کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


امکان انتشار اوراق بدهی بدون رکن ضامن با تکیه بر رتبه‌بندی

26 سپتامبر 2018
کد خبر : 978051علی بیگ‌زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار: متقاضیان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه (ناشر/بانی) با اخذ رتبه اعتباری مناسب (به تشخیص سازمان) از شرکت رتبه‌بندی اعتباری دارای مجوز فعالیت می‌توانند برای انتشار اوراق بهادار بدهی بدون استفاده از رکن ضامن (یا ارائه تضمین) اقدام کنند.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن اعلام این موضوع از ابلاغ مصوبه اخیر هیات مدیره سازمان در این رابطه خبر داد.

علی بیگ زاده تصریح کرد: با مجوز سازمان بورس و در پی راه اندازی اولین شرکت رتبه بندی، امکان انتشار اوراق بدهی برای شرکت هایی که حائز رتبه اعتباری مناسب باشند بدون رکن ضامن فراهم شد و این موضوع می تواند کمک شایانی برای تسهیل انتشار اوراق و کاهش هزینه های انتشار باشد.

وی توضیح داد: بر اساس تجارب بین‌المللی، شرکت‌های با رتبه اعتباری مناسب با نرخ کمتر تامین مالی می‌کنند و خریداران اوراق با اطمینان ایجاد شده به موسسات رتبه بندی و ریسک کمتری که در این انتشارها متحمل خواهند شد بازده کمتری دریافت می کنند و این موضوع به نظم بخشی نرخ ها بر اساس مکانیسم بازار و ریسک و بازده کمک خواهد کرد.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بازار سرمایه باید با استفاده از ظرفیت این تجارب، به سمت امکان تامین مالی مستقل از ضمانت سیستم بانکی و ضمانت های فیزیکی حرکت کند و نرخ تامین مالی بر مبنای ریسک محاسبه شده در موسسات رتبه بندی مبنای عمل قرار گیرد. البته با توجه به نو بودن این تجارب در کشور و پیچیدگی های موجود در صنعت رتبه بندی قطعا عدم تحمیل ریسک غیرعادی به بازار بدهی در صدور مجوزها مد نظر قرار خواهد گرفت و صیانت از حقوق خریداران اوراق از نکات مهم و قابل تامل در این رابطه محسوب می شود.