کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بسته جدید ارزی و سیاست‌های اصلاحی دولت

20 آگوست 2018
کد خبر : 977733میثم رادپور، کارشناس بازار ارز: اقدام دولت در ارائه بسته جدید ارزی، نوعی تغییر سیاست اصلاحی و مطلوبی است. برای ما مشخص بود که افزایش قیمت دلار به شکلی که اتفاق افتاد، تقاضا را تحریک و عرضه را با محدودیت مواجه و حوزه‌های رانت را گسترده می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی کانن به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، میثم رادپور درخصوص ارزیابی خود از بسته جدید ارزی گفت: سیاست جدید، حداقل این خوبی را دارد که در بازار ثانویه، خریدار و فروشنده روی یک نرخ که برآمده از عرضه و تقاضاست، توافق می‌کنند و معامله را انجام می‌دهند.

وی توضیح داد: البته کنترل هایی هم در اینجا انجام می‌شود، ولی به هر ترتیب نرخ، برآمده از برهم کنش‌های عرضه کنندگان و خریداران است و به نظر می رسد که مشکلات قبلی را ندارد.

رادپور افزود: در الگوی جدید، تقاضا کننده یا وارد کننده می داند که با قیمت هایی نزدیک به قیمتی که بازار تمایل به معامله دارد، خرید را انجام می دهد. از طرف دیگر فروشنده هم که عمدتا صادرکننده است، متوجه می شود که می تواند ارز خود را به قیمت منصفانه در بازار ثانویه به فروش برساند.

این کارشناس بازار ارز با تشریح آثار سیاست های جدید دولت در بسته ارزی اخیر گفت: وجود بازار ثانویه باعث می‌شود اتفاقاتی که رسما عرضه را خفه و تقاضا را تحریک کرده بود، تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

رادپور در پاسخ به این سوال که ثابت نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی در بسته جدید ارزی – آن هم با دامنه بالا- تا چه حد عملی خواهد بود و آیا احتمال وجود رانت در این کالاها کاملا منتفی است یا خیر، گفت: شما وقتی یک عامل سیستماتیک را به شکل فراگیر فعال می کنید باید منتظر تبعات آن هم باشید؛ یعنی اگر کالایی قاچاق پذیر باشد و فرصت قاچاق در بازار هم فراهم باشد، قاچاق رخ خواهد داد. مخصوصا در مقیاسی که این ارز به آن قیمت عرضه می شود، حتما نگرانی هایی وجود دارد .

وی افزود: به هرحال برخی بازیگران در هر شرایطی مسیر بهره برداری از رانت را پیدا خواهند کرد، لذا تنها چیزی که می توان گفت این است که با سیاست های جدید ارزی ، دامنه این قاچاق محدودتر شده است .

این کارشناس بازار ارز ادامه داد: اگر دولت تصور می کند که باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را به کالاهای اساسی منحصر کند، باید بپذیرد که در همین کالاها هم نشتی هایی وجود خواهد داشت و بخشی از آن به صورت قاچاق از کشور خارج می شود.

رادپور در توضیح راهکارهای پیش رو برای توقف یا کنترل قاچاق هم گفت: راهکار این است که کالاهای اساسی باید محدود به کالاهایی شوند که کمتر قاچاق پذیرند.

این کارشناس بازار ارز در ادامه گفت وگو با سنا، در خصوص تاثیر بسته ارزی بر بازار سرمایه هم گفت: افزایش قیمت دلار به تدریج در بازار سرمایه منعکس می شود. ضمن اینکه تا همین الان هم بخش عمده ای از این افزایش ها معلول افزایش قیمت ارز در بازار آزاد بوده است. به هر حال از این محل، بازار سرمایه هم نفس می کشد و جابجایی ها و تبادلات ارزی روان تر انجام خواهد شد.

 وی همچنین وجود صرافی ها را در بازار فعلی ضروری دانست و گفت: اساسا نمی توان صرافی ها را که واسطه اصلی بازار ارز هستند، از این چرخه حذف کرد؛ ضمن اینکه  بازار بالاخره متوجه می شود که ارزها به قیمت های نزدیک به قیمت های بازار ثانویه قیمت گذاری می شوند و تعدیل ها بر اساس این قیمت ها انجام خواهد گرفت.