کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


اثر تحریم بر شرکت‌های بورسی چشم‌گیر نیست

23 اکتبر 2018
کد خبر : 978318کورش شمس، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری پاداش سرمایه بهگزین (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): اثرات تحریم‌ها بر شرکت‌های بورسی چشم‌گیر نیست. افزایش قیمت ارز به نحوی است که ریسک حاصل از تحریم‌ها را برای سودآوری شرکت‌ها کاهش داده و EPS شرکت‌ها هم‌چنان رو به بالا خواهد بود.

به‌ گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) کورش شمس افزود: حقیقت این است که اثرات تحریم ها بر شرکت های بورسی آنچنان زیاد نخواهد بود؛ بعضی شرکت ها مستقیماً محصول صادراتی دارند، مانند برخی از متانول سازها یا شرکت های خاص پتروشیمی که قاعدتاً از بابت تحریم ها ممکن است تناژ فروش آنها دستخوش تغییراتی شود؛ کما اینکه قبلاً هم در تجربه سال ۹۲-۹۱ این اتفاقات ملاحظه شده بود، اما به تبع اینکه نرخ های جهانی بالا رفته و دلار هم افزایشی شده، آنچنان در سودآوری آنها تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

وی ادامه داد: سایر صنایع که بخش زیادی از آنها فروش داخلی دارند مانند شرکت فولاد مبارکه اصفهان، پالایشگاهی و … عموماً محصولات خود را به صورت داخلی یا در بورس کالا و بورس انرژی عرضه می کنند و به مشکل تناژ بر نخواهند خورد. لذا افزایش قیمت ارز به نحوی است که ریسک حاصل از تحریم ها را برای سودآوری شرکت ها به نوعی کاهش داده و EPS شرکت ها رو به بالا خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه سپس با اشاره به گزارش های ۶ ماهه شرکت ها اظهار داشت: شرایط بازار به گزارش های ۶ ماهه بسیار وابسته است و در دو هفته اخیر بازار به شدت در انتظار عملکرد ۶ ماهه شرکت ها و گزارش آنها بوده است. به ویژه صنایع رو به جلویی که شاخص ساز هستند و در این مدت نیز تاثیری زیادی بر رشد شاخص داشته اند.

شمس، گزارش های صنایع رو به جلو را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: نکاتی که لازم است در این خصوص به آن توجه کرد شامل گزارش های شرکت های بانکی و نرخ تسعیر ارزی است که باید در صورت مالی های آنها دیده شود و اینکه بانک مرکزی مجوز چه نرخی را برای تسعیر به آنها خواهد داد.

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه توضیح داد: در مورد شرکت های فلزات اساسی و پتروشیمی ها هم باید نوع عملکرد بررسی شود، با توجه به رویه سال های گذشته که معمولاً شرکت های پالایشگاهی، گزارش های خود را در موعد مقرر نمی دهند احتمالاً گزارش دهی این شرکت ها با تاخیر مواجه شود، لذا باید در مورد این صنایع با احتیاط بیشتری عمل کرد.

وی افزود: در مجموع، کلیت بازار را به تبع سودآوری، مثبت می بینم اما با توجه به ریسک هایی که وجود دارد، بازار هنوز P/Eلازم را نگرفته است.

به گفته شمس، سرمایه گذاران با وجود اینکه می دانند شرکت ها سودآور هستند و سودهای سال آینده احیاناً از امسال بیشتر هم خواهد بود، اما هنوز هم با P/E های معقول و بالا سهام را نمی خرند و جانب احتیاط را رعایت کرده اند.