کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران


ضرورت تجدیدنظر در قوانین و ارائه تسهیلات 

12 آگوست 2018
کد خبر : 977612کوروش شمس، مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه (عضو کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران): شرکت‌های سبدگردان با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند. یکی از اصلی‌ترین مشکلات، بحث نرم افزار سبدگردانی است. شرکت‌های نرم‌افزاری ارزشمندی این خدمات را ارائه می‌دهند، ولی این سرویس‌ها و نرم‌افزارها، به قوت و خوبی صندوق‌ها نیست. از طرفی مسئله ازدیاد کدها مطرح است که سبدگردان‌ها را با مشکلات بسیار جدی مواجه می‌کند.

مسئله دیگر، مجوزهای سبدگردانی است که سازمان بورس این مجوزها را به صورت یک‌سال تمدید کرده و هر سال باید جهت تمدید مجوزها اقدام کنیم که این مسئله برای وجهه شرکت سبدگردان که کار مدیریت دارایی انجام می‌دهد، مناسب نیست. باید این مجوزها حداقل ۵ ساله باشد که این گونه دغدغه‌ها رفع شود.

مورد دیگر، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که در واقع سازمان‌بورس اعلام کرده که اگر شرکت‌های سبدگردان بخواهند مدیریت دارایی بالای ۵۰۰ میلیارد تومان داشته باشند،‌ باید سرمایه ثبتی آنها ۱۰ میلیارد تومان باشد. به طور حتم اگر در این خصوص تسهیلاتی ارایه شود، به رشد و توسعه سبدگردان‌ها کمک بسیاری می‌کند. انتظار داریم با ساز و کار خاصی، این تسهیلات پله‌ای شوند. همچنین قانون جدیدی ابلاغ شده که طی این ابلاغیه سبدها نمی‌توانند بیش از حد خاصی دارایی بخرند. به عقیده بنده قوانینی مربوط به تعیین سقف و کف مدیریت دارایی در کدهای سبدگردانی هست که باید لغو یا تسهیلاتی در این زمینه صورت گیرد.
انتظار می‌رود سازمان‌بورس علاوه بر نهاد نظارتی، از شرکت‌های سبدگردان حمایت کند. یعنی در خصوص بحث‌های تبلیغی و فرهنگ‌سازی مربوط به استفاده مردم از خدمات شرکت‌های سبدگردان، حمایت ویژه داشته باشد که سبدگردان‌ها بهتر دیده و شناخته شوند. همچنین باتوجه به این که کارکرد این شرکت‌ها مبهم است، سرمایه‌گذاران هم تمایلی به سرمایه‌گذاری در این نهاد مالی را ندارند. بنابراین باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم صورت پذیرد تا ابهام وظایف شرکت‌های سبدگردان رفع شود. باید جلساتی بین شرکت‌های نرم‌افزاری و سبدگردان با حضور نماینده سازمان بورس برگزار شود تا براساس نیاز سبدگردان‌‌ها، نرم‌افزارهای سبدگردانی به روز و اطلاعات کامل ارائه دهند.

* منتشر شده در هفته‌نامه بورس شماره ۲۶۳