کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


نقش مؤسسات رتبه‌بندی در افزایش شفافیت بازار سرمایه

20 آگوست 2018
کد خبر : 977736بیست و یکم فروردین ۱۳۹۵ دستورالعمل تأسیس و فعالیت مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری در سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب شد و طی ابلاغیۀ شمارۀ ۱۲۰۲۰۰۶۲ مورخ۱۳۹۵٫۰۴٫۲۲ به اطلاع عموم رسید و در نهایت ۲۰ مردادماه ۱۳۹۷ اولین مؤسسه رتبه‌بندی اعتباری به خانواده بازار سرمایه پیوست.

به گزارش روابط عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: رتبه‌بندی اعتباری نقش مهمی در افزایش شفافیت بازار سرمایه ایفا می‌کند و ارزیابی بی‌‌طرفانه‌ای از وضعیت ناشران ارایه می‌دهد.

به گفته رییس سازمان بورس اظهارنظر عینی، خارجی و مستقل در خصوص توانایی یک شرکت در ایفای کامل و به موقع تعهدات، وظیفه اصلی موسسات رتبه بندی است و ریسک شرکتها و بازدهی آنها را مشخص می کند.

رییس سازمان بورس ضمن بیان اینکه اعلام رتبه اعتباری شرکت‌ ها، تصمیم‌ گیری سرمایه‌ گذاران و اعتبار دهندگان را به عنوان استفاده‌ کنندگان اصلی شرکت‌ ها تسهیل می‌کند، گفت: رتبه بندی به کاهش هزینه انتشار اوراق مالی کمک می کند.

دبیر شورایعالی بورس افزود: زمانی که رتبه بندی در بازار سرمایه مصداقی نداشته باشد اوراق پر ریسک و کم ریسک با هم تفاوتی ندارند و باید برای تمامی این اوراق تضمین های کافی داشته باشیم! اما وقتی بحث رتبه بندی مطرح است، اوراقی که رتبه اعتباری مناسبی دارند از تضمین بی نیاز می شوند، در نتیجه هم کسی که تامین مالی می کند و هم کسی که اوراق را خریداری می کند با یک وضعیت برد- برد مواجه است.

دکتر محمدی افزود: با آغاز فعالیت موسسات رتبه بندی تامین مالی کم هزینه تر از گذشته انجام می شود و به تبع قیمت گذاری اوراق نیز روندی کاهشی دارد و این امر کمک می کند سرمایه گذار هم بازده مناسب تری کسب کند.

رییس سازمان بورس فعالیت شرکت های رتبه بندی را یکی از عوامل افزایش اعتبار اقتصادی کشور ها در عرصه بین الملل دانست و گفت: آغاز فعالیت شرکت های رتبه بندی بازار سرمایه قطعا افزایش اعتبار بورس ایران در عرصه بین الملل را به همراه دارد. زمانی که شرکت های رتبه بندی در کشور فعال باشند و میزان ریسک و بازدهی شرکت ها مشخص شود سرمایه گذاران خارجی اعتماد بیشتری می کنند و می توانیم راحت تر از گذشته از منابع خارجی بهره برداری کنیم و در واقع افزایش اعتبار بین المللی یکی از مهمترین نقش های موسسات رتبه بندی است.

دکتر محمدی با اشاره به صدور مجوز فعالیت نخستین موسسه رتبه بندی ادامه داد: سازمان بورس با تاسیس پنج موسسه رتبه بندی موافقت اصولی کرده اما ممکن است برخی از این موسسات با هم ادغام شوند یا بعدها مجوزهای بیشتری صادر شود.

رییس سازمان بورس تاکید کرد: باید توجه کنیم که در دنیا تعداد موسسات رتبه بندی محدود است. اگر تعداد آن ها زیاد باشد، اثربخشی و کارآمدی آنها از میان می رود. اما چون در ابتدای راه فعالیت این موسسات هستیم، ضروری است تعداد به حدی باشد که اگر در آینده بعضی از آنها به موفقیت نرسیدند، کاری که آغاز شده، متوقف نشود.