کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


باتوسعه بازار بدهی، مردم باید بدانند پولشان برمی گردد یا نه؟

19 سپتامبر 2016
کد خبر : 971894به گزارش کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران و به نقل از سایت اخبار پولی و مالی، رمضانعلی سلمانی‌نژاد، قائم‌مقام دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران درباره لزوم فعالیت موسسه های رتبه بندی اعتباری گفت: در تأمین مالی مبتنی بر بدهی، رتبه‌بندی اوراق بدهی شرکت‌ها با توجه به ریسک عدم بازپرداخت یا ورشکستگی از اهمیت بالایی برخوردار است،در بازار بدهی، اینکه اوراق مشارکت و یا هر اوراق بهادار مبتنی بر بدهی با چه نرخی منتشر می‌شوند نیز مد نظر قرار می‌گیرد.

وی افزود: حضور این مؤسسات فضای تأمین مالی را شفاف و قابل اجرا می‌کند. خریداران اوراق بدهی ممکن است به اطلاعات ناشران دسترسی نداشته باشند و یا در صورت دسترسی، تخصص مورد نیاز برای تحلیل آنها را ندارند. لذا مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری، شرکت‌های منتشرکننده اوراق بدهی را بر اساس رتبه اعتباری، عملکرد و شفافیت طبقه‌بندی می کنند تا شرکتی که عملکرد بهتری دارد، از امتیاز بالاتری برخوردار باشد.
سلمانی‌نژاد در رابطه با چرایی عدم فعالیت و یا عملکرد نامناسب مؤسسات رتبه بندی در ایران چنین اظهار نظر کرد: شاید بتوان یکی از دلایل اصلی این موضوع را سهم نسبتاً اندک اوراق بدهی نسبت به سایر روش‌های تأمین مالی در خلال سالیان گذشته دانست که به همین دلیل، نرخ اوراق بدهی برای همه منتشرکنندگان اوراق، یکسان بوده است؛ ولی با توجه به توسعه مناسب بازار بدهی طی تقریباً دو سال گذشته، مباحث مربوط به لزوم فعالیت جدی مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری مطرح شده‌اند.
وی افزود: بر همین اساس، اخیراً یک مؤسسه رتبه‌بندی در سازمان بورس به ثبت رسیده و چند مؤسسه دیگر هم در شرف ثبت هستند که اگر این مهم اتفاق بیفتد، در آینده نزدیک شاهد ایفای نقش مؤثر این مؤسسات در بازار سرمایه خواهیم بود.
سلمانی‌نژاد تصریح کرد: لازم است مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری در کشور تأسیس شوند؛ چرا که خریداران نگران اوراق بدهی خریداری‌شده هستند که آیا در زمان سررسید، اصل آن بازپرداخت می‌شود و یا می‌توانند سودهای خود را دریافت کنند، این مؤسسات براساس رتبه‌بندی، توان پرداخت شرکت منتشرکننده اوراق را مشخص کنند.
قائم‌مقام دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در پاسخ به این پرسش که آیا با فعالیت مؤسسات اعتبارسنجی بین المللی در ایران موافقید یا خیر؛ به اخبار پولی مالی پاسخ داد: از دو منظر حضور اینگونه مؤسسات می‌تواند مفید باشد؛ از یک طرف لازم است از این مؤسسات برای انتقال دانش فنی و تجارب آنها بهره گرفته شود، از طرف دیگر رتبه اعطا شده به اوراق بدهی در سطح بین‌المللی قابل استفاده باشد و بدین ترتیب اعتبار لازم بین‌المللی نیز کسب شود.