کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


لزوم حمایت از بورس اوراق بهادار در دوران تحریم

18 جولای 2018
کد خبر : 977350دکترشاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: سودآوری بنگاه‌‌ها و شرکت‌‌ها باعث می‌‌شود تا یک کشور زنده نگاه داشته شود .در این زمینه باید همه اقشار و نهادها کمک کنند تا ناشران بورسی به‌عنوان شفاف‌‌ترین شرکت‌‌های کشور که اشتغال و صادرات مناسبی دارند و همواره مالیات مناسبی پرداخت می‌‌کنند، با بهبود سودآوری روبرو باشند.

به گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، دکتر شاپور محمدی امروز در بازدید از روند برگزاری دومین لیگ ستارگان بورس ضمن بیان مطلب فوق، گفت: به طور طبیعی برخی مشوق‌ های مالیاتی که به پیشنهاد سازمان بورس ارائه شده از سوی وزیر اقتصاد با جدیت بالایی در حال پیگیری است و در حال نتیجه دادن است که اگر مصوبه قطعی آن منتشر شود، پیرامون ساز و کار اجرایی آن توضیح کامل به بازار سهام ارائه خواهد شد. علاوه بر این‌ ها باید حمایت‌ هایی از جمله تأمین مالی ارزان که وظیفه بازار سرمایه و بازار پول است برای ناشران  بورسی به عنوان شرکت‌ های بزرگ کشور مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورای عالی بورس با بیان اینکه برای جذب منابع باید از سود آوری شرکت‌ ها شروع کرد، افزود: با ارتقای سود آوری شرکت‌ های بورسی می‌ توان مردم را برای ورود به این بازار تشویق کرد. این وظیفه ملی است که سازمان بورس در حد قوانینی که حاکم است، حتماً آن را دنبال خواهد کرد.

بانک مرکزی متولی داد و ستد ارز کشور است

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص داد و ستد ارز و سکه از طریق بازار سرمایه گفت: هر چند بازار سرمایه آمادگی معامله ارز صادراتی در بورس را داشت اما همه باید تابع تصمیماتی باشیم که به صلاح اقتصاد است.

دکتر محمدی در پاسخ به این سوال که چرا گواهی صادراتی ارز و گواهی سپرده‌ سکه‌های پیش فروش در نهایت عرضه نشد گفت: وظیفه ما ایجاد نماد و اختصاص کد معاملاتی بود که انجام شد. اما طبق قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی متولی ارز کشور است. اگر سامانه‌ ای در بانک مرکزی این کار را انجام دهد مسلما همه آن را ترجیح می‌دهند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: امیداریم بانک مرکزی در آینده به این جمع بندی برسد که عرضه ارز از طریق بازار سرمایه، انجام شود.

قیمت گذاری دلار در بورس کالا به عهده متولیان قانونی است

سخنگوی سازمان بورس درباره قیمت گذاری دلار ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا نیز گفت: بورس کالا آمادگی دارد هر قیمتی را که متولیان قیمت‌گذاری کشور اعلام کنند، اجرایی کند.

وی یادآوری کرد: اگر دستگاه ها بر اساس وظیفه قانونی قیمت پایه و نرخ ارز را تعیین کنند، بورس کالا آماده همکاری است.

تاسیس بورس بین المللی کیش در انتظار تصویب هیات وزیران

دکتر محمدی درباره تاسیس بورس بین المللی کیش نیز گفت: طرح را به شورای عالی بورس ارایه کرده و کار آن نهایی شده است و باید آیین نامه اجرایی آن به تصویب هیات وزیران برسد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه های حمایتی بازار سرمایه در زمان تحریم را برشمرد و گفت: طبق قانون، صندوق تثبیت که ابزاری برای کنترل نوسانات شدید است راه اندازی شده و در مقطع فعلی قابل بهره برداری است.

وی افزود: در اقدام بعدی تلاش ها را برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی به کار بستیم و بر این اساس، نسبت به ایجاد شفافیت و متنوع سازی صنایع اقدام کردیم .تا پایان دی ماه پارسال، شمار کدهای سهامداران خارجی در بازار سرمایه ایران به یک هزار و ۱۳ کد رسید که به ۴۳ کشور مربوط می شود.