کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


چشم‌انداز بازار سرمایه در سه‌ماهه سوم سال

01 سپتامبر 2018
کد خبر : 977841علی اسلامی‌بیدگلی، رییس هیأت‌مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی (عضو هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): در همه دنیا بازارهای سرمایه از ریسک‌های سیستماتیک متأثر می‌شوند و طبیعتاً ما نیز شاهد تأثیر ریسک‌های سیستماتیک روی بازار سرمایه ایران هستیم، اما آنچه مهم است میزان تأثیر این ریسک‌ها است.

به گزارش روابط عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی اسلامی بیدگلی، ضمن بیان مطلب فوق در خصوص ریسک‌های سیستماتیک پیش روی بورس گفت: بازار سرمایه کشور اصولا با دو نوع ریسک سیستماتیک داخلی و بین المللی مواجه است و مهم‌ترین ریسک سیستماتیک داخلی فعلی که می‌توان برای بازار سرمایه متصور شد موضوع نرخ واقعی ارز در بازار آزاد و همچنین نرخ مبنای ارز برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است.

رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی ادامه داد: به عنوان مثال قیمت گذاری دستوری و تعیین نرخ مبنای ۴۲۰۰ تومانی دلار برای عرضه برخی از محصولات شرکت های پذیرش شده در بورس کالا مشکلاتی را ایجاد کرد و همچنین ابهام در نرخ واقعی ارز، انتشار صورت های مالی شرکت ها یا تخمین درآمدهای آتی آنها را متاثر کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان اینکه فروش محصولات با قیمت های پایین تر از بازار منجر به دسترسی آحاد مردم به کالای ارزان تر نمی شود گفت: آزاد سازی قیمت ها اگرچه با اثر تورمی همراه است اما امیدوار هستیم در روزهای آینده مسئولین درایت لازم را به کار گیرند و بتوانند این رویه را سامان دهند.

اسلامی بیدگلی افزود: نحوه اعلام نرخ ارز مبنا و به ویژه تسعیر ارز نیز مشکل دیگری است که ناشران بورسی برای تدوین صورت های مالی با آن مواجه هستند و مسئولین و مدیران عالی رتبه کشور باید در روزهای آینده با درایت به سمت آزادسازی نرخ ارز حرکت کنند.

رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی به ریسک های سیستماتیک بین المللی اشاره کرد و گفت: معمولا ریسک های بین المللی روی بازار سرمایه کشور تاثیر چند جانبه اما کوتاه مدت دارند و مهمترین موضوعی که اکنون در فضای بین المللی با آن روبرو هستیم، بازگشت تحریم ها است.

وی ادامه داد: مساله تحریم ها ممکن است در کوتاه مدت به تغییر مقداری و مبلغی فروش شرکت های صادر کننده  منجر شود یا محدودیت هایی برای واردات مواد اولیه شرکت های ارز بر ایجاد کند و همچنین مشکلاتی در  حمل و نقل و مبادلات پولی به همراه داشته باشد اما این روند در بلند مدت اصلاح می شود.

رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی ادامه داد: علی رغم وجود ریسک های سیستماتیک به نظرمی رسد بازار سرمایه ۳ ماهه سوم سال روندی مثبت داشته باشد. تصور می شود به واسطه افزایش احتمالی نرخ ارز مبنا در ۳ ماهه سوم سال کماکان با افزایش درآمد انتظاری شرکت های پذیرفته شده در بورس مواجه باشیم. نکته مثبت دیگری که می توان تصور کرد افزایش قابل توجه ارزش جایگزینی شرکت های پذیرفته شده در بورس است که این دو موضوع می تواند با فرض ثبات سایر متغیرها منجر به رشد انتظاری بازار شود. بنابر این روند فعلی رو به رشد بازار سرمایه ادامه دار است. البته ممکن است برخی از شرکت های واردات محور با مشکلاتی روبرو شوند.

این تحلیلگر بازار سرمایه تاکید کرد: تجربه متوالی فعالیت در بازار سرمایه ایران نشان می دهد در زمان بروز یک ریسک سیستماتیک، فعالین بازار سرمایه اثرات آتی آن را پیش بینی می کنند. این موضوع هم در مواقعی که اخبار مثبت منتشر می شود و هم در مواقعی که اخبار منفی شایع است صدق می کند. بنابراین اکنون بازار سرمایه بخش قابل توجهی از تاثیر منفی بازگشت تحریم ها در اقتصاد ایران را پیش خور کرده است.

وی ادامه داد: از طرفی ریسک های بین المللی سال هاست که سایه قابل توجهی روی اقتصاد ایران انداخته اند و بازار سرمایه نیز مدت ها است با این دست از ریسک ها مواجه است. در این شرایط می توان پیش بینی کرد از این پس خبر بازگشت تحریم ها تاثیر قابل توجهی در بازار سرمایه نداشته باشد.