کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


اولین نشست صبحانه کاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون نهادهای سرمایه گزاری ،اولین صبحانه کاری بازار سرمایه، امروز هفت صبح با حضور قریب به نود نفر از مدیران ارشد و فعالان بازار سرمایه، تشکل های حرفه ای مالی و حسابداری و میران بخش های اقتصادی و بازرگانی کشور در هتل استقلال تشکیل شد. این نشست که به همت کانون نهادهای سرمایه گذاری سه شنبه اول هر ماه تشکیل می‌شود هر جلسه به موضوعات روز بازار سرمایه و اقتصاد کلان می‌پردازد.
اولین صبحانه کاری بازار سرمایه با خوشامد گویی دکتر بهروز خدارحمی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران افتتاح شد. وی پس از تشکر از حضور خارج از انتظار کلیه میهمانان، به وضعیت فعلی بازار سرمایه و ابهام گذرای سایه افکنده بر بازار اشاره کرده و تلاش جمعی همه فعالان بازار سرمایه را برای اجتناب از اتخاذ تصمیمات احساسی، بیش واکنش های روانی و خارج از منطق اقتصادی را خواستار شد.
وی در ادامه ضمن اشاره به نیاز بازار سرمایه و به طور خاص سرمایه گذاران غیر متخصص به مشاوران و خبرگان سرمایه گذاری در تمامی شرایط، بهرمندی از خدمات مشورتی سرمایه گذاران متخصص در شرایط حاضر را ضروری تر قلمداد کرد و انتخاب ابزار متناسب با میزان ریسک پذیری هر فرد در شرایط موجود را خواسته سرمایه گذاران از مشاوران سرمایه گذاری عنوان کرد.
در ادامه نایب رئیس هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه گذاری، توجه ویژه مدیریت کلان به بحث سرمایه، که به اعتقاد ایشان در سه دهه گذشته مغفول مانده بود را خوش یمن ترین خبر برای فعالان بازار سرمایه خواند و مصادف شدن ابهامات موجود با سالی که حمایت از کار و بویژه سرمایه ملی در راس همه امور اقتصادی قرار گرفته را پشتیبان خوبی برای توسعه و عمق گرفتن بازار سرمایه خواند. دکتر نتاج همچنین اشاره کرد با گذشت قریب به سه ماه از ابتدای سال هنوز همت جدی در بهرمندی از این آرمان و هدف ارزشمند ننموده ایم و امید است با یاری همدیگر در آینده ای نزدیک این مهم محقق شود.
مدیرعامل شرکت فرابورس ایران بحث روانی را یکی از عوامل اصلی شرایط کنونی بازار اعلام کرد و گفت : بورس در پنج سال گذشته گزینه اول سرمایه گذاری بود اما هم اکنون نگرانی از مسایل روز، بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است.
مصطفی امید قائمی به تعدیل مثبت عملکرد سه ماهه اکثر شرکت های بورسی اشاره کرد و افزود: هنوز فرصت های سرمایه گذاری خوبی در بازار سرمایه وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند از این موقعیت ها استفاده کنند.
وی اظهار داشت : تجربه نشان داده است افرادی که در شرایط رکود وارد بازار می شوند ، می توانند بازدهی مناسبی را به دست آورند.
امید قائمی با بیان اینکه سرمایه گذاران در شرایط کنونی در اندیشه سرمایه گذاری در اوراق بدون ریسک هستند، افزود: نهادهای مالی بزرگ با انتشار اوراق بهادار با درآمد ثابت (اوراق مشارکت و گواهی سپرده) می توانند نقش کنترلی را در بازار ایفا کنند.
معظمی عضو شورایعالی بورس در نخستین نشست “صبحانه‌کاری بازار سرمایه” در خصوص رصد قوانین بازار پیش از تصویب سخن گفت و افزود: نهادهای قانون‌گذار بازار باید موازی با تدوین و تصویب قوانین و مقررات جدید بازار سرمایه، بخش مطالعاتی و تحقیقاتی خود را فعال کنند تا پس از تصوصب قوانین و آئین‌نامه‌ها درصدد اصلاح و رفع نواقص بر نیایند.
وی به کانون نهادهای سرمایه‌گذاری پیشنهاد داد در نشست‌های صبحانه‌کاری مدیران بازار پول کشور نیز حضور داشته باشند.
دکتر رحمانی، مدیر عامل سابق شرکت بورس تهران اندیشیدن به درمان‌های دائمی به جای تزریق مسکن‌های کوتاه مدت را وظیفه جمعی مدیران حاضر در این نشست عنوان کرد و گفت: بازار سرمایه کشور در برابر تحریم‌ها و محیط‌های سیاسی تا حدی واکسینه شده است ولی در محیط اقتصادی واکنش‌ها متفاوت است، کاهش‌های متوالی و ممتد شاخص‌ها نشان‌دهنده وجود مشکل در این بازار است.
علی رحمانی تأکید کرد به جای حذف ریسک باید در تمام تصمیم‌گیری‌ها به مدیریت ریسک توجه کنیم و عوامل ریسک باید شناسایی شوند.
وی ناهماهنگی در سیاست‌های اقتصادی و صنعتی کشور را از دیگر عوامل تأثیر‌گذار در بازار سرمایه دانست و افزود: این‌که تصور شود با ورود گروه‌های مالی بزرگ به بورس همه چیز خوب می‌شود اشتباه است بلکه باید مسائل و مشکلات به موقع و با جدیت مطرح و ارزیابی شود.
مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری نیک گستر از کمبود هماهنگی بین بانک مرکزی و سازمان بورس صحبت کرد و گفت: بازار نیازمند تعامل جدی و عمیق‌تر بین این دو نهاد مهم اقتصادی است.
وی در پایان با مفید ارزیابی کردن “نشست صبحانه‌کاری” بیان کرد: کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران باید صدایی باشد تا نگرانی‌ها و دغدغه‌های بازار را به گوش سازمان و مسئولین برساند.
مدیر اسبق کانون کارگزاران نیز با اشاره به ضرورت برگزاری جلسه‌ای مشترک بین شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی، سازمان و شورایعالی بورس اظهار کرد: به منظور برون رفت از نابسامانی‌های کوتاه‌مدت بازار سرمایه لازم است بین سازمان بورس و بانک مرکزی، شورایعالی بورس و شورای پول و اعتبار تعامل نزدیک‌تر و مستمری برقرار شود که از بروز مشکلات و نواقص در بازار سرمایه کشور جلوگیری شود.
حسین خزلی خرازی گفت: ارگان‌های تصمیم‌گذار در بازار باید به دنبال تجزیه و تحلیل ناهنجاری‌های موجود در بازار به قصد آسیب‌شناسی باشند.
در ادامه نشست مشترک مدیران ارشد بازار سرمایه، معاون پذیرش و تأمین مالی شرکت تأمین سرمایه نوین طولانی شدن فرآیندهای تصمیم‌گیری در بازار سرمایه را عامل اصلی از دست رفتن فرصت‌ها دانست و گفت سال ۹۰ سال خوبی برای بازر سهام نبود چرا که بورس میتوانست از فروش اوراق بدهی سایر اوراق استفاده نماید.
زینت مرادی‌نیا بر لزوم کاهش وابستگی به بانک مرکزی تأکید کرد و افزود: باید اجازه دهیم این اوراق با نرخ شناور در بازار خریداری شوند.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار نیز از اعلام آمادگی سازمان بورس برای برگزاری جلسات مستمر با کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و دیگر نهادهای سرمایه‌گذاری موجود در بازار خبر داد و گفت: باید از ظرفیت سازمان برای رصد مسائل و مشکلات موجود در بازار استفاده شود.
مالمیر افزود: لایحه بودجه سال‌های بعد و یا قوانینی که تنظیم می‌شوند در عملکرد شرکت‌ها تأثیرگذار هستند بنابراین بزرگان حاضر در هر صنعت باید با حضور و اعلام نظرات کارشناس و تخصصی خود اثرات نامطلوب بعدی این لوایح را به ما اعلام نمایند.
وی گفت سازمان بورس جلسات متعددی را با بانک مرکزی برگزار کرده است و قرار بر این شد که کمیته‌های تخصصی پولی و مالی تشکیل شود.
وی دلیل طولانی شدن پروسه رسیدگی به تأمین مالی و اخذ مجوزها در سازمان بورس را عدم شفافیت اطلاعات ارسالی شرکت‌ها دانست و گفت: برای رفع این مشکل شرکت‌ها باید با همکاری شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و نهادهای مربوطه از خواست سازمان بورس مطلع شوند و گزارش دقیق و کاملی را در اختیار سازمان قرار دهند تا در زمان کمتری رسیدگی صورت گیرد.
وی گرفتن نبض بازار برای جلوگیری از مشکلات را یک اصل دانست و گفت: سایر نهادها و ارگان‌های موجود در بازار باید همگام با سازمان جهت رفع مشکلات گام بردارند.