کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


فاز اجرایی توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» از شنبه هفته جاری

27 فوریه 2018
کد خبر : 976192معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران از اجرایی شدن توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» از شنبه هفته جاری خبر داد و این اصلاحات را در راستای افزایش شفافیت و بهبود نقدشوندگی نمادها در این بازار عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، بهنام محسنیبا اشاره به اصلاحات صورت‌گرفته در دستورالعمل نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران گفت: پس از فراهم شدن زیرساخت­های مورد نیاز برای اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب»، از شنبه پنجم اسفندماه محاسبات مربوط به میزان نوسان نمادهای معاملاتی بازار پایه ب آغاز شده است.

وی در تشریح فرایند توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی در بازار «پایه ب» بیان کرد: چنانچه قیمت سهام یکی از شرکت­های حاضر در بازار «پایه ب» طی ۵ روز کاری بیش از ۴۰ درصد افزایش یا کاهش قیمت؛ یعنی نوسان مثبت یا منفی داشته باشد، نماد مذکور متوقف می‌شود و ناشر ملزم است اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر کند، در این صورت نماد متوقف شده در روز معاملاتی بعد بازگشایی می‌شود.

محسنی ادامه داد: بر این اساس با توجه به وجود دامنه نوسان قیمتی ۱۰ درصدی در بازار پایه ب، این احتمال وجود دارد که از فردا یعنی روز چهارم کاری پس از اجرای توقف خودکار نمادهای معاملاتی در این بازار، در صورت افزایش یا کاهش مجموعا بیش از ۴۰ درصدی در یک نماد معاملاتی، نماد مذکور متوقف شود.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران در خصوص دیگر شرایط توقف و بازگشایی نماد معاملاتی در بازار پایه ب توضیح داد: همچنین در صورتی که قیمت سهام یکی از شرکت­های حاضر در بازار «پایه ب» طی ۱۵ روز کاری بیش از ۶۰ درصد نوسان داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف شده و ناشر ملزم است کنفرانس اطلاع‌رسانی برگزار کند که پس از آن نماد معاملاتی حداکثر پس از ۲ روز کاری بعد بازگشایی می‌شود.

محسنی در پاسخ به این سوال که مبنای توقف نمادهای معاملاتی بورس انرژی چگونه است، گفت: مبنای توقف نمادهای معاملاتی بورس انرژی که دارای چند نماد معاملاتی در دسته­های مختلف سهامداری است، بر اساس افزایش یا کاهش قیمت سهام در نماد سایر اشخاص «انرژی۳» خواهد بود و سایر نمادهای مرتبط با آن­ نیز همزمان متوقف خواهند شد.

به گفته وی به دلیل حضور نماد بورس انرژی در بازار پایه ب، نماد سایر اشخاص آن یعنی «انرژی۳» نیز همانند سایر نمادهای حاضر در این بازار بر مبنای بیش از ۴۰ درصد افزایش یا کاهش قیمت سهام طی ۵ روز کاری یا بر مبنای بیش از ۶۰ درصد افزایش یا کاهش قیمت سهام طی ۱۵ روز کاری متوقف می‌شود و سایر نمادهای مرتبط با آن­ نیز همزمان متوقف خواهند شد.

محسنی افزود: همچنین نمادهای معاملاتی حاضر در بازار پایه ب پس از افشای اطلاعات با اهمیت نیز متوقف می‌‌شود و با توجه به اینکه افشای اطلاعات با اهمیت در گروه «الف» یا گروه «ب» قرار داشته باشد «بدون محدودیت دامنه نوسان» یا «با محدودیت دامنه نوسان» بازگشایی می‌شود.

وی همچنین اعلام کرد مقررات مربوط به نحوه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی بازار پایه در شرف اصلاح است که پس از تکمیل شدن اطلاع­رسانی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در این مرحله توقف خودکار نمادهای معاملاتی صرفا در «بازار پایه ب» اجرایی خواهد شد و شامل نمادهای معاملاتی «بازار پایه الف» و «بازار پایه ج» نمی­شود، اظهار داشت: به محض فراهم‌شدن زیرساخت­های مورد نیاز، معیارهای دستورالعمل برای توقف خودکار نمادهای معاملاتی مذکور نیز اجرایی خواهد شد.