کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


بازار ثانویه؛ راهی برای کاهش نرخ ارز

27 ژوئن 2018
کد خبر : 977108بازار ثانویه؛ راهی برای کاهش نرخ ارز

محمدرضا پورابراهیمی داورانی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: پیش‌بینی می‌شود که با تشکیل بازار ثانویه ارز و در صورت مدیریت صحیح بانک مرکزی بر این بازار، روند کاهشی قیمت ارز شروع شود.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمدرضا پورابراهیمی داورانی درباره تشکیل بازار ثانویه ارز گفت: از ابتدای سال ۹۷ کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی ساماندهی بازار ارز را آماده کرد و تیم اقتصادی دولت نیز موضوعات مطرح شده در طرح ساماندهی بازار ارز را پذیرفت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید پذیرفت اداره اقتصاد کشور با ارز تک نرخی در شرایط موجود اقتصادی ممکن نبود چرا که نمی‌توانست تمام ابعاد بازار ارز را پوشش دهد و کارشناسان نیز در این زمینه نقدهای خود را بیان کردند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از گذشت حدود ۳ ماه، دولت نظر مجلس را در رابطه با موضوع تشکیل بازار ثانویه ارز پذیرفت؛ البته تأخیر در این خصوص هزینه‌های برای اقتصاد کشور در پی داشت.

لزوم ایجاد ثبات در اقتصاد

پورابراهیمی داورانی با تأکید بر لزوم ایجاد ثبات در اقتصاد کشور تصریح کرد: دولت و بانک مرکزی باید با ابزارهای اقتصادی بازار متشکل ارزی را مدیریت کنند تا از انجام معاملات ارزی بدون نظارت جلوگیری شود.