کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بیست و ششمین نشست صبحانه کاری بازار سرمایه

26 آوریل 2016
کد خبر : 971104به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران بیست و ششمین نشست صبحانه کاری بازار سرمایه با عنوان “اقتصاد مقاومتی و نقش نهادهای مالی” با حضور مدیران ارشد بازار پول و سرمایه، سازمان و بنگاههای اقتصادی و بازرگانی صبح امروز به همت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران برگزار شد.

جناب آقای اسمعیل فئوادیان مدیرعامل کارگزاری مهرآفرين در این نشست صبحت های خود را اینگونه آغاز کرد:

معنی کلمه مقاومت به معنای ایستادگی و پایداری است. باید طوری اقتصادمان را برنامه‌ریزی کنیم که بتواند در برابر حوادث مقاومت داشته باشد. در ابلاغیه اقتصاد مقاومتی در بند ۱ تأکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط است. همه می‌دانید وقتی قرار است شرکت وارد بورس شود باید سهامی عام باشد. مقداری از این بند به ما برمی‌گردد که در بورس باید چکار کنیم که سهام شناور بیشتر شود و شرکت‌های بیشتری شرکت کنند و مردم کم درآمد و متوسط نقش بیشتری داشته باشند.

در بند ۱۷ ابلاغیه سال ۹۱ نیز مقام معظم رهبری اشاره کرده بودند که در مورد تولید ملی و کار و سرمایه باید طوری حرکت کنیم که تمام اقشار بتوانند از این درآمد استفاده کنند. در بندهای مختلف این ابلاغیه بحث تولید و خدمات و صادرات آمده است. نکته اولش هم تولید است.

در مورد کالاهای اساسی نیز باید بانک‌ها و بازار سرمایه نقش فعال در تولید داشته باشند و اولویت‌بندی کنند، به کالاهای مورد نیاز مردم بیشتر توجه و رسیدگی کنند و به آنها تسهیلات اعطا کنند. بنابراین بازار سرمایه و بانک‌ها باید با هم هماهنگی داشته باشند که بتوانیم کالاهای اساسی را بیشتر فراهم کنیم.

ما باید با پارلمان بخش خصوصی و شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی در ارتباط باشیم و بتوانیم پیشنهادات قابل اجرا بدهیم که ما را به سمت تولید کالاهای اساسی بکشاند و قشر کم درآمد جامعه نیز بتواند از این قضیه استفاده کند. چگونگی نرخ سود یا تخصیص منابع یکی از مسائلی است که ما باید در آن نقش داشته باشیم. باید به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار راهکار ارائه کنیم و خودمان نیز بتوانیم آن را عملی کنیم. مسأله دیگر این است که در قوانین مختلف که در چند سال اخیر تدوین شده بحث شفاف‌سازی است. همه می‌دانند که در حال حاضر شفاف‌ترین جا در کشور ما بورس است. نسبت به مزایده‌ها، مذاکرات و… بورس شفاف‌ترین جاست. ما باید از این موقعیت استفاده کنیم و سعی کنیم راهکاری پیدا کنیم که شرکت‌های بیشتری را وارد بورس کنیم. افزایش تعداد شرکت‌ها در وهله اول کار کارگزار است، بعد سازمان بورس، شورای عالی بورس و…

در زمینه اقدامات درون زا باید با اتکا بر بازار سرمایه کاری بکنیم که در داخل کشور افزایش تولید و خدمات را داشته باشیم و در بخش برون زا هم با تعامل با دیگر کشورها از تجربیات آنها استفاده و الگوبرداری کنیم.

در این راستا نباید به کلی گویی اکتفا کنیم.

در ادامه دکتر قاسم محسنی عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به ایراد سخنرانی پرداختن:

عضو هیأت مدیره سازمان بورس هم در این نشست با بیان این که اقتصاد کشور باید بگونه ای مقاوم شود که در برابر تحریم ها مقاومت داشته باشد تصریح کرد: وابستگی زیاد اقتصاد به نفت موجب می شود اعمال تحریم ها برای کشور مشکلاتی را بوجود آورد.

قاسم محسنی با اشاره به این که باید تلاش کنیم تا وابستگی خود را به محصولی واحد کم کرده و در مقابل تنوع محصولات داشته باشیم اضافه کرد: وظیفه بازار سرمایه تامین مالی به کمترین هزینه است که در این راستا باید در حوزه های مختلف کسب و کار، شاهد رشد و سودآوری باشیم تا بازار سرمایه انگیزه لازم برای تامین منابع مالی برای آن حوزه را داشته باشد.

وی گفت: وظیفه بازار سرمایه این نیست که تامین مالی یک بخش یا حوزه و صنعت خاص را با وجود نداشتن بازده کافی فراهم کند.

محسنی با بیان این که اقتصادی در برابر تحریم ها مقاوم است که به تکنولوژی روز مسلح باشد اذعان داشت: تنوع تامین مالی می تواند به تحقق شعار اقتصاد مقاومتی کمک کند و از تامین مالی خارجی هم می توان برای رسیدن به این مقصود استفاده کرد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس گفت: اتکا به تأمین مالی بر اساس انتشار اوراق بهادار می تواند اقتصاد کشور را در برابر تحریم ها مقاوم کند و با استفاده از سرمایه های خرد می توان ریسک تحریم ها را کاهش داد.

صادق الحسینی کارشناس ارشد اقتصادی و مشاور ارشد کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی:

صادق الحسینی نیز در این نشست با بیان این که اقتصاد مقاومتی واژه مبهمی است و هنوز تعریف روشنی از آن وجود ندارد افزود: اقتصاد مقاومتی واژه جدیدی است. در ادبیات اقتصاد ایران برای آن معادلی چون ریاضت اقتصادی و استراتژی جایگزینی تولید داخلی بجای واردات را داریم، اما اقتصاد مقاومتی هیچ یک از این دو مورد نیست.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که در برخی موارد شاهد این موضوع هستیم که مخالفان برجام و دولت از این واژه استفاده های نابجا و سیاسی می کنند ادامه داد: انعطاف پذیری، مولد بودن، فرصت سازی برای عموم مردم، درون زا و برون نگر بودن، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری اقتصاد، عدالت اجتماعی، سهم عوامل در زنجیره تولید، کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص، افزایش ارتباط با کشورهای جدید و سرمایه گذاری بر کیفیت بخشی به تولید داخلی از جمله ویژگی های اقتصاد مقاومتی هستند.

وی همچنین در تعریف واژه اقتصاد مقاومتی گفت: افزایش ارتباط با سایر کشورها برای وابسته کردن اقتصاد آنها به اقتصاد کشور را می توان در این زمینه عنوان کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص نقش نهادهای مالی در تحقق اقتصاد مقاومتی افزود: نهادهای مالی می توانند در تحقق تمامی بندهای این شعار نقش داشته باشند که از جمله آنها می توان به افزایش کیفیت، رشد بهره وری و جذب سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد. بعلاوه این که آن چیز که از نهادهای مالی در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی نقش پررنگ تری دارد، نقش برندهای فردی (همانند اعضای حاضر در جلسه) است که باید بتوانیم تبیین درستی از آن داشته باشیم.

ما یک سند برای اقتصاد مقاومتی داریم آن هم ابلاغیه مقام معظم رهبری است که این سند شاید بدون اغراق یکی از لیبرال ترین و یکی از دقیق ترین اسناد و ابلاغیه اقتصادی است که بعد از انقلاب صادر شد.

مقام معظم رهبری پنج ویژگی را برای اقتصاد مقاومتی ذکر کرده است: ۱- انعظاف پذیری اقتصادی ۲- مولد بودن ۳-فرصت سازی در این اقتصاد برای همه مردم ۴- درون زا بودن ۵- برون گرا بودن

وی ادامه داد: در اولین بند این ابلاغیه به کارآفرینی اشاره می شود که توسعه کار آفرینی یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد مقاومتی است و در بندهای دیگر بحث اقتصاد دانش بنیان، بحث توانمند سازی نیروی کار ، تقویت رقابت پذیری اقتصادی، بحث عدالت اجتماعی و بحث سهم عادلانه عوامل زنجیره تولید و در نهایت کاهش وابستگی می باشد.

تنها جایی که در این ابلاغیه بحث استفاده از ظرفیت های داخلی تأکید شده بحث غذا و درمان است. در یکی از بندها اشاره می شود که تشویق سرمایه گذاری خارجی یکی از اصول اقتصاد مقاومتی می باشد

به اعتقاد الحسینی: مهم ترین بند این ابلاغیه که به نوعی چکیده اقتصاد مقاومتی است این است که تقویت قدرت و افزایش مقاومت اقتصاد با سه کار مشخص که: ۱- توسعه پیوندهای راهبردی اقتصادی با کشورهای دیگر ۲- استفاده از دیپلماسی و سیاستگذاری خارجی در جهت منافع اقتصادی کشور ۳- استفاده از ظرفیت نهادهای بین المللی برای کمک به شرایط اقتصادی کشور می باشد.

مشاور ارشد کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی در رابطه نقش نهادهای مالی در اقتصاد مقاومتی گفت: در تمام بندهای این ابلاغیه نهادهای مالی می توانند برای خود مسئولیت ایجاد کنند که یکی از مهم ترین بخش ها شاید همین بحث های مرتبط با شفاف سازی و تشویق سرمایه گذاری خارجی، حمایت همه جانبه از صادرات، افزایش کیفیت، رشد بهره وری و موارد متعدد دیگر است که نهادهای مالی باید در این زمینه ها بستر ها را معرفی کنند.

در پایان صادق الحسینی اشاره کرد: اما مهم تر از نقش نهادهای مالی، نقش برندهای فردی بازار سرمایه است. اینکه این افراد بتوانند تبیین درستی از واژه داشته باشند و اقتصاد مقاومتی را آنطور که واقعا ابلاغ شده نهادینه کنند.

در ادامه این نشست مهندس علی محمد بد مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر ادامه داد:

دو اصل تأثیرگذار در اقتصاد مقاومتی عبارتند از نرخ بهره و نرخ ارز. وقتی نرخ بهره ما بالا باشد امکان سرمایه گذاری وجود ندارد، چون وقتی نرخ بهره ۳۴درصد است باید بازده ۴۰درصد باشد که ۳۰درصد نرخ بهره را بدهد و ۱۰درصد را به سهامدار بدهد.

علی محمد بُد افزود: تا زمانی که نرخ بهره در کشور بالا باشد، نمی توان اصل رقابت و کاهش قیمت تمام شده محصولات را در اقتصاد شاهد بود و بر این اساس در بازار سرمایه و بازار پول به دلیل بالا بودن نرخ بهره تحول خاصی صورت نخواهد گرفت.

غلامحسین دوانی مدیر موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت دایارهایافت گفت:

آقای دوانی در این نشست در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد که این موضوع مقوله جدیدی نیست و همان بحث شعر معروف  می باشد که هرکسی از ظن خود شد یار من.

ایشان تصریح کرد قبل از انقلاب برخلاف تصور همه اقتصاد دانان، اقتصاد کشور دولتی بوده و ارزش افزوده بخش دولتی در دوران قبل از انقلاب به مراتب بیش از بخش خصوصی بوده است و بر اساس همین فرضیه معتقدند کشورهایی که نفت خیز هستند یا منابع رانتی دارند، اساساً نقش دولت در آن ها بزرگ تر و سخت تر است.

وی در ادامه سخنان خویش این نکته را یادآور شد که به عنوان مطلع بعد از برجام احدی تاکنون برای سرمایه گذاری در ایران مراجعه نکرده است و اگر هم بوده برای مشورت و تصمیم گیری بوده که نتیجه آن رسیدن به یک مشکل بزرگ یعنی امنیت اقتصادی و برگشت سرمایه بوده است که در حوزه سرمایه گذاری در ایران وجود ندارد.

وی اظهار داشت تولید داخلی باید بتواند در مواجه با بحرانهای جهانی، کشور را از تنگنا بیرون بکشد و شان و منزلت نیروی انسانی و توسعه را فراهم کند.

وی در ادامه صحبت های خود اینطور بیان نمود که باید اقتصاد داخلی را قوی کرد. بانکهای فعال در کشور در حال حاضر به امر بنگاه داری مشغول اند، نه کار در حوزه بانکی و برای تقویت اقتصاد، بانکها باید از حالت بنگاه داری خارج شوند و گرنه نرخ بانکی هرگز پایین نمی آید.

ایشان معتقد هستند در  حال حاضر در دنیا یک اقتصاد حاکم است و آن هم اقتصاد سرمایه داری است که دوسر دارد یه طرف آن آمریکا و یک طرف دیگر اروپای شمالی. حال سؤال این است کدام یک مطلوب ماست؟

در انتها ایشان تصریح نمودند که باید نقش نهادهای غیر مسئول و غیر پاسخگو و غیر اقتصادی کشور کاملا مشخص باشد و تا زمانیکه این نقشها مشخص و شفاف نباشد، تحولی رو به جلو صورت نمی گیرد و در اصل اصلاحیه قانون مالیات به همین علت نوشته شده که این نهادها مشخص و حاضر به پرداخت مالیات شوند.

در ادامه دکتر علی عسگری مدیرعامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید گفت:

یکی از رسالت های بازار سرمایه تکامل مالی است. لازم است تنوع در منابع مالی قابل دسترس برای تولید و سرمایه گذاری ایجاد کنیم. یک نقشی بانکها دارند و یک نقش هم بازار سرمایه. در هر اقتصاد توسعه یافته امروز مسئله تکامل مالی برای توسعه شناخته شده است.

نکته بعدی ایجاد شفافیت در نظام پولی و مالی کشور است. تا زمانی که این اتفاق نیفتد تولید به معنای واقعی توسعه پیدا نمی کند و اقتصاد در مسیر درست قرار نمی گیرد. امروز بسیاری مسائل سرپوشیده است، مثل نظام بانکی و این به نفع بخش غیر تولیدی است.

موضوع بعدی بحث خود اتکایی است نه به این معنی که درِ کشور را ببندیم . به این معنی که زنجیره و حلقه های تولید که می تواند به هم وصل شود برای ارزش آفرینی در اقتصاد ایجاد کنیم. اگر این حلقه را کنار هم ایجاد کنیم، می شود اقتصاد را امن کرد.

ما منابع مختلفی برای تأمین مالی داریم: تسهیلات بانکی، تأمین مالی خارجی که اول باید مسیرها و روش های تامین مالی را در کشور گسترده کنیم، سرمایه گذاری مستمر خارجی، فروش صکوک و اوراق قرضه و فروش سهام و ….. اگر بازار سرمایه نتواند از ابزارهای در اختیار هزینه ها را کاهش دهد رسالت را در اقتصاد مقاومتی انجام نداده است.

در پایان دکتر عباس هشی عضو جامعه حسابداران رسمی گفت:

ایشان از برگزاری سمینار های مختلف با موضوع اقتصاد مقاومتی و بحث های گوناگون با این موضوع سخن گفت. اعتقاد وی این است که این بحث ها و نتیجه گیریها باید در مجلس و به نمایندگان گفته شود. در واقع اعتقاد ایشان بر این است که باید به فارغ التحصیلان گفته شود که در مقاومت اقتصادی چه چیزهایی را باید بدانند. وی در این رابطه اشاره کرد:

–  من به عنوان یک حسابرس از متن مقاومت اقتصادی چیزی نفهمیدم، جاهایی را که مسائل مرتبط با حسابرسی بود خواندم توصیه ام به حسابرسان این بوده است که شما مسئولیت اجتماعی در مقابل کار حسابرسی و حسابداری بر عهده دارید… بروید و فقط بندهای ۶ ، ۲۴ ،۹ و ۱۹ را بخوانید و با بقیه کاری نداشته باشید.

ایشان در ادامه صحبت هایخود به کسانی که مقاومت اقتصادی را یک بحث کاملاً جدید می دانند انتقاد کرد و گفت: این یک مولود جدید نیست. بلکه در ادامه سیاستهای کلی نظام و سیاست های گذشته مخصوصا اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است بنابر این برخی از افراد اینگونه از اقتصاد مقاومتی یاد نکنند.

آقای دکتر هشی اعتقاد برخی از افراد را مبنی بر عدم اجرای اقتصاد دانش بنیان و مردم بنیان را در حالی که در دریایی از منابع نفتی و معدنی قرار گرفته ایم را کاملاً رد کردند.

وی افزود با مالیات بر سود سپرده های بانکی کاملاً موافق بوده و معتقد است که طبق آمار رسمی ۸۵ درصد سود سپرده های بانکی متعلق به افراد خاص است.

وی در پایان با تعبیر این گونه نشست ها به پارلمان بازار سرمایه خواستار دعوت از مسئولان اقتصادی کشور اعم از نمایندگان مردم، وزاء و … برای حضور در چنین نشست هایی شد.