کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بازار سرمایه بازتاب شرایط اقتصادی است

06 سپتامبر 2016
کد خبر : 971866در شرایط فعلی در حالی تمام توان، فکر، تلاش و سرمایه سهامداران صرف ساماندهی بازار سرمایه شده که به نظر می رسد فعالان بازار سرمایه از این نکته غافل مانده اند که وضعیت بورس بازتاب شرایط اقتصادی است.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از بورس نیوز، احسان مرادی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایرانیان عنوان کرد: وضعیت عملیاتی و سودآوری تعداد زیادی از شرکت های فعال در بورس به وضعیت بازارهای جهانی و شرکت های تولید کننده خارجی وابسته است و از این رو در شرایطی که چشم انداز مثبتی برای اقتصاد جهانی متصور نیست نمی توان چشم انداز آتی شرکت های داخلی را مثبت برآورد کرد.

احسان مردای افزود: طی دوره زمانی انتظار می رفت تا شرایط اقتصادی کشور و وضعیت صنایع به موجب اجرای طرح برجام بهبود یابد و به واسطه انتظارات مثبت سهامداران و افزایش تقاضا برای خرید سهام نسبت پی بر ای بازار سرمایه یک واحد افزایش یافت. حال آنکه متأسفانه اغلب انتظارات و برآوردهای مثبت محقق نشد و بازار سرمایه طی دوره ای وارد مدار نزولی شده است.

وی به تمایل اغلب سرمایه گذاران جهت سپرده گذاری در بانک ها اشاره کرد و اظهار داشت: واقعیت امر این است که در شرایط فعلی سرمایه گذاران می توانند به راحتی و بدون ریسک بازدهی مطلوب ۲۰ درصدی را از سپرده گذاری در بانک ها دریافت کنند و به طور قطع در شرایطی که بازار سرمایه از ابتدای سال جاری تاکنون بازدهی منفی سه درصدی محقق ساخته، توجه و نگاه ها به سمت بازار پول معطوف می شود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص اثر گذاری وقوع اتفاقاتی همچون برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بر بازار سرمایه گفت: می بایست این تفکر که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشورمان یا کشور آمریکا تبعات مثبتی بر وضعیت بورس اعمال می کند از ذهن فعالان بازار سرمایه خارج شود. چرا که دولت باید برای بهبود شرایط اقتصادی و بازار سرمایه گام بردارد که البته در این راستا اقدامات مهم و مطلوبی همچون پرداخت بدهی به بانک ها و پیمانکاران انجام پذیرفته است و به نظر می رسد در صورتیکه این اقدامات با سرعت بیشتری صورت پذیرد تبعات مثبت آن در بازار سرمایه نیز نمایان خواهد شد.

مرادی افزود: پرداخت طلب بانک ها و پیمانکاران از سوی دولت موجب افزایش نقدینگی این مجموعه ها می شود و با توجه به کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی می توان امیدوار بود تا طرح های توسعه ای شرکت های بزرگ اجرایی شود و مشکل نقدینگی آن ها برطرف گردد.

وی در خاتمه پیرامون چشم انداز آتی بازار سرمایه گفت: به طور قطع این بازار از پتانسیل های زیادی برای رشد و بالندگی برخوردار است و به نظر می رسد اوضاع بورس در سه ماهه پایانی سال جاری در پی انتشار گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت ها و نمود اقدامات مثبت دولت جهت بهبود شرایط اقتصادی بر عملکرد شرکت ها بسامان خواهد شد و از روند نزولی فاصله خواهد گرفت.