کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار برای کاهش نرخ سود سپرده صندوق‌های سرمایه‌گذاری

13 نوامبر 2017
کد خبر : 975132رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اقدامات تنبیهی این سازمان برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری که بخشنامه نرخ سود بانک مرکزی را رعایت نکنند، خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی با اشاره به تفاهم بانک مرکزی و سازمان بورس برای کاهش نرخ سود سپرده صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اظهارداشت: سازمان بورس پیگیر کاهش نرخ سود سپرده ها در صندوق های سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: سازمان بورس در همین راستا بر فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظارت دارد تا سپرده‌گذاری‌ها با نرخ‌های بالاتر از نرخ شورای پول و اعتبار سرمایه‌گذاری نشود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بانک مرکزی همراهی مناسبی با این سازمان در حوزه‌های مختلف دارد، اظهار داشت: تمامی صندوق‌هایی که خواستار تمدید مجوزها و افزایش سقف هستند تحت نظارت سازمان بورس قرار می‌گیرند و نصاب‌های آنها بررسی می‌شود.

دبیر شورای‌عالی بورس خاطر نشان کرد: اگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نصاب‌های بخشنامه نرخ سودی بانک مرکزی را رعایت نکنند، با افزایش سقف و تمدید مجوز آنها موافقت نمی‌شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون با موارد تخلف در این زمینه برخورد شده یا خیر؟ تصریح کرد: سازمان بورس در مواردی با تخلف‌هایی در این بخش مواجه و مقررات به آنها برای اجرا اعلام شده است.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره موارد تنبیهی سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری که نرخ سود بخشنامه بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند، اظهارداشت: سازمان بورس علاوه بر جریمه مدیران، مجوز آنها را تا زمان اصلاح نرخ سود صادر نمی‌کند.

بنابراین گزارش مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس طی ابلاغیه‌ای از ممنوعیت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها از طریق شعب بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری خبر داده بود.

شاپور+محمدی

در این اطلاعیه  آمده است:

به استحضار می‌رساند؛ مصــوبۀ تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۶هیأت مدیره سازمان درخصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری به شرح ذیل ابلاغ می‌گردد:

۱از تاریخ ابلاغ این مصوبه، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها از طریق شعب بانکها یا مؤسسات مالی و اعتباری ممنوع است. لذا آن دسته از صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در حال حاضر بانکها یا مؤسسات مالی و اعتباری عهده‌دار سمت رکن مدیر ثبت آن‌ها هستند یا از شعب مربوطه جهت دریافت درخواست‌های صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق استفاده می‌کنند، موظفند بدون نیاز به طی تشریفات اصلاح اساسنامه و امیدنامه، ضمن معرفی شخص واجد شرایط دیگری به عنوان مدیر ثبت، رویۀ پذیره‌نویسی، صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مربوطه را به‌گونه‌ای اصالح کند که دریافت درخواست صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صرفاً به روشی غیر از مراجعه سرمایه‌گذار به شعب بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری امکان‌پذیر باشد. لازم به ذکر است، ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری توسط شعب بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری بلامانع است.

۲.امکان تصدی سمت رکن مدیر ثبت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط بانکها و مؤسسات مالی واعتباری وجود ندارد.