کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


معرفی پنج سکوی بزرگ تأمین مالی جمعی

21 مه 2018
کد خبر : 976816تأمین مالی جمعی یا به عبارتی Crowdfunding یکی از راهکاری های نوین برای تأمین مالی استارتاپ ها در آمریکا است.  اگر شما به عنوان یک شرکت استارتاپی در واشنگتن دی سی تصمیم به تأمین مالی جمعی داشته باشید به شما نوید می دهم که یکی از بهترین روش های تأمین مالی را برگزیده اید. اما اگر شما استارتاپی ساکن ایالت می سی سی پی هستید باید با نهایت تأسف اعلام کنم اگر می خواهید موفق شوید راه دیگری را انتخاب کنید.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به‌نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط موسسه CCA بهترین و بدترین ایالت های آمریکا برای تأمین مالی جمعی معرفی شدند که در میان آنها واشنگتن دی سی، نیویورک، ورمنت و کالیفرنیا از بهترین و موفق ترین ایالت ها برای تأمین مالی جمعی و می سی سی پی، نبراسکا، آرکانساس، آیوا، آلاباما جزء بدترین و شکست خورده ترین شهرها برای تأمین مالی جمعی معرفی شده اند.

تأمین مالی جمعی در واقع به جمع آوری نقدینگی محدود، برای تأمین مالی پروژه های هنری از عده کثیری از جمعیت از طریق اینترنت است . در سال ۲۰۱۵ میلادی میزان تأمین مالی جمعی در دنیا در حدد ۳۴ بیلیون دلار تحمین زده شد.

تأمین مالی جمعی در آمریکا که به صورت آنلاین صورت می پذیرد شرکت ها را قادر می سازد تا با جمع آوری نقدینگی لازم، مراحل رشد استارتاپ خود را فراهم کنند.

بزرگترین پلتفرم های تأمین مالی جمعی در آمریکا (سکوی تأمین مالی جمعی) در حدود پنج پلتفرم هستند که در زمینه های مختلف به ارائه خدمات می پردازند که اکثر آنها هم در قالب پروژه های هنری فعال هستند.این پلتفرم ها در واقع وب سایت هایی هستند که به صورت آنلاین تأمین مالی را صورت می دهند.

۱- کیک استارتر : بزرگترین پلتفرم معاملاتی تأمین مالی جمعی است که در آپریل سال ۲۰۰۹ میلادی در نیویورک شروع به کار کرد تا در زمینه تأمین مالی پروژه های هنری و سینمایی فعالیت کند. این پلتفرم ترجیح می دهد تا از عده کثیری از متقاضیان به صورت داوطلبانه نقدینگی جذب کند تا این که از یک عده اقلیت، مقدار زیادی پول جمع کند.

 این پلتفرم با موفقیت های روز افزون رو به رو شد و توانست با جذب پروژه های هنری مختلف در حدود ۱۲۴ هزار و ۹۳۵ پروژه را با موفقیت تأمین مالی کند و در حدود ۳٫۰۵ بیلیون دلار نقدینگی برای آنها جمع آوری کند. یکی از مشخصه های بارز این پلتفرم “یا همه یا هیچ” است به این معنی که اگر پروژه ای نتوانست به هدف مورد نظر در خصوص تأمین مالی برسد نیازی نیست هیچ مبلغی را به این پلتفرم به عنوان کمیسیون پرداخت کند . اما پروژه های موفق در زمینه تأمین مالی ۵ درصد کمیسیون و ۳ درصد هزینه معاملات را پرداخت خواهند کرد.

۲- ایندیه گوگو : در ماه ژانویه سال ۲۰۰۸ در سانفرانسیسکو فعالیت خود را آغاز کرد و به عنوان راه حل جایگزین برای تأمین مالی پروژه های هنری فعالیت کرد. ایندیه گوگو به سرعت رشد کرد و توانست میزبانی برای تأمین مالی دیگر پروژه ها باشد. یکی از مشخصه های متفاوت این پلتفرم این است که به پروژه ها این امکان را می دهد تا اگر موفق به جمع آوری میزان نقدینگی هدف خود نشدند تا هر چقدر از میزان نقدینگی جمع آوری شده را به کار ببرند تا مقداری از پروژه را پیش ببرند. ویژگی دیگر هم این است که این پلتفرم به پروژه ها این امکان را می دهد تا اگر بیش از میزان هدف، نقدینگی جمع آوری شد، ۵ درصد کمیسیون به ۹ درصد خواهد رسید که این میزان به علاوه ۳ درصد ثابت بابت معاملات و تراکنش مالی هر پروژه خواهد بود.

از ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی، ایندیه گوگو میزبان شرکت ها و پروژه های بیشتری نسبت به کیک استار بود. ایندیه گوگو میزبان ۲۳۱ هزار و ۹۰۰پروژه بوده و کیک استار میزبان ۲۱۸ هزار و ۸۶۹ پروژه بوده است. با این حال میزان موفقیت پروژه های کیک استار بیشتر بوده است. در حدود ۶۸ هزار و ۹۸۴ پروژه کیک استار به هدف اولیه تأمین مالی و ایندیه گوگو به ۲۶ هزار و ۲۷۲ هدف پروژه خود رسیده است.

براساس آمار منتشر شده، کیک استار ۳۱٫۵ درصد و ایندیه گوگو ۱۱٫۳ درصددر زمینه کاری خود موفق بوده است.

۳- پلج میوزیک : به عنوان سومین پلتفرم موفق مشغول به کار است که در سال ۲۰۰۹ میلادی پروژه های هنری را تأمین مالی می کند. این تأمین مالی توسط عده کثیری از مردم صورت می گیرد و محدودیتی برای حضور در این تأمین مالی وجود ندارد . نحوه کار این پلتفرم هم مانند کیک استار، همه یا هیچ است. به این ترتیب که اگر تأمین مالی مورد هدف صورت نگیرد، مبلغ جمع شده به پروژه تخصیص پیدا نمی کند. وجه تمایز این پلتفرم این است که از پروژه هایی که موفق به تأمین مالی ۱۰۰ درصدی شده اند ۱۵ درصد کمیسیون می گیرد. دلیل این نرخ بالا هم این است که ادعا می کند ۹۰درصد از ۱۰۰ پروژه ای که در ماه به عهده این پلتفرم است با موفقیت کامل تأمین مالی می شود.

۴- سید اند اسپارک: این پلفترم معاملاتی مخصوص تأمین مالی فیلم ها و برنامه های تلویزیونی است که در لس آنجلس مشغول به فعالیت است. در دسامبر سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را آغاز کرده است و توانسته جامعه فیلمسازان مستقل و هالیوودی را پدید آورد که تمامی فعالیت های تامین مالی پروژه ها را بر عهده بگیرد . این پلتفرم ادعا می کند که حدود ۷۵ درصد از پروژه های تحت اختیار خود را با موفقیت به پایان برده است . هزینه کمیسیون این پلفترم برای پروژه هایی که با موفقیت انجام می شود ۵ درصد است.

۵- بارن رایزر: این پلتفرم مخصوص تأمین مالی تولیدات اورگانیک کشاورزی است . این پلتفرم در سال ۲۰۱۴ با ۱۸۷ پروژه موفق فعالیت خود را آغاز کرد. بیشترین تأمین مالی صورت داده توسط این پلتفرم ۹۳ هزار دلار بوده است . کمیسیون این پلتفرم از پروژه های موفق ۵ درصد است و از پروژه هایی که به هدف نهایی تأمین مالی نرسند هیچ کمیسیونی دریافت نمی کند.