کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


ارتقای جایگاه سازمان بورس واوراق بهادار در آیسکو

02 دسامبر 2018
کد خبر : 978629دکترشاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: تلاش‌های بی‌وقفه سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارتقای عضویت از «پیوسته» به «عادی» به سرانجام رسید.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این خبر گفت: ارتقای عضویت در این نهاد بین المللی نمایانگر رشد و تکامل جهانی بازار سرمایه ایران است و برای دست یابی به این جایگاه، تمامی قوانین و استانداردهای موجود در بازار سرمایه ایران با استانداردهای موجود در آیسکو منطبق شد.

دبیر شورای عالی بورس با اشاره به اینکه آیسکو تقریبا ۹۵ درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی‌گیرد، ادامه داد: پس از ده سال تلاش و پیگیری ‌های مستمر و طی برگزاری جلسات متعدد با دبیرکل و مقامات ارشد آیسکو و نیز انجام رایزنی های لازم با مقامات سایر بازار های سرمایه دنیا، سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در فروردین ۱۳۹۵ به عنوان یکی از اعضای پیوسته آیسکو پذیرفته شد.

وی تصریح کرد: تلاش ‌های بی‌وقفه سازمان بورس به منظور ارتقای عضویت از «پیوسته» به «عادی» از همان ابتدا آغاز شد که این مهم اکنون به سرانجام رسید.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تلاش ها و زحمات بی وقفه تیمی در سازمان بورس به منظور تحقق این هدف، گفت: نکته حائز اهمیت این است که از این پس بستر های لازم برای جذب سرمایه گذاری ‌های خارجی بیشتر فراهم می شود و سرمایه گذاران خارجی قادر خواهند بود تا با اطمینان بیشتری در بازار سرمایه ایران سرمایه گذاری کنند.

دکتر محمدی خاطرنشان کرد: حضور سازمان بورس در آیسکو منجر به تبادل اطلاعات در بالاترین سطح حوزه بازار سرمایه با نهاد های ناظر بر بازار سرمایه عضو آیسکو می شود. همچنین انتقال تکنولوژی، تخصص و استفاده از برنامه های آموزشی آیسکو فرصتی بی نظیر برای بازار سرمایه ایران فراهم می کند.

سخنگوی سازمان بورس با تاکید بر اینکه تمامی ارکان بازار سرمایه ایران از جمله شرکت‌ های بورس تهران، بورس انرژی، بورس کالا، فرابورس و سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه و کانون ‌ها نیز می‌توانند به عضویت آیسکو درآیند، افزود: از مزایا و ویژگی ‌های مهم ارتقای عضویت برای بازار سرمایه ایران، مشارکت در کلیه رأی گیری ‌های آیسکو، امکان عضویت در تمامی کمیته های آن، شرکت در تمامی رویداد ها و فعالیت ‌های آیسکو بطور فعال‌تر و پررنگتر است.

یادآور می شود؛ با ارتقای صورت گرفته، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند ریاست و معاونت کمیته ‌های عضو از جمله «کمیته منطقه ‌ای شمال آفریقا و خاورمیانه» و «کمیته رشد و بازار های نوظهور» را به دست آورد و امکان عضویت در هیئت رئیسه آیسکو را نیز خواهد داشت.