کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


نامه سرگشاده دبیرکل کانون به رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

27 دسامبر 2016
کد خبر : 972232دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در نامه‌ای سرگشاده، دغدغه‌ها و نگرانی‌های نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه را پیرامون لایحه برنامه ششم توسعه اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، سعید اسلامی بیدگلی با اشاره به این‌که سال‌هاست که اقتصاددانان درباره معضلات بانک‌پایگی اقتصاد ایران هشدار داده‌اند و توسعه بازارهای مالی از جمله برنامه‌های موردتوجه دولت‌های مختلف بوده است، تأکید نموده که دولت تدبیر و امید نیز در آغازین روزهای سکانداری امور اجرایی کشور تأکید بسیاری بر حرکت به‌سمت شفافیت و افزایش سهم تأمین منابع مالی از بازار سرمایه داشت.

در بخشی از این نامه آمده است: این‌جانب شکی ندارم که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و به‌ویژه اعضای کمیسیون تلفیق توجه خاصی به مواد و بندهای مربوط به بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار خواهند داشت، اما لازم دیدم که به‌عنوان دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و نماینده شرکت‌ها و نهادهای فعال در این حوزه دغدغه‌های فعالان اقتصادی و مدیران بازار سرمایه کشور را درباره برخی از این موارد به شما و همکارانتان منتقل کنم.

تأکید ویژه بر سیاست‌های توسعه‌ای بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار و الزامات افزایش رقابت در سطح اقتصاد کشور، توسعه همه‌جانبه بازار سرمایه به جای بخشی‌نگری و ریسک‌های پیش روی سرمایه‌گذاران بازار سرمایه کشور از اجزای اصلی نامه مذکور است.

از مهم‌ترین نکات مورد توجه در نامه مذکور، بندهای ذیل ماده (۱۵) گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم، به‌ویژه قسمت “ب” و “ج” بند (۱) از این ماده در خصوص حقوق سهامداران بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی است که از نظر دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، هم مغایر قانون است و هم فعالیت این نهادها را با سردرگمی مواجه می‌کند و اصل بدیهی نهاد ناظر واحد را زیر سؤال خواهد برد.

در پایان، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران آمادگی خود را به‌عنوان نماینده بخش بزرگی از بازار سرمایه جهت برگزاری جلساتی با اعضای محترم کمیسیون تلفیق و ارائه اطلاعات مورد نیاز اعلام نموده است.

.

.

pdfpdf متن کامل نامه