کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


رابطه مستقیم نقد‌شوندگی و شفافیت بازار سرمایه با اعتماد سرمایه‌گذاران

09 ژوئن 2018
کد خبر : 976891مهدی طحانی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): روند فعالیت بازار سرمایه طی یکسال اخیر اصلاحات بسیاری را به همراه داشته است. اصلاحاتی که به زعم بسیاری از کارشناسان توانسته باعث رونق در معاملات و افزایش جذابیت هرچه بیشتر این بازار میان سرمایه گذاران شود.

به گزارشروابط عمومی کانون به نقل از در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مهدی طحانی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، با بیان مطالب فوق گفت: در بورس های بین المللی، به دلیل عمق زیاد این بازارها و درصد بالای سهام شناور، معاملات در سطح وسیعی انجام می شود، از این رو رقم کارمزد معاملات از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در ادامه بیان کرد: این موضوع در خصوص بورس تهران نیز صدق می کند. کارمزد معاملات در بازار سرمایه ایران به عنوان یک مولفه تصمیم گیری سرمایه گذاران است، به نحوی که با کاهش کارمزدها، معامله گران بیشتری به این بازار می آیند و این موضوع می تواند افزایش حجم معاملات را به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه در تشریح اثر این اقدام بر صورت های مالی ارکان مختلف بازار بیان کرد: این نکته بسیار حائز اهمیت است که با کاهش کارمزدها ، حجم معاملات افزایش میابد، از این جهت شرکت ها می توانند تا حد زیادی از زیان های خود بکاهند و صورت های مالی با کیفیت تری را ارائه دهند.

وی در ادامه یکی دیگر از اقدامات بسیار موثر در روند معاملات را ارتقای سامانه معاملاتی دانست و گفت: انسجام سامانه معاملات و پایداری آن یکی از بسترها و زمینه های اصلی انجام معاملات در بازار سرمایه است.

این کارشناس افزود: در گذشته طی روزهایی که حجم معاملات از رقم بالایی برخوردار بود، سامانه معاملات با اختلالات زیادی همراه بود. به همین جهت، ارتقای سامانه معاملاتی شرایطی را به وجود آورد که دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم و اعتماد سرمایه گذاران به بازار تا حد زیادی تقویت شد.

طحانی افزود: برای ارتقای ظرفیت سامانه معاملاتی، جداسازی هسته های معاملاتی بورس تهران و فرابورس ایران به طور کامل انجام شد و اکنون سامانه های معاملاتی این دو بورس به طور کامل، مستقل از یکدیگر عمل می کنند.

وی همچنین بیان کرد: امکان به روزرسانی سامانه معاملات طی یکسال اخیر از طریق همکاری شرکت ارائه کننده فراهم شد. این اقدام توانست مخاطرات سامانه ای در بازار سرمایه را تا حد زیادی کاهش دهد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، کاهش توقف نمادها را نیز بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: توقف طولانی مدت برخی نمادهای معاملاتی در درجه اول به سهامداران خرد صدمه وارد می کرد؛ این معضل برای دیگر سرمایه‌گذاران و شرکت های ذیربط نیز مشکل‌ساز شده بود؛ چرا که در صورت نیاز مالی مجبور می‌شدند برخی از سهام خود را معامله کنند و در نهایت پرتفوی آنها با مشکل مواجه می‌شد.

وی در پایان گفت: از آنجا که نقد‌شوندگی و شفافیت، از بزرگترین مزیت های بازار سرمایه است و این ویژگی ها رابطه ای تنگاتنگ با اعتماد سرمایه گذاران دارد، لذا اصلاح روند بازگشایی و توقف نمادها توانست ریسک های موجود در این زمینه را  کاهش و اعتماد سرمایه گذاران افزایش یابد.