کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


مشکلات شرکت‌های سرمایه‌گذاری به سازمان بورس و اوراق بهادار منتقل شد

17 مه 2018
کد خبر : 976780مدیران عامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری مهم‌ترین مشکلات شرکت‌های تحت مدیریت خود و برخی از مسائل بازار سرمایه را با رییس سازمان بورس در میان گذاشتند.

به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، نشست مشترک رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران عامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری عضو کانون برای بررسی مسائل عمده بازار سرمایه و مشکلات شرکت‌های سرمایه‌گذاری روز گذشته در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به‌نقل از اقتصاد آنلاین، سعید اسلامی‌بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با بیان اینکه محور جلسه مسأله مالیاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاریاست، موضوع مهم دیگر را تبیین جایگاه و نحوه کمک فعالان بازار بهرفع نگرانی‌ها و اثرپذیری بازار سرمایه از اتفاقات متعدد دانست واینکه سازمان بورس در این راستا چه برنامه‌ای دارد.

ورود کانون به فرآیند تایید صلاحیت مدیران/ مساله ماده ۱۲۹ و ۲۴۱

محمد ابراهیم پورزرندی، رئیس هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه مردم به جای سرمایه‌گذاری درسهام دلاری، در دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند، افزود: در ‌حال حاضرمکانیزم معامله در بورس شفاف‌ترین و بهترین مکانیزم‌ها است اماشرکت‌ها نمی‌توانند براساس تقاضای موجود پاسخگو باشند چراکه ازپیامدهای آن می‌ترسند. اکنون خروج بانک‌ها از بنگاه داری بهترینزمان برای بزرگ شدن بازار سرمایه است اما این ترس‌ها در اینمسیر مشکل ایجاد می‌کند. یکی دیگر از نکاتی که پورزرندی به آناشاره کرد، آفت مدیریت شرکت‌ها بود. تغییرات تند مدیران شرکت‌هایوابسته به نهادها موجب تغییرات تند در سرمایه‌گذاری شرکت‌ها می‌شود. او تقاضا کرد که کانون نهادها در صلاحیت مدیریت شرکت‌ها بهسازمان کمک کند.

عباس باباگل زاده، عضو هیأت‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با تاکید بر اینکه با شرایط جدید پیش آمده بعد از خروجآمریکا از برجام، بورس باید درباره تأمین مالی شرکت‌ها بررسی وتغییراتی انجام دهد، توضیح داد: نباید به سودهای اوراق توجه زیادیشود بلکه باید به پروژه‌ها و پیشبرد آنها کمک شود. درخواست می‌شودتسهیلاتی در کمیته پذیرش انجام شود که شرکت‌ها بتوانند تأمینمالی کنند و پروژه‌ها را پیش ببرند. به علاوه، مقررات مربوط به ادغام‌هاباید شکل بگیرد تا بتوان در این راستا گام برداشت. ماده ۱۲۹ قانونتجارت برای ادغام‌ها دست و پاگیر است. نکته دیگر اینکه فرآیندتأیید صلاحیت مدیران بسیار طول می‌کشد. به‌علاوه ماده ۲۴۱ منجربه خروج برخی از مدیران قابل شده است. البته سازمان در این راستااقداماتی انجام داده است اما باز هم نیاز به پیگیری وجود دارد.

مساله فیپا/ لزوم مقررات زدایی/ مالیات صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری

امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت ومعدن با بیان اینکه بازگشت ذخیره مسأله‌ای است که بیشتر شرکت‌هایسرمایه‌گذاری با آن مواجه هستند، اضافه کرد: نکته دیگر اینکه بینبورس و بانک مرکزی اختلاف وجود دارد؛ در جذب سرمایه‌هایسرمایه‌گذاران خارجی، از نظر سازمان بورس اخذ کد بورسی کافی بودو فیپا اجباری نبود اما اکنون و با اتفاقات اخیر، بانک مرکزی می‌گویداگر پولی می‌خواهد خارج شود، باید ورود آن قانونی می‌بود و قانونیبودن یعنی فیپا؛ درحالی‌که نهاد ناظر آن را اختیاری اعلام کرده بود. موارد این‌چنینی ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد.

سلمان خادم‌المله، عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه ‌گذاری ایران نیز بر مقررات‌زدایی در بازار سرمایه و لزوم ورود کانون نهادهایسرمایه‌گذاری ایران به تأیید صلاحیت مدیران تأکید کرد.

اسلامی‌بیدگلی بر مسأله مالیات‌ها به‌عنوان مشکل مشترک بسیاریاز شرکت‌ها تأکید کرد و دو مساله مالیات صندوق‌های سرمایه‌گذاریو شرکت‌های سرمایه‌گذاری را کلیدی دانست.

معضل تصمیمات بدون تخصص/ لزوم نرمش در تغییر اساسنامه تیپ

حسین بوستانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایران و فرانسه برمسأله مالیات بر برگشت ذخیره تأکید کرد: برگشت ذخیره مشمولمالیات نیست اما ما هنوز نتوانستیم این موضوع را اثبات کنیم. مااز درآمدی ذخیره می‌گیریم که مالیات آن پرداخت شده است. اینمسأله موجب می‌شود که شرکت‌ها قانون را دور بزنند و ذخیره نگیرند ومنافع موهوم توزیع شود. لازم است در این راستا اقداماتی انجام شودتا این مسأله گسترده نشود. ما از سازمان بورس، علاوه بر نظارت، توقعحمایت داریم.

جواد عشقی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریتصندوق بازنشستگی کشوری نیز اظهار داشت که ۲۰ درصد از نقدینگیکشور در اختیار بازار سرمایه است و این بازار قدرت و توان اقتصادیخود را دارد اما از سوی دیگر، بازیگران تصمیم‌گیرانی هستیم کهبعضاً تخصصی در این بازار ندارند. نکته دیگر اینکه لازم است اجرا چ از هم جدا شود و سازمان بورس فقط به نظارت بپردازد.

سید‌ محمد هاشمی نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مهرگان تأمین پارس در رابطه با تیپ اساسنامه شرکت های سرمایه گذاری گفت:مسأله قابل توجهی که بعضا مشکل ایجاد می‌کند این است که رویتیپ اساسنامه شرکت های سرمایه گذاری به سختی می توانتغییرات جزئی انجام داد. تقاضا می شود که در این راستا نرمش انجام شود. در حوزه تأمین مالی نیز فرآیند بسیار طولانی است و گاهی ایراداتی گرفته می شود که قابل پیش بینی نیست.

لزوم تسریع در انجام امور/ افزایش سرمایه های توجیهی

علیرضا قدرتی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سبحان در رابطه با گزارش های تفسیری مدیریت گفت: گزارش تفسیری مدیریت برایشرکت های سرمایه گذاری هم الزام شده است در حالی که این شرکت ها معاف از اعلام eps بودند. اکنون ابهام و مشکلاتی ایجاد شده است.نکته دیگر این است که در راستای حمایت از کالای ایرانی، بایدخودتحریمی زدوده شود. باید کمک شود. شرایط کشور سخت است و شاید بتوان با ابزارهای مالی به شرکت ها کمک کرد. اقناع شرکت ها برای ورود به بورس بسیار دشوار است اما موفق شدیم برخی از آنها را قانع کنیم ولی حالا چند ماه است که در صف ورود به بورس مانده اند.مساله دیگر اینکه لازم است بین تنبیه سهامدان و مدیران شرکت ها فرق قائل شویم. نباید به خاطر مدیر یک شرکت، سهامداران آن تنبیه شوند.

اسلامی بیدگلی نیز تاکید کرد که اصلاح توقف نمادها اقدام بسیارخوب و شجاعانه ای بود و درخواست ما این است که روی قوانین به طور محکم بایستید. او ادامه داد: باید از سهامدار خرد حمایت شود. سازمان باید در این راستا پیش قدم شود. نکته دیگر اینکه اوراق مبتنی بر سود تقسیمی  شاید بتواند بخشی از مشکلات را حل کند.

سایر نکات مطرح شده در جلسه امروز رئیس سازمان بورس با مدیرانعامل شرکت های سرمایه گذاری عضو کانون نهادهای سرمایه گذاریایران به این شرح بود که مدیران ارشد حاکمیت با بازار سرمایهآشنایی کمتری دارند و باید برنامه ای تدوین شود تا آنها این بازار را بشناسند و متوجه تاثیر منفی برخی از تصمیمات خود شوند. نکته دیگر اینکه بازار با ریسک های منتج از مجموعه ای از شرایط همراه است که موجب کاهش اعتماد سهامداران غیرعمده شده است. تصمیماتی که در فضای کلان اقتصادی گرفته می شود، ثبات مورد انتظار در آنها دیده نمی شود. لازم است نمایندگانی از بورس در جلسات وزیران حضور داشته باشند تا منافع شرکت های سرمایهگذاری در نظر گرفته شود. مساله دیگر توقف بلندمدت برخی از نمادها است که موجب فرار سهامداران آنها می شود. مشکل دیگر بروکراسیزیاد اداری در سازمان بورس است که موجب می شود رسیدگی به برخیکارها و درخواست ها بسیار طول بکشد.

درخصوص مساله مالیات ها از سوی یکی از حاضران عنوان شد کهبهترین روش این است که از طریق دیوان عدالت اداری اقدام شود.موضوع مورد تاکید دیگر، تغییر مالکیت در شرکت های کارگزاری و فاصله زمانی طولانی اعمال این تغییربود که بعضا در تصمیم گیری ها و امضاها مشکل ایجاد می کند و لازم است تدبیری اندیشیده شود تا در این فاصله بتوان کارها را پیش برد و تصمیمات را اجرایی کرد.مساله دیگری که از سوی بیشتر مدیران مورد تاکید قرار گرفت، افزایشسرمایه شرکت های سرمایه گذاری بود؛ به گفته آنها افزایش سرمایه این شرکت ها معمولا برای عدم پرداخت مطالبات سهامدار عمده است و گزارش هایی که تهیه می شود، درواقع برای توجیه است و شرکت طرح خاصی ندارد. تاخیر در پرداخت سودهای تقسیمی شرکت ها انتقاد دیگری بود که مورد تاکید قرار گرفت؛ بر این اساس که سود تقسیمی شرکت ها باید در مهلت قانونی پرداخت شود اما اگر این کار انجام نشود، کسی مجازات نمی شود. مساله دیگر، شفافیت بازار بود؛ به اعتقاد برخی از حاضران جلسه، تحریم ها فضا را مبهم کرده و لازم است شفافیت بیشتری در بازار ایجاد شود. انتقاد دیگر این بود که گاهی مدیران شرکت ها در فرآیند پذیرش به لحاظ تضییع حقوق سهامداران، متخلف محسوب می شوند در حالی که این مدیران تقاضایحمایت دارند. مجازات های تبعی نیز مشکلاتی را ایجاد می کند و فرصت ها را از بین می برد.

استقبال سازمان بورس از انتقادها

شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به موارد مطرح شده از سوی حاضران جلسه گفت: در رابطه با تعداد نمادهایمتوقف، ۷۰ نماد متوقف بود که آن را به ۱۵ نماد کاهش دادیم. در حالحاضر ۱۰ نماد در بورس و پنج نماد در فرابورس متوقف هستند. امادرخصوص سهام شرکتی که مثلا صورت مالی ارائه نمی دهد، نمی توانکاری کرد. سازمان راضی نیست که این نمادها متوقف بمانند امابرخی موارد در اختیار ما نیست. درخصوص جریمه شدن مدیرانباید بگویم که از جریمه شدن آنها خوشحال نمی شویم اما باید ازحقوق ضایع شده دفاع کرد، باید توضیح داد. موضع سازمانبینابین است و به دنبال محکوم کردن افراد یا چشم پوشی از تخلفاتنیست. در رابطه با حمایت از سهامداران حقیقی، باید خلا موجوددرخصوص حمایت از آنها از طریق ارتباط با صندوق ها برطرف شود. باید به این موضوع بها داده شود. صندوق ها می توانند از دارندگانواحدهای خود به عنوان نمایندگان سهامداران حقیقی نظرسنجی کنند واین نظرها از طریق کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران به سازمانبورس منتقل شود. از این طریق می توان نظر سهامداران حقیقی رادریافت کرد. او تاکید کرد: مساله مالیات ها همچنان پیگیری میشود.

محمدی در ادامه اظهار داشت: نباید به خاطر ارز یا بازار پول، بازارسرمایه آسیب ببیند. اقداماتی برای ورود ارز و سکه به بورس انجامشد که بعضا با مخالفت هایی رو به رو شد. مساله دیگر اینکه باید ازسوی همه تاکید شود که شاخص تنها یک تصویر و عدد است و بنگاهاست که اصالت دارد و وضعیت را نشان می دهد. بهره وری و نوآوریبنگاه ها تابلوی بورس را تعیین می کند. خلق ارزش در اقتصاد واقعیصورت می گیرد. بازارهای مالی توزیع ارزش ایجاد شده را بر عهدهدارند. در رابطه با تایید صلاحیت مدیران، با کانون کارگزاران تفاهمیکردیم و با کانون نهادها هم می توانیم تفاهم کنیم. مساله اولویتبندی تامین مالی قابل توجه است و پیگیری می شود. تسریع درروند تامین مالی خوب است و حتما تسریع می کنیم. درخصوصتسهیل انتشار اوراق سلف موافقت داریم. مساله ادغام ها بسیار مهماست و باید روی آن کار کنیم. مسائل مطرح شده مربوط ماده ۱۲۹ وماده ۲۴۱ مهم است. مسائل مطرح شده درخصوص بازگشت ها و ذخایرمهم و قابل توجه است. درخصوص فیپا در مذاکرات جدید در حالگنجاندن آن هستیم. روی مقررات زدایی کار می کنیم و از برنامه هایاصلی سال جاری سازمان است. رسیدگی به شکایات در کمیتهسازش باید تسریع شود. درخصوص ریسک های سیاست گذاری،مواردی در قالب نامه های محرمانه ارائه شده است اما همه چیز فقطمعطوف به سازمان بورس نیست و فعالان بازار باید همراهی کنند و همهانتقادها را به سمت سازمان روانه نکنند.

در رابطه با کاهش امور اجرایی سازمان بورس، اقداماتی انجام شدهاست اما گاهی اوقات توانایی قبول برخی از امور از سوی بورس وجودندارد. در رابطه با اساسنامه تیپ، سازمان بازرسی کل کشور گاهی دررابطه با رعایت نشدن آن ایراداتی وارد می کند اما اگر اصلاحاتیمدنظر شرکت های سرمایه گذاری است، اعلام کنند تا سازمان آنها راپیگیری کند. در رابطه با بروکراسی نیز تقاضا می شود مدیران بهصحبت منشی یا کارشناس اکتفا نکنند و حتما اتوماسیون را چک کنند.

سعید فلاح پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراقبهادار نیز در این جلسه در رابطه با انتقادات مطرح شده مربوط بهتایید صلاحیت ها در سامانه ستان اظهار داشت که بخش های مختلفاین سامانه مشخص است اما اگر در رابطه با برخی اصلاحات یاتسریع فرآیند ثبت اطلاعات پیشنهادی مطرح باشد، بررسی خواهدشد.

او درباره تاثیر تصمیمات کلان اقتصادی بر بازار سرمایه هم تاکیدکرد که تنها سازمان بورس نیست که در این راستا نقش دارد؛ بلکه همهفعالان بازار سرمایه باید در این راستا کمک کنند. صدای فعالان بازارباید شنیده شود. می توان جلساتی در جهت پیشبرد موضوعاتبرگزار کرد.

 

مروارید اسلامی، خبرنگار اقتصاد آنلاین