کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تغییرات جدید در معاملات بازار سهام

28 نوامبر 2018
کد خبر : 978594سیدمهدی پارچینی، مدیر عملیات بازار نقد شرکت بورس اوراق بهادار تهران: شرکت بورس و فرابورس با انتشار دو اطلاعیه جداگانه از آغاز اصلاح در معاملات بازار سهام خبر دادند.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سید مهدی پارچینی، مدیر عملیات بازار نقد بورس تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد، اصلاحات مرتبط با نحوه انجام معاملات از ۱۰ آذرماه سال جاری اجرایی می شود.

به گفته این مقام مسئول توقف یک روزه نماد معاملاتی پس از نوسان ۲۰ درصد، به توقف ۶۰ دقیقه تقلیل می یابد.

وی در ادامه توضیح داد: در گذشته نمادهای معاملاتی به منظور شفاف سازی برای یک روز معاملاتی متوقف می شدند که این موضوع علاوه بر افزایش مدت زمان توقف نمادهای معاملاتی موجب بلوکه شدن اعتبار کارگزاران می شد.

 هم اکنون این زمان به ۶۰ دقیقه در وضعیت سفارش گیری کاهش یافته و سرمایه گذاران امکان ایجاد، اصلاح و حذف سفارش را در این مدت داشته و پس از این وقفه معاملاتی ادامه معاملات نماد به صورت حراج پیوسته و بدون تغییر دامنه نوسان انجام می شود.

فرابورس نحوه انجام معاملات را تغییر داد

مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس از تغییر روند اجرایی مفاد ماده ۱۲ مکرر ۴ خبر داد و اظهار داشت که مبنا و اصل این ماده تغییر نکرده اما طی اصلاحات صورت‌ گرفته روند اجرایی جهت ارائه اطلاعات یا ارائه درخواست مهلت توسط ناشر به زبان ساده‌ توضیح داده شده است.

افسانه اروجی در ادامه گفت: طی این ۶۰ دقیقه سفارش‌گیری انجام می‌شود و در صورتی که ناشر اطلاعات با اهمیت گروه الف یا ب را منتشر کند، نماد متوقف می‌شود. در غیر این صورت معاملات نماد پس از ۶۰ دقیقه آغاز می‌شود.

وی افزود: پیش از اصلاح این ماده در دستورالعمل، اگر سهمی بیش از ۲۰ درصد نوسان قیمت داشت، نماد مربوطه متوقف و فردای آن روز بازگشایی می‌شد و ناشر نیز موظف به ارائه شفاف‌سازی در بازه توقف تا بازگشایی نماد بود.

اروجی در خصوص اصلاح دوم این دستورالعمل که مربوط به ماده ۱۲ مکرر ۲ بود نیز گفت: در صورتی که قیمت پایانی سهام طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت بیش از ۵۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد نماد مربوطه متوقف می‌شود و حداکثر دو روز کاری پس از توقف، نماد معاملاتی «با محدودیت دامنه نوسان» بازگشایی خواهد شد که پیش از این اصلاح صورت‌گرفته در دستورالعمل، محدودیت دامنه نوسان در زمان بازگشایی وجود نداشت.

وی تاکید کرد: البته در صورتی که در زمان توقف نماد، ناشر اطلاعات با اهمیت منتشر کند دامنه نوسان در زمان بازگشایی متناسب با نوع اطلاعات ارائه‌شده (گروه الف یا ب) خواهد بود.

این مقام مسئول به اضافه شدن تعداد روزهای معاملاتی به متن تبصره ۷ ماده ۱۲ مکرر ۲ نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر تغییرات قیمت که پیش از این در این تبصره وجود داشت «تعداد روزهای معاملاتی» نیز در این تبصره در نظر گرفته شده است و بدین ترتیب هم تغییرات قیمت و هم تغییر تعداد روزهای معاملاتی از سوی هیات مدیره فرابورس قابل بازنگری است که باید حداقل ۵ روز کاری قبل از اجرا به بازار اعلام ‌شود.

وی در پایان از اضافه شدن قید «پس از افشای تصمیمات» به ماده ۱۲ مکرر ۷ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران خبر داد و افزود: از این رو در بندهای ۱،۲، ۳ و ۴ این ماده بازگشایی نمادهای معاملاتی به «پس از افشای تصمیمات» تغییر یافته است یعنی حداکثر دو روز کاری پس از اینکه اطلاعات روی کدال و در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.