کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بهترین گزینه برای سکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شد

03 آگوست 2016
کد خبر : 971485مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی در مراسم تکریم ضمن تبریک روز خبرنگار و قدردانی از خبرنگاران بازار سرمایه عنوان کرد: از تمام افرادی که طی مدت ۲۰ ماه گذشته با سازمان بورس همکاری داشته اند تشکر می کنم.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از خبرگزاری سنا، دکتر محمد فطانت اقدامات انجام شده در زمان ۲۰ ماه ریاست خود در سازمان بورس را برشمرد.

 رییس سابق سازمان بورس در خصوص این اقدامات گفت: ۲۵ فعالیت منحصر به فرد طی این مدت در بازار سرمایه انجام شده است؛ برای نخستین بار ۵ نوع اوراق صکوک جدید معرفی شد و از طریق آن تامین مالی صورت گرفت. سلف استاندارد، اوراق اجاره دولت، اوراق خزانه اسلامی و اوراق رهنی از جمله اوراقی است که در این ۲۰ ماه برای نخستین بار در بازار سرمایه عرضه شد. عرضه این اوراق نیاز به تلاش گسترده کمیته فقهی و سایر همکاران سازمان بورس و اوراق بهادار داشت.

وی ادامه داد: پیش از ۲۰ ماه گذشته، هزار تا دو هزار میلیارد تومان تأمین مالی صورت می گرفت که در این ۲۰ ماه ۱۴ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه انجام گرفت.

دکتر فطانت افزود: عضویت ایران در آیسکو و WFE فرایند بین المللی شدن بازار سرمایه ایران را تسهیل کرد و سبب حضور کشورهای خارجی در بازار سرمایه ایران شد که می توان به کره جنوبی اشاره کرد.

رییس سابق سازمان بورس اظهار داشت: برای نخستین بار نرخ سود و بازده در بازار سرمایه مشخص شد و برای آن منحنی بازده تعریف شد، که از طریق آن سرمایه گذاران و سرمایه پذیران می توانند سیاست های پولی خود را تنظیم کنند.

وی ادامه داد: نقشه بازار سرمایه بر مبنای اولویت های ۷گانه وزارت اقتصاد و سند بالادستی اقتصاد مقاومتی تدوین شد.

دکتر فطانت با بیان اینکه یکی از مهمترین بخش های اقتصاد امروز ایران شرکت های دانش بنیان است، عنوان کرد: در بخش شرکت های دانش بنیان به صورت گسترده تأمین مالی از طریق بازار سرمایه صورت گرفت و صندوق های جسورانه به عنوان هشتمین نهاد مالی طراحی شد و ۵ صندوق مجوز گرفت.

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: نهمین نهاد مالی موسسات رتبه بندی بودند که از طریق همکاری سازمان بورس و موسسات رتبه بندی معتبر بین المللی آیین نامه اجرایی آنها تدوین شد و نخستین موسسه رتبه بندی با کمک همتای قبرسی خود مجوز فعالیت گرفت و در حال حاضر نرخ ریسک کشور را با چشم انداز مثبت پیش بینی کرده است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی در بورس کالا با هدف حمایت از کشاورزان از دیگر فعالیت های این دوره است، ادامه داد: تعیین قیمت روزانه سکه در بورس کالا از دیگر فعالیت های انجام شده در بورس کالا است.

دکتر فطانت ادامه داد: از طریق ارسال و انتشار مستقیم اطلاعات به سامانه کدال و تدان شفافیت بازار سرمایه افزایش یافت و بخش زیادی از راه های دسترسی به اطلاعات نهانی حذف شد.

وی تصریح کرد: بخش گسترده ای از نیاز صنعت نفت کشور به منابع مالی در کسری از ثانیه از طریق بازار سرمایه صورت گرفت که پارس جنوبی و غرب کارون از جمله پروژه هایی بودند که از تأمین مالی مذکور بهره بردند.

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه مشکلات مالیاتی ناشران از طریق همکاری سازمان بورس و وزارت اقتصاد رفع شد، اظهار داشت: جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد بسترهای لازم برای حضور شرکت ها و صندوق ها سرمایه گذاری بین المللی طی این ۲۰ ماه به حداکثر خود رسید.

دکتر فطانت سایر اقدامات انجام شده طی ۲۰ ماه سکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار را برشمرد و گفت: توسعه صندوق های سرمایه گذاری، ایجاد مکانیزم تأمین مالی بخش کشاورزی از طریق گواهی سپرده و صندوق های کالایی، حل مسأله خوراک پتروشیمی ها، تعیین و معرفی شاخص های جدید، برگزاری همایش بین المللی بازار سرمایه با حضور بیش از ۱۷ بورس جهان در آن و تدوین دستورالعمل شرکت های کوچک و متوسط و ایجاد تابلوی جدید SME در فرابورس از دیگر اقدامات انجام شده طی ۲۰ ماه گذشته بود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۲۱ شرکت جدید به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان در بورس پذیرش شد. همچنین ضریب نفوذ بازار سرمایه که در ابتدای دولت یازدهم ۷ میلیون نفر بود به ۸ میلیون ۸۰۰ هزار نفر رسیده و ۱۰ میلیون کد سهامداری تا کنون صادر شده است.

دکتر فطانت خاطر نشان کرد: معاملات برخط در این مدت ۱۰۰ درصد رشد داشته و ارزش معاملات ۲ برابر ۸ سال گذشته بوده که همه این اقدامات ناشی از توجه دولت یازدهم به بازار سرمایه بوده است.

مشاور وزیر اقتصاد در پایان با تأکید بر اینکه بازار سرمایه به پشتوانه نیروهای خلاق و جوان آینده روشنی را پیش رو خواهد داشت، خاطر نشان کرد: از همه فعالین حوزه بازار سرمایه شورای عالی بورس، کمیته فقهی، رییس بانک مرکزی، وزارت مسکن و وزرات نفت تشکر و قدردانی کرد.

رییس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار سخنان خود را با یک بیت شعر به پایان رساند: خدایا چنان کن سرانجام کار/ که تو خشنود باشی و ما رستگار