کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تنوع سرمایه گذاری، وجه تمایز بورس از رقبا

12 دسامبر 2018
کد خبر : 978792حسن قالیباف‌اصل، عضو هیأت‌علمی دانشگاه الزهرا: به‌طور کلی ابزار مشتقه یکی از پرکاربردترین ابزارهای بازار سرمایه به‌شمار می‌رود که نقش ویژه‌ای در نقدشوندگی و تعمیق این بازار دارد.

حسن قالیباف اصل، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با بیان مطلب فوق درخصوص معاملات آتی سهام به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: از اقدامات مهمی که  طی سال های گذشته انجام شد، دریافت تایید کمیته فقهی درباره فروش استقراضی سهام بود که با اجرایی شدن آن انتظار می رود توسعه بازار مشتقات نیز با سرعت بیشتری صورت گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: طی سال های اخیر نقش ابزارهای مشتقه در تامین نیازهای سرمایه گذاران و فعالان بازارهای مالی کارایی و توسعه یافتگی بازار را نشان می دهد.

مدیرعامل پیشین شرکت بورس تهران در ادامه با اشاره به اهمیت و کارایی این ابزار بیان کرد: کارایی ابزارهای مشتقه در پوشش ریسک، متنوع سازی سبد سرمایه گذاری و بهبود فرآیند کشف قیمت دارایی ها از اهمیت بسیاری برخوردار است، به نحوی که حجم معاملات آن در تمام دنیا بسیار بیشتر از بازارهای نقدی گزارش می شود.

وی در ادامه بیان کرد: قرارداد آتی سبد سهام یک ابزار پوشش ریسک است و طبق آمار WFE جزء چهار ابزار برتر دارای محبوبیت جهانی است.

قالیباف همچنین چشم انداز استقبال از این ابزارها را خوب بیان کرد و گفت:  مزایای قرارداد آتی سبد خیلی بیش تر از قرارداد آتی تک سهم است و پیش بینی می شود از این ابزار در بازار استقبال خوبی صورت گیرد.

مدیرعامل سابق بورس تهران در ادامه در خصوص افزایش نقدشوندگی بازار با قرارداد آتی سهام این چنین گفت: با توجه به اینکه در این نوع معامله، سرمایه کم تری نیاز است، نقدشوندگی سرعت بیشتری به خود می گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه بازده و ریسک در سطح دلخواهی قابل تعدیل است، معامله گران بیشتری جذب این بازار می شوند. به عبارت دیگر معاملات در این بازارها به عنوان جایگزین یا مکمل بازارهای نقدی سهام، راحت تر و جذاب تر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در بخش دیگری از اظهاراتش به مزایای معاملات الگوریتم اشاره کرد. وی در این زمینه توضیح داد: معاملات الگوریتم مزایای بسیاری برای بازار سرمایه ایران دارد. با توجه به اینکه طی روزهای آتی مسابقات معاملات الگوریتمی در کشور برگزار می شود، انتظار می رود شاهد ارتقای سواد مالی و فرهنگ سرمایه گذاری در این زمینه باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: معاملات الگوریتم در بازارهای سرمایه بزرگ دنیا محبوبیت زیادی دارد. به طور متوسط در بازارهای سرمایه بزرگ دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد معاملات بر اساس الگوریتم صورت می گیرد.

قالیباف اصل همچنین گفت: در حال حاضر در بازار سرمایه ایران در بحث بازارگردانی و اوراق بدهی این معاملات انجام می گیرد. مطمئنا با اموزش های بیشتر در این زمینه می توانیم شاهد افزایش حجم معاملات در بورس تهران و افزایش سرعت تصمیم گیری سهامداران باشیم.

وی در پایان بیان کرد: تنوع در روش های مختلف معاملاتی بی شک می تواند سرمایه گذاران بیشتری را به بازار سرمایه جذب کند. با توجه به چنین مزیت هایی که بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها دارد، می توان شاهد رونق این بازار در آینده باشیم.