کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


گزارش کامل از بازدید چادرملو

 

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، طی این بازدید یک روزه که با حضور جمعی از مدیران ارشد شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و نیز تعدادی از اصحاب رسانه و خبرنگاران و به دعوت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران برگزار شد، محمود مصری نژاد حین بازدید از مجتمع روند فرآوری سنگ آهن خام و کنسانتره مصرفی برای تولید گندله و نیز شمش و مقاطع فولادی را بیان داشت و از وضعیت پیشرفت طرح های در دست اجرای “کچاد” سخن گفت.

تکمیل زنجیره ارزش با احداث کارخانه فولاد سازی

به گفته مصری نژاد به ازای هر ۱٫۲ میلیون تن گندله ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید می شود و برنامه احداث کارخانه فولادسازی به ظرفیت یک میلیون تن در حال اجرا می باشد که این طرح تولید سالانه تا ۱٫۳ میلیون تن فولاد خام به صورت بلوم و بیلت را شامل می شود و هم اکنون کل ماشین آلات بخش خارجی آن به کشور وارد و در حال نصب می باشد.

وی کل مبلغ سرمایه گذاری ریالی و ارزی دو طرح احداث کارخانه فولاد و احیاء مستقیم را ۱۳ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد که تا پایان آبان ماه سال جاری ۹۱ درصد پیشرفت داشته و طی یکسال آتی به بهره برداری آزمایشی می رسد.

وی ظرفیت برآوردی طرح احداث کارخانه آهن اسفنجی را تولید ۱٫۵۵ میلیون تن آهن اسفنجی به روش میدرکس اعلام کرد که گندله مورد نیاز این کارخانه از مجتمع گندله سازی اردکان تأمین می شود و محل احداث کارخانه مذکور در جوار کارخانه فولاد چادرملو و گندله سازی اردکان است.

به گفته مصری نژاد این طرح تا پایان آبان ماه امسال ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که در زمان بهره برداری برای ۲۵۰ نفر به طور مستقیم ایجاد شغل خواهد کرد.

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی، بزرگترین سرمایه گذاری “کچاد”

در ادامه، خبرنگاران از طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگا واتی بازدید کردند. طبق برنامه های برآوردی هدف از اجرای این طرح که به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری “کچاد” محسوب شده و قرارداد اجرای آن با شرکت مپنا منعقد گردیده، تأمین برق مورد نیاز طرح های فولاد سازی منطقه بوده که کار ساخت آن با سرمایه گذاری ۲۶۵ میلیون یورو معادل ۱۲ هزار و ۴۴۴ میلیارد ریال از آبان ماه سال ۹۱ با زمان بندی بهره برداری ۳۶ ماهه در حال انجام است.
در حال حاضر نیروگاه سیکل ترکیبی “کچاد” دارای ۲ واحد توربین ژنراتور گازی و یک واحد توربین بخاری به ترتیب با ظرفیت حدود ۱۶۶ و ۱۶۰ مگاوات بوده که حدود ۷۵ درصد پیشرفت داشته که دو واحد گازی آن، طی آذر ماه سال جاری با حضور رییس مجلس شورای اسلامی به صورت رسمی افتتاح شد.
افزایش ظرفیت گندله سازی اردکان

از دیگر طرح های در دست اجرای “کچاد”، طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی اردکان از ۳٫۴ میلیون به ۴ میلیون تن در سال می باشد که در حال حاضر این طرح با ظرفیت کامل در دست بهره برداری می باشد.

مصری نژاد هدف از افزایش ظرفیت این واحد را نیاز شرکت های آهن و فولاد غدیر ایرانیان و ارفع به گندله بیشتر به دلیل اجرای طرح های جدید احیاء مستقیم و تولید آهن اسفنجی و توسعه واحدهای موجود در برنامه های آتی برشمرد که تا ۳۰ آبان ماه امسال با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی و سرمایه گذاری ۸۴۳ میلیارد ریالی در دست اجرا است که تا نیمه دوم سال ۱۳۹۴ به بهره برداری می رسد.

وی یکی از مهمترین اقدامات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را تأمین آب از طریق احداث شبکه فاضلاب شهر اردکان برشمرد.

انتقال آب از خلیج فارس

مدیر مجتمع فولاد چادرملو و اردکان از مشارکت در شرکت تأمین و انتقال آب خلیج فارس جهت اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع معدنی جنوب غرب کشور خبر داد.

به گفته مصری نژاد این طرح در سه فاز در نظر گرفته شده که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر ۴۰ درصد، شرکت ملی صنایع مس ایران ۳۰ درصد و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ۲۰ درصد سهام این طرح ملی را در اختیار دارند.

سرمایه نهایی برآوردی طرح مذکور سه هزار میلیارد تومان است که از محل آورده نقدی سهامداران آن تأمین اعتبار خواهد شد. اما در صورت نیاز سایر منابع تأمین مالی همچون انتشار اوراق مشارکت نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بهره برداری از کارخانه نورد طی اسفند ماه امسال

مصری نژاد همچنین از ظرفیت اسمی ۶۵۰ تنی شمش فولاد و ۴۵۰ تنی محصولات بخش نورد سخن گفت که با سرمایه گذاری ۷۶۹۱ میلیارد ریالی در حال اجراست و کارخانه نورد آن اسفند ماه ۹۳ به بهره برداری می رسد.

پس از بازدید از مجتمع و واحدهای در دست اجرا، جلسه پرسش و پاسخی برگزار شد که طی آن مدیران بازرگانی، مجتمع فولاد چادرملو و نیز مالی و اقتصادی به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفتند.

احتمال تعدیل منفی سود هر سهم وجود دارد؟

سیدمحمود سیدی، مدیر مالی “کچاد” در پاسخ به سوال خبرنگار بورس نیوز پیرامون علت فروش ۱۷ درصدی سنگ دانه بندی شده طی عملکرد شش ماهه و احتمال ارایه تعدیل عایدی ۷۵۰ ریالی برآوردی هر سهم سال مالی ۹۳ اظهار داشت: محصولات این بخش تنها ۷ درصد تولید کل “کچاد” را شامل می شود که با توجه به کاهش قیمت های جهانی به پایین ترین سطح در سال های اخیر، در حال حاضر فروش این محصول را متوقف کردیم تا تصمیم بهتری برای آن اتخاذ کنیم. گرچه تولید این محصول حدود ۴۷ درصد پیش بینی ها محقق شده، اما به لحاظ کاهش قیمت های فروش فعلاً مجبور هستیم از فروش آن ممانعت کنیم.

سیدی تأکید کرد: البته برآوردهایی از احتمال افزایش تولید کنسانتره و افزایش قیمت شمش تولیدی شمش فولاد خوزستان وجود دارد؛ از این رو محصولات تا زمان بهبود شرایط نگهداری خواهد شد. علاوه بر این کاهش مقدار فروش سنگ آهن دانه بندی شده تأثیر ناچیز و کم اهمیتی بر سود هم سهم “کچاد” دارد.
آثار ناشی از تحریم ها بر “کچاد”

محمد برقی مدیر بازرگانی “کچاد” نیز پیرامون آثار ناشی از تحریم ها گفت: در ابتدای اعمال تحریم های شدید، شرکت صنعتی و معدنی چادرملو اقدامات لازم برای ورود تجهیزات زمان بر و مهم مورد نیاز طرح های خود را انجام داده و تاکنون شرکت توقفی را که ناشی از شرایط تحریم ها باشد، تجربه نکرده است.

وی افزود: افزون بر تأمین به موقع قطعات و تجهیزات خارجی، با استفاده از توان شرکت های سازنده داخلی و پشتیبانی بخش های فنی، بازرگانی، مالی بیش از ۷۶۰۰ قطعه در داخل و با کیفیتی تا سه برابر مشابه خارجی آنها ساخته شده تا از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری به عمل آید.

وی پیرامون روند قیمت های جهانی سنگ آهن تأکید کرد: اکثر کارشناسان این بخش برای سال ۲۰۱۵ نیز وضعیتی مشابه سال جاری پیش بینی می کنند و تغییر چندانی در قیمت جهانی سنگ آهن قابل تصور نیست.

وی در خصوص قیمت های فروش داخلی عنوان کرد: قیمت های فروش داخلی محصولات شرکت تابعی از متوسط قیمت شمش فولاد خوزستان در دوره های سه ماهه می باشد که به صورت مستقیم از تغییرات قیمت های جهانی متأثر نمی شود.
برقی تأکید کرد: با توجه به برنامه تولید فولاد کشور در افق ۱۴۰۴، شرکت چادرملو با سرمایه گذاری در تولید فولاد به میزان ۱٫۲ میلیون تن سهم خود را در تأمین نیاز کشور به فولاد ایفا می کند.

وی اظهار داشت: شرکت چادرملو نمونه بسیار موفقی از اقتصاد مقاومتی در شرایط سخت کنونی ناشی از تحریم ها می باشد که با افزایش تولید و سرمایه گذاری مؤثر و نیز واردات تجهیزات از شرکت های معتبر اروپایی نقش مهمی را در توسعه اقتصادی کشور در این حوزه ایفا کرده است.

گفتنی است “کچاد” در سال آینده اقدامات قانونی برای افزایش سرمایه و دریافت مجوزهای لازم را برای این برنامه اجرایی خواهد کرد تا نقدینگی مورد نیاز عملیات جاری، هزینه های مالی، تأمین سرمایه در گردش و اجرای طرح های متعدد آن تأمین گردد.