کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


انتشار صورت‌های مالی، راهی گریز ناپذیر برای ارتباط با شرکت‌ها و بانک‌های مطرح بین‌المللی

27 مه 2017
کد خبر : 973433رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پانزدهمین همایش ملی حسابدارى گفت: بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های بزرگ باید استاندارد جدید حسابداری موسوم به IFRS را اجرا کنند.

خبرهای دریافتی از سازمان بورس و اوراق بهادار حاکی است، در این همایش که با هدف ارتقای سطح کیفی حسابداری کشور و آشنایی با استانداردهای ملی و بین المللی برگزار شد، رییس سازمان بورس به ایراد سخن پرداخت.
به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، به نقل از اقتصاد آنلاین، شاپور محمدی با اشاره به اهمیت بالای جایگاه حسابداری و حسابرسی در کشور گفت: تاثیر حسابداری در توسعه اقتصادی کشور مشهود است و شاید بتوان گفت بازار سرمایه به عنوان یکی از عمده ترین بخش های اقتصاد ملی، بیشترین بهره را از دانش حسابداری برده است.
محمدی ادامه داد: تصور فعالیت رو به رشد بازار سرمایه در مقطع فعلی، بدون دانش حسابداری و حسابرسی امکان پذیر نیست و صرفا با تحلیل صنعت و اخبار نمی توان انتظار کارآیی از این بازار را داشت.
رییس سازمان بورس به فلسفه دانش حسابداری اشاره و تاکید کرد: حسابداری از تئوری های متنوعی برخوردار است، ما باید ارزش رشته حسابداری و حسابرسی را حفظ کنیم و کیفیت تئوری های این حوزه را بهبود دهیم.
محمدی ادامه داد: علاوه بر بازار سرمایه، اعمال حاکمیت شرکتی و افزایش اثر بخشی و کارآمدی شرکت ها به دانش حسابداری وابسته است و حسابدار نگهبان ارزش بنگاه های اقتصادی است.
وی ادامه داد: گزارش‌های مالی برای سرمایه گذار، سیاستگذاری های کلان دولتی، تسهیلات دهنده، بیمه ها و بانک مرکزی از اهمیت بسزایی برخوردار است و بدون دسترسی به اطلاعاتی که محصول حوزه حسابداری و حسابرسی است، تصمیم گیری برای فعالین اقتصادی حقیقی و حقوقی امکان پذیر نیست.
در ادامه رییس سازمان بورس به موضوع انتشار صورت های مالی با استانداردهای بین المللی اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته در کشور، صاحب نظران حسابداری اقدامات مثبتی برای انتشار صورت‌های مالی با استانداردهای بین المللی انجام داده اند و از سال ۱۳۸۹ این بحث به سازمان بورس وارد شده است.
سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه از مهمترین خروجی های IFRS، ارزش گذاری منصفانه و افزایش شفافیت است، گفت: هنگام درخواست سازمان بورس برای ورود بازار سرمایه کشور به آیسکو، انتشار صورت های مالی با استاندارد بین المللی، یکی از الزامات بود.
وی با اشاره به اینکه زبان مشترک در گزارش های مالی از لازمه های جذب سرمایه گذار خارجی و ورود به عرصه بین المللی است، گفت: انتشار صورت‌های مالی با استاندارد ملی به معنای عدم شفافیت نیست اما برای ارتباط با شرکت های مطرح بین المللی و بانک های معتبر دنیا انتشار صورت‌های مالی با استانداردهای بین المللی، گریز ناپذیر است.
محمدی ادامه داد: بر همین اساس سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار با مشارکت سازمان حسابرسی و بانک مرکزی موضوع انتشار صورت‌های مالی با استاندارد بین المللی را بررسی کرد و پس از جلسات متعدد نحوه اجرای آن برای سال ۹۶ تعیین شد.
سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: طی فراخوانی اعلام شد علاوه بر بانک ها و بیمه ها شرکت های بزرگ که بیش از ١٠٠٠ میلیارد تومان سرمایه دارند، باید صورت‌های مالی خود را در قالب IFRS منتشر کنند.
وی ادامه داد: قطعا در سال اول انتشار گزارش های مالی با قالب بین المللی، مشکلاتی وجود خواهد داشت که قابل درک است و با کمک حسابداران و حسابرسان حل خواهد شد و در جایی که لازم است قوانین، رویه ها و نحوه اجرا تغییر کند، قطعا اقدامات لازم انجام می شود.
رییس سازمان بورس با بیان اینکه سازمان حسابرسی ترجمه نحوه اجرای IFRS را در اختیار عموم قرار داده است، افزود: سازمان بورس از همکاری همه دست اندرکاران و صاحب نظران حسابداری و حسابرسی استقبال می کند.
محمدی با تاکید بر اینکه سازمان بورس با پی گیری بیش از پیش و برنامه ای مشخص، برای اجرای IFRS تلاش خواهد کرد، گفت: در تارنمای رسمی سازمان بورس، صفحه IFRS فعال است و با مراجعه به آن می توان اقدامات انجام شده و صورت جلسه های مربوط به آن را مشاهده کرد.
در پایان رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: اجرایی شدن IFRS تنها عامل توسعه بازار سرمایه نیست اما به افزایش شفافیت، کارآیی و ارزش گذاری منصفانه در بازار سرمایه کمک می کند و یکی از مهم ترین ملاک های سنجش عملکرد بازار است.