کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


ظرفیت بورس‌های کالایی درخصوص حمایت از تولید داخلی

21 آوریل 2018
کد خبر : 976621مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار: ظرفیت بورس‌های کالایی درخصوص حمایت از تولید ایرانی را بسیار بالا است و اگر شرکت‌ها شرایط ورود به بازار سرمایه را داشته باشند هیچ مانعی در مقابل آنها وجود ندارد و تأمین سرمایه از محل این بازار تسریع خواهد شد.

 به‌گزارش روابط‌عمومی کانون به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محسن خدابخش گفت: در حال حاضر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس همگی شرکت های داخلی هستند و قاعدتاً این شرکت ها در زمینه فعالیت های خود تولیداتی دارند یا خدماتی را انجام می دهند که عملکرد آنها با توجه به شفافیت در این بازار ، در نهایت به نفع کل اقتصاد کشور خواهد بود.

وی افزود: اگر مصرف کنندگان داخلی و صنایع داخلی، محصولات و تولیدات این شرکت‌ها را خریداری کنند از دو طریق به اقتصاد کشور کمک خواهند کرد: خرید محصولات ایرانی سبب می شود نیروی کار فعال به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهد و در راستای افزایش تولید، نیروی بیشتری را هم جذب کند و بیکاری را کاهش دهد.

خدابخش ادامه داد: از طرف دیگر با سودآوری شرکت های بورسی، سهامداران نیز منتفع می شوند و این اثری است که می توان در راستای حمایت از کالای ایرانی و نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری متصور بود.

وی در پاسخ به این سوال که بازار سرمایه در ایجاد بازارهای صادراتی جدید چه نقشی می تواند داشته باشد، گفت: در بازار سرمایه دو بورس کالایی تحت عنوان بورس کالای ایران و بورس انرژی فعال هستند و خوشبختانه در هر دو بورس رینگ های صادراتی با ظرفیت های بالایی وجود دارد که عرضه کالا در آنها با هدف صادرات است.

خدابخش با بیان اینکه عملکرد بورس های کالایی، حتی می تواند در راستای کنترل و ارتباطات با گمرک و سایر نهادها کمک کننده باشد و تبادل اطلاعات به صورت شفاف انجام گیرد، اظهار داشت:  این مساله در بحث قاچاق و مسائل مشابه نظارت دقیق تری را در بر دارد و همه این موارد به بحث تولید داخلی کمک خواهند کرد.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: از طرف دیگر اگر این اطلاعات و دیتاها مبادله شود، رینگ های صادراتی فعال تر می شوند و هر کدام از این رینگ ها به یک مبدا تبدیل می شوند و بر تعیین قیمت ها اثرگذار خواهند بود. در نتیجه، هر چه اینها تعیین کننده تر باشند، به نفع کل اقتصاد کشور خواهد بود.

این مقام مسوول تاکید کرد: اگر شرکت ها شرایط ورود به بورس را داشته باشند هیچ مانعی در مقابل آنها وجود ندارد و تامین سرمایه از محل بازار سرمایه تسریع خواهد شد.

خدابخش با اشاره به اینکه بازار سرمایه محل سرمایه گذاری افراد است، اظهار داشت: علاوه بر این، ما باید برای ورود شرکت ها به بازار سرمایه عملیات را تسریع کنیم. از آن طرف هم شرکت ها باید ساختار خود را به صورت شفاف تدارک ببینند که در زمان ورود به بازار سرمایه مشکلی پیش نیاید. زیرا سهامداران انتظار دارند که شرکت ها اطلاعات را به صورت شفاف در اختیار سهامدار قرار داده و عملکرد شفافی داشته باشد.

وی همچنین با بیان اینکه در ورود به بازار سرمایه،  مجموعه ای از معافیت های مالیاتی برای شرکت ها دیده شده است که شرکت ها می توانند از این محل هم برای ورود به بازار سرمایه منتفع شوند، افزود: تجمیع این موارد در کنار هم موجب می شود تا هم سرمایه گذاران جدیدی که به بازار ورود پیدا می کنند و هم شرکتی که اقدام به تامین مالی می کند از امکانات بازار سرمایه منتفع شوند.