کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


پیش‌بینی‌های مثبت بورسی برای سال ۹۷

03 آوریل 2018
کد خبر : 976502بورس۹۷ در حالی آغاز به کار کرد که مؤلفه‌ها و فاکتورهای مؤثر بر آن حاکی از وقوع اتفاقات جدید در این بازار است. در اقتصاد، نوسان هر شاخص اقتصادی وابسته به تغییر مولفه های اثرگذار بر آن است. از این رو بورس تهران نیز از متغیرهای سیاسی و اقتصادی اثرگذار بر کلان بازار اوراق بهادار و عوامل موثر بر بنگاه ها تبعیت می‌کند.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، سیدروح‌الله حسینی‌مقدم، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیان مطالب فوق  گفت: چند عامل مهم می تواند تا حدودی پیش بینی روند بورس سال آینده را ساده تر کند. از مهمترین عوامل اثر گذار بر بازار سهام طی سال جاری روند قیمت های کالا در بازارهای جهانی است. عاملی که به زعم بسیاری مهم ترین دلیل رشد قابل توجه شاخص طی سال اخیر بوده است.

وی در ادامه بیان کرد: از اواسط تابستان سال ۹۶، کامودیتی ها در بازارهای جهانی روند صعودی چشمگیری را آغاز کردند. سیاست های اقتصادی چین و آمریکا در مسیری قرار گرفت که منجر به افزایش تقاضا در بازار فلزات شد.

حسینی مقدم در ادامه با اشاره به پیش بینی موسسات معتبر در خصوص روند بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۸ بیان کرد: در هر صورت پیش بینی هایی از سوی موسسات معتبر منتشر شده، و باید این روند توسط سرمایه گذاران داخلی به دقت تحلیل شود. در این بین، زیر نظر داشتن تغییرات اقتصاد چین و نحوه اثرگذاری این اقتصاد بر بازارهای جهانی، تحلیل این بازار را دقیق تر خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به بازار نفت اشاره کرد و گفت: بازار نفت نیز از دیگر بازارهای بسیار مهم و اثرگذار بر بورس تهران است. در این زمینه آمارهای اقتصادی و بررسی تصمیمات اوپک در خصوص تولید نفت، حاکی از ثبات نسبی قیمت نفت در سال جاری است.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در بخش دوم اظهاراتش در خصوص روند احتمالی بورس در سال ۹۷ بیان کرد: یک عامل مهم دیگر اثرگذار در رفتار نماگرهای بورس در سال ۹۷، متغیرهای سیاسی است. در چند سال گذشته تاثیری که متغیرهای سیاسی بر نماگرهای اقتصادی از جمله نرخ ارز داشت، سرمایه گذاری در بورس را تحت تاثیر قرار داد. با توجه به صادرات محور بودن بخش قابل توجه شرکتهای بورسی، ثبات نسبی ارزش پول ملی می تواند بر روند قیمت ها و رشد شاخص تاثیر مثبت داشته باشد.

وی افزود: در کنار این عوامل موضوعات دیگری از قبیل نرخ سود بانکی نیز مطرح است. بازار پول به عنوان رقیب دیرینه بازار سهام طی سال جاری شاهد کاهش نرخ سود به ۱۵ درصد بود. موضوعی که به زعم بسیاری از کارشناسان توانست در جریان نقدینگی به سمت فعالیت های مولد و بازارهای رقیب بازار پول، موثر باشد.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در پایان بیان کرد: در سال گذشته، شرکت های بورسی به طور متوسط حدود ۲۵ درصد رشد سودآوری را نسبت به اولین پیش بینی سال ۱۳۹۶ اعلام کردند و با توجه به تحلیل هایی که نسبت به عوامل موثر بر بازار سرمایه ایران وجود دارد، می توان فرضیه حرکت آرام صعودی شاخص را محتمل دانست.