کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


حرکت نقدینگی به سمت تولید

17 ژوئن 2018
کد خبر : 976960 محمودرضا خواجه‌نصیری، مدیرعامل تأمین‌سرمایه تمدن (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): با توجه به وضعیت پدید آمده برای دلار از یک سو و از سوی دیگر افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها و امید به بهبود سودآوری که در اختیار سیاست‌های ارزی آتی مطرح می‌شود ؛به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه مستعد رشد قابل‌توجهی است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از بورس آنلاین، معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس تأکید مقام معظم رهبری بر حرکت نقدینگی به سمت تولید را نشان‌دهنده سیاست کلان کشور در جهت هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه برشمرد.

 محمودرضا خواجه‌نصیری مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن با بیان این مطلب گفت: هفته گذشته بازار سرمایه با وضعیت مثبت به کار خود پایان داد و این مسأله در کنار حجم بالای تقاصا، شاخص مثبت و اقبال به اکثر بازار همگی معرف نگاه و ورود نقدینگی به این بازار است.

وی افزود: با توجه به وضعیت پدید آمده برای دلار از یک سو و از سوی دیگر افزایش ارزش جایگزینی شرکتها و امید به بهبود سودآوری که در اختیار سیاست های ارزی آتی مطرح می شود ؛به نظر می رسد بازار سرمایه مستعد رشد قابل توجهی است.

معاون سابق نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس تصریح کرد: سابقه تاریخی بازار نشان می‌دهد که همواره بعد از رشد ارزی، بازار سرمایه می‌تواند حرکت قدرتمندی را آغاز کند که در حقیقت این مسأله قدرت اصلی نقدینگی است که در بازارهای مختلف حرکت کرده است.

وی با اشاره به افزایش ریسک به بازده در اکثر بازارهای موازی از جمله طلا و مسکن و…، سرمایه به سمت بازاری که زمینه رشد دارد سوق پیدا میکند گفت: این پتانسیل بالقوه برای رشد بورس وجود دارد  و حتی اگر این بازار چندین بار بیش از ۱۰ درصد رشد کند بازهم ظرفیت برای رشد دارد.

مدیرعامل تأمین سرمایه تمدن با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت نقدینگی به سمت تولید تصریح کرد: این مساله نشان می‌دهد که هدایت سرمایه و نقدینگی به سمت سرمایه گذاری مولد، سیاست کلان کشور است و با این وجود شرایط برای رشد بورس مساعد است.

به گفته خواجه نصیری فعالیت نهادهای مالی بازار و سازمان بورس به منظور هدایت سرمایه ها به سمت صندوق های سرمایه گذاری و مدیریت آن و جذب سرمایه گذاران خرد به صورتی که به شکل مدیریتی ؛پراکنده وتوزیع شده در بازار شکل بگیرد وبا تحلیل پیش رود می تواند رشد پایدارتری را رقم  زده و شرایط امیدوار کنندهای را برای بازار سهام ایجاد و به رشد اقتصاد کمک کند.

وی در پایان یادآور شد که خوشبختانه بر خلاف دوره های رشد گذشته که سرمایه گذاری در بورس پیچیدگی های زیادی داشت اکنون امکان سرمایه گذاری آنلاین در صندوق های سهامی  با هر میزان پول حتی صد هزار تومان برای عموم مردم مهیاست