کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از زمان اجرای اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام می‌گوید

01 دسامبر 2018
کد خبر : 978609محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص جزئیات بازنگری در دستورالعمل توقف نمادها پس از ۲۰ درصد نوسان قیمت گفت: توقف یک روزه نماد معاملاتی ناشران در نوسان های ۲۰ درصدی به وقفه کوتاه ۶۰ دقیقه ای تبدیل شده است.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محسن خدابخش، از جمله اهداف این اقدام را افزایش نقدشوندگی ، روان سازی معاملات و جلوگیری از بلوکه شدن اعتبار کارگزاران عنوان کرد و افزود: از شنبه ۱۰ آذر ۹۷ اصلاحات جدید در معاملات بازار سهام اعمال خواهد شد. لذا بعد از نوسان های ۲۰ درصدی یک نماد طی ۴ روز معاملاتی ، نماد شرکت مزبور به مدت یک ساعت متوقف و بعد از آن بازگشایی خواهد شد.

این مقام مسوول توضیح داد:  اگر طی این یک ساعت شرکت شفاف سازی دهد ، آن اطلاعیه منتشر می شود و در غیر این صورت ، دلیل این توقف صرفا آگاهی سهامداران از این نوسان خواهد بود و حکم هشدار را خواهد داشت.

وی افزود: با کاهش زمان قبلی به ۶۰ دقیقه سرمایه گذاران امکان ایجاد، اصلاح و حذف سفارش را در این مدت داشته و پس از این وقفه معاملاتی ادامه معاملات نماد به صورت حراج پیوسته و بدون تغییر دامنه نوسان انجام خواهد شد.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادارخاطرنشان کرد: البته در الگوی جدید شرکت ها الزامی به شفاف سازی در خصوص نوسان ۲۰ درصدی ندارند و در خصوص این موضوع مختارند، ولی اگر اطلاعاتی وجود داشته باشد و افشا نشود مسئولیت آن با هیات مدیره شرکت هاست.

خدابخش در پایان گفتگو با سنا، درخصوص وضعیت نمادها پس از نوسان ۵۰ درصدی گفت: نوسان ۵۰ درصدی نمادها همانند گذشته نیاز به برگزاری کنفرانس خبری دارد و مشمول تغییرات اخیر نبوده است.