کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


برنامه‌های پیش‌روی سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح شد

03 آگوست 2016
کد خبر : 971491دکتر شاپور محمدی، رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، در مراسم رسمی معارفه، اولویت‌ها و برنامه‌های آتی در این سازمان را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از خبرگزای سنا، دکتر شاپور محمدی ضمن قدردانی از زحمات دکتر فطانت با تاکید بر اقدامات شایسته ایشان در ۲۰ماه گذشته، گفت: مدیریت سازمان بورس، خزانه داری کل کشور، بانک مرکزی و سازمان مدیریت برنامه ریزی و بودجه زحمات زیادی برای انتشار اوراق صکوک دولتی کشیدند.

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، تامین مالی دولتی  ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی کار بسیار بزرگی بود و انجام این مهم، در بحث اهرمی کردن اقتصاد و عملیات اقتصاد باز تجربه خوبی بود.

به گفته وی کشف نرخ در بازار بدهی از مقدمه اقتصاد باز است که در بازار سرمایه ما انجام شد.

دکتر محمدی در ادامه سخنان خود اصول کاری مورد نظر در سازمان بورس را تشریح کرد و افزود: اولین اقدام احترام به شرع و قوانین فقهی و شرعی و توسعه ابزارهاست. اگرچه کسب سود مهم است اما باید بر اساس قواعد اسلامی باشد.

وی اظهار کرد: شورای فقهی سازمان بورس نگهبانی کامل از این موضوع را دارد و پس از این نیزاین روال ادامه خواهد یافت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار دومین اصل را قانون‌مداری خواند و گفت: قانون به هر شکل که تدوین و تصویب شده برای ما ملاک عمل است؛ حتی اگر قانونی نیاز به اصلاح دارد تا زمانی که اصلاح نشده باید اجرا شود.

وی اصل سوم را توجه به نیاز فعالان و سرمایه‌گذاران دانست و تاکید کرد: خواسته‌های سرمایه داران را باید بشنویم و به گونه ای عمل شود که تسهیل و تسریع برای خواسته های این گروه وجود داشته باشد.

دکتر محمدی با اشاره بر اهمیت احترام و اعتماد در بازار سرمایه، گفت: نظارت در بازار سرمایه باید بسیار قوی باشد، اما احترام به سرمایه گذاران وظیفه ماست.

وی با تاکید بر اینکه باید قدردان زحمات گذشتگان باشیم، اظهار کرد: باید به این اصل توجه کرد و از تجربیات گذشته استفاده و به آینده فکر کنیم.

این مقام مسئول در ادامه وظایف اصلی بازار های مالی را مورد نظر قرار داد و گفت: نقد شوندگی، شفافیت، پوشش ریسک های عملیاتی و تامین مالی ۴ وظیفه بازار مالی است که باید اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه تامین مالی بخش خصوصی نسبت به دولتی در اولویت است، عنوان کرد: سهم دولت در اقتصاد کمتر از بخش خصوصی است.

به گفته رییس جدید سازمان بورس، هرچند اوراق دولتی فرصت های خوبی پیش روی سرمایه‌گذاران قرار می دهد، اما بی تردید اولویت با بخش خصوصی است تا کارایی در اقتصاد کشور افزایش یابد.

وی توسعه ابزار های مالی جدید را نخستین برنامه خود خواند و افزود: تقریبا ۵۰ سال از عمر بازار سرمایه می گذرد و اوراق مشتقه هنوز در بازار جایگاهی ندارد. انتشار این اوراق فرصتی است که باید آغاز شود چراکه اگر بازار به سمت بازاری کامل حرکت نکند با نارسایی هایی مواجه می شود.

دکتر محمدی با مهم دانستن جایگاه فروش استقراضی و خرید اعتباری تصریح کرد: افزایش تعاملات با بازار پول و مقام ناظر پول از دیگر برنامه های آتی است.

به گفته وی، کیک اقتصاد ایران آنقدر بزرگ است که برای هر دو بازار جا دارد. سوتفاهم های میان دو بازار باید برطرف شود تا در کنار بازار بیمه، اقتصاد را در تامین مالی کمک کند.

این مقام مسئول افزایش تعامل با مجلس را برنامه دیگر خود دانست و افزود: در اصلاح قوانین بخصوص قانون تجارت، تقسیم سود و ماده ۲۴۱ که اخیرا تصویب شده باید مشکلات با کمک مجلس و شخص دکتر پورابراهیمی حل و فصل شود.

وی ادامه داد: توسعه نهادهایی که می توانند در بازار سرمایه حضور داشته باشند مانند نهادهای رتبه بندی بسیار مهم است.

دکتر محمدی برنامه بعدی را گسترش تعاملات بین المللی دانست و گفت: مقررات زدایی نیز از برنامه های مهم سازمان بورس خواهد بود.

به گفته وی سازمان بورس قرار نیست به همه درخواست ها پاسخ مثبت بدهد اما اگر قرار است نه گفته شود، باید در زمان کوتاه باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: فرایندها باید ساده و بر مبنای منطق و عقل باشد.

وی اخرین برنامه خود را اولویت در واگذاری برخی امور به بازار دانست.

دکتر محمدی در سخنان خود ضمن تبریک روز خبرنگار، تاکید کرد: باید به رسانه ها در فرهنگ‌سازی بازار سرمایه تکیه کرد، چرا که فرهنگ سازی یکی از اصول مهم اقتصاد مقاومتی است.