کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


تأثیر مثبت گزارش‌های سه‌ماهه بر بازار سرمایه

29 جولای 2018
کد خبر : 977464



روح‌الله حسینی‌مقدم‌، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران: رشد فعلی بازار سرمایه اجتناب ناپذیر است. از ماه‌ها قبل نشانه‌هایی مبنی‌بر بهبود عملکرد برخی صنایع بورسی و تأثیر مثبت آن بر رشد شاخص قابل مشاهده بود، به‌طوری‌که گزارش‌های عملکرد سه‌ماهه بسیاری از شرکت‌های بزرگ بورس، حکایت از وضعیت مطلوبی دارد. در کنار این شرایط زمزمه آزادسازی فروش ارز شرکت‌ها به قیمت بازار، این فضای مثبت را تشدید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: بورس طی ماه‌های اخیر روندی صعودی را در پیش گرفته است اما موانعی مانند برخی سیاست های دستوری در این میان، روند را با وقفه همراه کرد، که البته این سیاست ها عملا در بلندمدت، تداوم نیافت .

وی افزود: به عبارت دیگر، گذشت زمان نشان داد که بخشی از این سیاست ها به نفع اقتصاد کشور نیست و در حقیقت فضای رانت را تقویت می کند؛

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران، با بیان اینکه بازار سرمایه منتظر اتفاقات امروزی بود و تحولات را به شکل متناوب دنبال می کند، تصریح کرد: زمزمه های اولیه امکان فروش ارز صنایع به بازار – بورس را با یک جهش قابل ملاحظه مواجه کرد.

حسینی مقدم همچنین به تصمیمات عقلایی، منطقی و به موقع سرمایه گذاران در شرایط فعلی اقتصاد اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران بورسی، همواره هوشمند عمل می کنند و منتظر و مترصد فرصت ها و پتانسیل های بالقوه بازار سرمایه هستند؛

وی ادامه داد: باید در نظر بگیریم تغییر نگاه که در فضای اقتصاد کشور نیز در حال ظهور و بروز است، امیدواری سرمایه گذاران را در بازار سرمایه به آزادسازی و فضای مبتنی بر کشف قیمت و جلوگیری از رانت، تقویت کرده و این فضا نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.

حسینی مقدم در جمع بندی این گفتگو افزود: بخشی از تحولات مبتنی بر رشد بازار سرمایه، ناشی از برداشتن محدودیت های ارزی و تضعیف فضای رانتی است. نکته ثانویه هم به ارزندگی سهام بر اساس گزارش های عملکرد سه ماهه شرکتهای بزرگ برمی گردد.