کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


ایجاد ثبات اقتصادی با کمک ارز تک‌نرخی

05 مه 2018
کد خبر : 976710مهدی طحانی: تغییرات نرخ ارز، مسائل کلان اقتصادی، قیمت جهانی کامودیتی‌ها  و رویدادهای بین‌المللی سیاسی  را از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر بازار سرمایه در فصل بهار به‌شمار می‌رود. طی دو یا سه ماه اخیر، عملکرد بازار سرمایه ناشی از این عوامل خواهد بود. 

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به‌نقل از سنا، مهدی طحانی، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران) عنوان کرد: تغییرات قیمت ارز و تک نرخی شدن آن مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل بر بازار سرمایه هستند و به این شرط که دولت هم در خصوص تعیین نرخ ارز سیاست‌گذاری منطقی داشته باشد، اتفاق خوبی برای بازار سرمایه به وقوع می‌پیوندد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه با بیان اینکه مشابه چنین اتفاقاتی در سال های ۹۰ و ۹۱ نیز روی داد گفت: البته در آن سال‌ها با بی‌انضباطی و سیاست‌های غیرمنطقی روبرو بودیم و چون اکنون تجربه سال‌های گذشته را داریم قاعدتاً باید شاهد برنامه­‌ریزی­‌های متفاوتی باشیم.

وی با تأکید بر اینکه ارز تک‌نرخی سبب ثبات در اقتصاد خواهد شد، گفت: این اقدام باعث می­شود تصمیم‌گیران اقتصادی بتوانند برنامه­‌های خود را به درستی تجزیه و تحلیل کنند و هم‌چنین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با خیال راحت برنامه‌ریزی خواهند کرد.

مهدی طحانی ادامه داد: اگر نرخ ارز دوگانه نباشد به اقتصاد کمک می کند. وجود نرخ‌های متفاوت هم کار تحلیل­گران بازار سرمایه را سخت می‌کند و هم باعث فساد می‌شود. هم‌چنین تک‌نرخی بودن ارز تورم حداقل ۴ تا ۵ درصدی به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: هرچند برخی شرکت­‌ ا از این قیمت‌گذاری متأثر می‌شوند، اما افزایش نرخ دلار برای شرکت‌های صادرات‌محور که بیشترین حجم بازار را به خود اختصاص داده اند تأثیر مثبت دارد و سایر سهم­‌های بازار سرمایه نیز در طولانی مدت زیان نمی‌کنند. برای آنها هم فرصت‌ها همچنان باقی است و با چند درصد بالا و پائین سهم آنها نیز متعادل می‌شود.

مدیر‌عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه افزود: اکنون نمی­‌توانیم سیاست بین‌الملل را تحلیل کنیم و سرانجام سناریوهای برجام در اردیبهشت ماه را نمیدانیم! در چنین شرایطی نیز اگر فرض کنیم که نرخ کالاها در بورس­‌های جهانی در کانال فعلی باشد، نرخ سود سپرده بانکی افزایش نداشته باشد و حتی با کاهش همراه شود به مراتب فرصت­‌های بازار سرمایه بیشتر از تهدیدهای آن است.

مهدی طحانی افزود بنابراین کسانی که در این فضا سرمایه گذاری می­ کنند حتماً منتفع خواهند شد. این اتفاقات را دقیقاً در سال ۹۰ داشتیم خیلی­ ها از بازار سرمایه خارج شدند ولی خیلی ها هم خرید کردند و بعدها متوجه شدیم که این عده از این تصمیم خود سود خوبی بردند.

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه به سرمایه گذاران توصیه کرد در شرایطی که تکانه های اقتصادی وجود دارد و بازار ها با نوسانات نرخ ارز و تصمیمات سیاسی مواجه هستند از اعتبار کمتر استفاده کنند. بهتر است در چنین شرایطی سرمایه گذاران پورتفوی خود را متنوع کنند. منابع خود را در یک صنعت یا شرکت تجمیع نکنند، زیرا اقتصاد در حال چرخیدن است و چرخش آن هم سریع! بنابراین بهتر است که پورتفو متنوع باشد.

وی در پایان افزود: در شرایط فعلی سهامی ارزش مند است که بیشترین افت را دارد و یا با توجه به مجمع می تواند سود مناسبی به سرمایه گذاران پرداخت کند. در مورد سهام بزرگ و تحلیلی بازار جای نگرانی وجود ندارد. بازار سرمایه خود را با هر شرایطی منطبق می کند.