کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


نامه دکتر سعید اسلامی بیدگلی به رئیس مجلس شورای اسلامی

06 آگوست 2019
کد خبر : 979994دکتر سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در روز سه‌شنبه مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ پیشنهاد خود را در خصوص “حذف سود و جرائم مضاعف بانکی” طی نامه‌ای به دکتر  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام نمود.

متن کامل این نامه در ذیل آورده شده است، همچنین تصویر نامه در پایین خبر قابل مشاهده می‌باشد. 

“به‌نام خدا

برادر گرامی
جناب آقای دکتر علی لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام
با تصویب دو فوریت “حذف سود و جرایم مضاعف بانکی” و با توجه به روشن نبودن ابعاد این پیشنهاد در مجلس شورای اسلامی، بسیاری از کارشناسان و فعالان بازارهای مالی کشور بار دیگر نگران شده‌اند که مبادا قانونی جدید، مشکلی بر انبوه مشکلات شبکه پولی کشور بی‌افزاید. این نگرانی زمانی تشدید می‌شود که متوجه می‌شویم اظهار نظر برخی از نمایندگان محترم مجلس به‌طرز غیرقابل تصوری از اصول و بدیهیات علم اقتصاد دور است.

این‌جانب بر حسن‌ظن نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی آگاهم، اما گزاره‌هایی که از خلاصه‌ متن و محتوای طرح پیشنهادی مجلس در مطبوعات و رسانه‌های مختلف خوانده و شنیده می‌شود بسیار نگران‌کننده است، زیرا احکام قانونی مطروحه در پیشنهاد نمایندگان محترم از نقطه‌نظر کارشناسی و علم مدیریت مالی، کاملاً مردود است.

حذف جرائم عدم‌بازپرداختِ به‌موقع تسهیلات اخذشده، انگیزه تأخیر در بازپرداخت (و حتی عدم‌بازپرداخت) اقساط را افزایش خواهد داد. شبکه پولی کشور هم‌‌اکنون هم با مشکل حجم بالای مطالبات غیرجاری مواجه است و شما به‌خوبی آگاهید که بخش بزرگی از این مطالبات، مشکوک‌الوصول است. در ضمن عدم‌بازپرداخت به‌موقع تسهیلات، زیان انبوهی را متوجه میلیون‌ها سپرده‌گذار و سهامدار بانکی خواهد کرد.

همان‌طور که اشاره کردم از آن‌جا که جزئیات این پیشنهاد منتشر نشده است، نمی‌توان درباره ابعاد و نتایج آن نظر صریحی داد. موضوعاتی مثل چگونگی محاسبه سود سپرده‌ها (چون در این مورد هم به سود سپرده‌ها، مجدداً سود تعلق می‌گیرد)، چگونگی نظارت نهادهای ناظر بر فرایندهای پیشنهادی، تأثیرات خرد (در سطح یک بانک) و کلان (در سطح شبکه بانکی و حتی اقتصاد کشور) چنین تصمیمی و … از جمله مواردی است که نیاز به بحث و بررسی مفصل دارد.

با این اوصاف خواهشمند است تصمیم‌گیری در این مورد را به اخذ مشاوره از کارشناسان و محققان و نهادهای حرفه‌ای فعال در بازارهای مالی منوط کنید و با تصویب یک قانون یا مقرره جدید بازارهای مالی را از چاله‌ای به چاهی نیاندازید.

کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به‌عنوان نماینده نهادهای مالی فعال در بازارهای مالی که منافع تعداد قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران، صنعتگران و تولیدکنندگان را در بازار سرمایه دنبال می‌کند آمادگی دارد تا با بررسی این طرح و اثرات آن، نظرات پیشنهادی خود را در اختیار جنابعالی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دهد.

امیدوارم فرایندهای قانون‌گذاری در کشور در جهت کمک به حل معضلات و مشکلات اقتصاد کشور باشد.

به‌امید ایرانی آباد و آزاد.

سعید اسلامی بیدگلی
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران”