کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


انتشار اوراق تأمین مالی برای بخش خصوصی

02 جولای 2018
کد خبر : 977160بنا بر تصمیم سازمان بورس و اوراق بهادار، امکان انتشار اوراق برای تأمین مالی بخش خصوصی با نرخ‌های مناسب‌تر از نرخ تسهیلات بانکی فراهم می‌آید. این تصمیم، با تنوع بخشی به سهام، زمینه سرمایه‌گذاری عموم مردم را در واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های مذکور با امکان مدیریت بهتر و ریسک مناسب، فراهم می‌آورد.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، در جلسه روز شنبه مورخ ۹۷/۰۴/۰۹ سازمان بورس و اوراق بهادار که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اعضای هیأت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با عرضه شرکت‌های دولتی که بخشی از سهام آن در بازار سرمایه پذیرفته شده است، به صورت صندوق مشترک سرمایه‌گذاری، موافقت کردند.

بنا بر این گزارش، همچنین، در این جلسه تصمیم گرفته شد، انتشار اوراق برای تامین مالی بخش خصوصی با نرخ های مناسب تر از نرخ تسهیلات بانکی، به منظور تقویت سودآوری شرکت های بورسی صورت گیرد.

ایجاد فرصت های مختلف سرمایه گذاری در بورس کالا از طریق ایجاد صندوق های طلا، انتشار اوراق سلف کالایی و معامله پذیر کردن پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی با استفاده از ابزار گواهی سپرده طلا از جمله دیگر تصمیمات سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه بود.

این گزارش حاکی است، تقویت سودآوری شرکت های بورسی از طریق در نظر گرفتن نرخ صفر مالیاتی برای افزایش سرمایه شرکت های بورسی از محل سود تقسیم نشده و کاهش مالیات نقل و انتقال سهام، یکی دیگر از تصمیمات سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه روز گذشته بود.

اعضای هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا، همچنین تصویب کردند، شرایط فروش نفت خام از طریق بورس انرژی به منظور ایجاد امکان سرمایه گذاری مردم در صنعت نفت، فراهم شود.