاری می‌نگرد، تحت تاثیر جو سفته بازی حاکم بر نمادهای کوچکتر از این نمادها فاصله گرفته است. دلیل اینکه بازار در معاملات این گروه‌ها دست به عصاتر عمل می‌کند آن است که جو روانی منفی ایجاد شده ناشی از تحریم‌ها میل به سرمایه‌گذاری بلند مدت را در بین فعالان بازار کم کرده است. همین امر موجب شده تا سرمایه‌گذاران به گرفتن سود از نمادهایی روی بیاورند که اگرچه در بلندمدت شانس چندانی در تحلیل‌های بنیادی ندارند اما می‌توانند سودهای کم و کوتاه مدتی را نصیب سهامداران خود کنند؛ عاملی که می‌تواند مثبت بود نمادهای ساختمانی، غذایی و قندی در این روزها را به خوبی تبیین کند.

 بازار، روی گردان از نمادهای بانکی

 معاملات نمادهای بانکی امروز در حالی دنبال شد که تمامی این نمادها در بورس با افت قیمت معامله شدند. این افت پس از آن اتفاق افتاد که در روزهای گذشته حجم عظیمی از سهام در نمادهای سنگین وزن این گروه همچون «وتجارت»، «وبصادر» و «وبملت» معامله شد. همین امر سبب شد تا همزمان با سبزپوشی نمادهای دلاری در روز جاری عطش معامله گران نسبت به سهامداری در این نمادها فروکش کند. گفتنی است، این نمادها که در هفته‌های اخیر سوار بر موج خوشبینی سهامداران معاملات پر رونقی را نظاره‌گر بودند این روزها به دلیل فروکش کردن هیجانات ناشی از خوشبینی به تسعیر ارز و تکراری شدن خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، با افت رونق معاملات مواجه شدند. در روز جاری نمادهای «وبصادر» و «وتجارت» افت قیمت تقریبا دو درصدی را تجربه کردند و «وتجارت» که خبر افزایش سرمایه آن همچنان برای بخشی از بازار جذاب است معاملات خود را در محدوده صفر تابلو به پایان رساند.

قرمزپوشی خودرویی‌ها در غیاب دو نماد مهم

معاملات در گروه خودرویی امروز بدون حضور «خودرو» و «خساپا» دنبال شد. این دو نماد امروز طی شفاف سازی‌های جداگانه‌ای که در سایت کدال منتشر شده بود اعلام کردند که با توجه به تصمیمات ابلاغی وزارت صنعت و معدن و تجارت کلیه تعهدات این شرکت‌ها تا تاریخ ۳۰ دی ماه سال جاری بر اساس قیمت‌های قبلی خواهد بود و هیچگونه افزایشی در قیمت محصولات این شرکت‌ها تا تاریخ یاد شده اعمال نخواهد شد. همین امر نیز باعث شد تا پس از مدت‌ها گروه خودرو و ساخت قطعات که همواره دومین ارزش معاملات را پس از گروه بانکی داشت، به یکباره با کاهش ارزش معاملات رو به رو شود و از رتبه دوم به رتبه هشتم این رده بندی سقوط کند. معاملات سایر نمادها در این گروه به جز تعداد انگشت شماری از انها با افت قیمت مواجه شد. این افت قیمت به حدی بود که نمادهایی همچون «خنصیر» و «خاذین» روز خود را با صف فروش به پایان بردند. با این حال اوضاع دو نماد در این گروه امروز بسیار خوب بود. «خزر» که امروز و از ابتدا معاملات خود را با سیر صعودی آغاز کرده بود در نهایت توانست در سقف قیمت روزانه به کار خود پایان دهد. «خفنر» نیز امروز سرنوشتی مشابه با «خزر» داشت و روز خود را با رسیدن به سقف قیمت مجاز و با صف خرید به پایان برد.

علاقه بازار به کوچک‌ترها  گروه انبوه سازی را سبزپوش کرد

آن روی سکه کاهش قیمت در نمادهای بانکی و خودرویی امروز با سبزپوشی اغلب نمادهای گروه انبوه سازی و سیمانی و چندی از نمادهای فعال در صنایع غذایی پیگیری شد. نمادهای این گروه‌ها که همواره با افت تقاضا در نمادهای بنیادی بازار مورد توجه سرمایه‌گذاران کوتاه مدتی قرار می‌گیرند امروز با تقاضای خوبی مواجه شدند، به طوریکه تمام نمادهای گروه انبوه سازی امروز در محدود مثبت معامله شدند. تقاضا در نمادهای «ثاخت» و «وساخت» به حدی بود که توانست آنها را با صف خرید مواجه کند. در نمادهای سیمانی نیز که به خاطر عواملی همچون سودسازی رضایت بخش در گزارش‌های ۹ ماهه و خبر افزایش ۲۰ درصدی قیمت محصولات، رشد خوبی را تجربه کرده‌اند، امروز اوضاع به روال قبلی پیش رفت و این نمادها توانستند اغلب با رشد قیمت مناسبی به معاملات خود در روز جاری خاتمه دهند.

آمار و ارقام بازار

امروز شاخص بورس تهران به مسیرصعودی خود بازگشت و با رشدی ۳۳۴ واحدی به کار خود پایان داد. حرکت امروز شاخص که در نهایت آن را به سطح ۱۶۰ هزار و ۱۵۳ واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه رشد قیمت در نمادهای دلاری، اتفاق افتاد. در این روز نماگر اصلی بازار توانست رشد خوبی از خود به نمایش بگذارد و افزایش ۱۱۴ واحدی در تاریخچه معاملات امروز ماندگار کند. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون سهم و ارزش معاملات آن ۴۶۲ میلیارد تومان بوده است.

 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با مجموع ارزش معاملات ۶۹ میلیارد و  ۸۶۱ میلیون تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند، گروه فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، شیمیایی و اطلاعات و ارتباطات نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص را نمادهای «پارس»، «فملی» و «شخارک» از خود به نمایش گذاشتند.

 

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایشی ۵٫۸۳ واحدی مواجه شد. این شاخص که بیشترین تاثیر را همچون نماگر بورس از نمادهای دلاری پذیرفته است، توانست تحت تاثیر سهم‌هایی همچون «زاگرس»، «میدکو» و «مارون» توانست رشد کند. ارزش معاملات فرابورس طی امروز ۳۹۰ میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر ۹۵۰ میلیون سهم بود.

منبع: اقتصاد آنلاین