کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


هیجان سیاست‌گذاران بیشتر از سرمایه‌گذاران

12 آگوست 2018
کد خبر : 977616 سعید اسلامی بیدگلی (دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری): افزایش نماگر‌های بازار سهام طی چند روز اخیر بطور مشخص تحت‌تأثیر بسته ارزی دولت قرار داشت. از همین رو انتظار این موضوع که برخی از صنایع بورسی بتوانند با افزایش قیمت دلار و توان عرضه، سودآوری کوتاه‌مدت خود را افزایش دهند وجود داشت.

بنابراین در نهایت این موضوع به رشد شاخص‌های بورسی منجر شد. بطور معمول همگام با رشد شرکت‌های بزرگ جو بازار با توجه به اثر روانی جدید مثبت می‌شود که این مهم در سایر سهم‌ها نیز به نوعی تاثیر‌گذار خواهد بود. البته روز‌های دو‌شنبه و سه شنبه حقوقی‌های بازار شرایط را بهترین فرصت برای عرضه سهام با قیمت مناسب ارزیابی کردند و در نتیجه دست به عرضه‌های سنگینی در روند معاملاتی زدند که این اقدام تا حد زیادی بازار را تحت تاثیر خود قرار داد. از سویی، اخباری پیرامون تاکید بانک مرکزی در خصوص دلار‌های انباشته شده شرکت‌ها که می‌بایست با نرخ قبلی فرآیند تسویه صورت بگیرد و مابه‌التفاوت را از آنها دریافت کند و قرار گرفتن بازار سهام تحت تاثیر عرضه حقوقی‌ها در نهایت منجر به عقب‌نشینی شاخص شد.

از طرفی، اتفاقاتی که در روز سه شنبه و چهار‌شنبه افتاد بیانگر ورود بازار به موضوع محاسباتی است. بطوری که تصمیم‌گیری در خصوص خوراک و اینکه محصولات با دلار نیمایی یا آزاد محاسبه شوند از موضوعات مورد بررسی بشمار می‌رفت. بر این اساس، روند حرکتی نماگر‌های اصلی طی روز گذشته نشان‌گر در پیش‌گرفتن مسیر اصلاحی در بورس بود. روند بازار سهام طی روز‌های دو‌شنبه و سه شنبه به نوعی نمایان‌گر تغییرات تازه در جریان معاملاتی بازار بود. به هر حال، زمانی که حقوقی‌ها در سمت تقاضا قرار نگیرند و صف عرضه را نسبتا سنگین تشکیل دهند بطور قطع سرعت اصلاح قیمتی با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه خواهد شد. بر این اساس مجموع حرکت‌های بازار در ۲ الی ۳ هفته گذشته متاسفانه بیشتر حاصل هیجانات در سیاست‌گذاری است تا معاملات. با وجود اینکه سرمایه‌گذاران در تمام دنیا دچار هیجان هستند اما در ایران سیاست‌گذاران بیشتر دچار هیجان می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود با توجه به فرصت تعطیلی بازار تحلیلگران به این سمت خواهند رفت که اتفاقات بازار را به صورت شفاف مورد بررسی قرار دهند. دولت هنوز در بسته ارزی خود ابهامات بسیار زیاد و جدی از جمله عرضه ارز فیزیکی و منابع تامین آن، مشخص نبودن نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نامشخص بودن وضعیت بازار کالا و بورس کالا و… مواجه است. از همین رو، با روشن شدن وضعیت می‌توان به ثبات در بورس رسید.

در شرایط فعلی می‌بایست بر این موضوع تاکید کرد که سرمایه‌گذاران به صورت منطقی عمل کنند و به هیچ عنوان اسیر جو هیجانی نشوند به هر حال معامله‌گرانی در بازار حضور دارند که بطور روزانه اقدام به داد و ستد سهام شرکت‌های بورسی می‌کنند. این در حالی است که برندگان نوسان بازیگران حرفه‌ای و فعال در بازار سهامند و سرمایه‌گذاران عادی بطور معمول برنده این نوسان نخواهند بود.